Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Caderea parului, probleme cu tiroida, tratament cu anticonceptionale

Adună
X
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Caderea parului, probleme cu tiroida, tratament cu anticonceptionale

Buna seara.Ma numesc Cristina si ma confrunt cu o problema si anume caderea parului.va rog,sa ajutati cu un sfat,un tratament naturist sau ma indrumati incotro sa imi indrept pasii.mentionez ca am probleme cu glanda tiroida si am luat ac Novinety.multumesc.

Buna ziua, Pentru a gasi cauza caderii parului trebuie dati mai multe detalii: varsta dumneavoastra, perioada sau perioadele in care va cade mai mult parul, intensitatea caderii parului, zonele afectate, lungimea firului de par, eventuale tratamente deja incercate si rezultatele lor, nivelul hormonilor sexuali si tiroidieni (analize recente), boli asociate. In cazul in care caderea parului este moderata, difuza si periodica, la femei poate fi vorba de effluvium telogen, si atunci sunt recomandate formule vitaminice specifice pentru par, piele si unghii (marci: Doppelhertz, Eurovita) si sampoane cu cofeina (marci: Alpecin). Daca parul cade doar in anumite zone bine delimitate poate fi vorba de alopecia areata, caz in care tratamentul este mai complex si prescris doar de dermatolog. Mai intra in discutie si alopecia androgenica, ce afecteaza frecvent si femeile. Ideal ar fi sa mergeti la un consult dermatologic pentru un tratament adaptat, fie el naturist ori medicamentos.

Comentariu

• Cristina79
      Cristina79 comentat
      Editarea unui comentariu
      Buna seara.Am facut toate analizele si am fost la medicul dermatolog care mi.a pus diagnostic de alopecie difuza si tratament mi.a fost prescris vitamine pentru par si unghii si sampon marca Novophane.Folosesc samponul de o luna de zile samponul si imi care parul si mai tare.As putea sa il schimb si sa folosesc pe cel de la Alpecin cu cofeina?va multumesc

Eu am facut cura cu folixin cand imi cadea paru si nu am fost multumit. Novaphane e bun si pt stopare caderii parului? Multumesc!

Comentariu

Buna ziua,
      Follixin si ACM Novophane sunt suplimente alimentare ce pot fi folosite ca tratament adjuvant in toate formele de alopecie. Uneori ajuta, alteori nu, fara dovezi clare intr-un sens sau altul.
      Tratamentul de baza trebuie insa indicat de catre dermatolog, deoarece difera foarte mult in functie de tipul de alopecie: efluvium, pelada, pseudopelada, alopecie cicatriciala, androgenetica sau altele.
      Si ca sa va raspund strict la intrebarea dumnevoastra, da, Novophane e bun impotriva caderii parului, dar daca nu aveti nici o ameliorare in 2-3 luni, nu ezitati sa apelati la un dermatolog pentru un diagnostic precis.
      Multa sanatate!

Comentariu

Procesare...
      X