Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Monitorizare ovulatie cu teste din urina

Adună
X
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Monitorizare ovulatie cu teste din urina

    Buna ziua,

    Este prima data cand folosesc teste de ovulatie cu determinare din urina, pentru a ma ajuta sa determin perioada cea mai potrivita pentru a concepe un copil.
    Menstruatia a venit pe 1 ianuarie, a durat pana pe 5 spre 6 Ianuarie (ciclul de 27 de zile), cel din luna trecuta a fost la 24 de zile.
    Testul de ovulatie am inceput sa-l fac in ziua a 9-a, l-am facut zilnic, intre ora 13.30 si 14.30, fara sa consum lichide cu 2 ore inainte.
    Pe indicatiile de utilizare scrie ca pentru a fi pozitiv, trebuie ca linia din zona literei T sa fie la aceeasi intensitate ca cea din dreptului liniei C (de control) sau mult mai intensa decat cea de Control.
    La mine cea de Control apare puternic vizibila, insa cea T este foarte putin vizibila de un roz pal, deci testul este negativ. Conform indicatiilor testului, daca linia T este mult mai intensa sau la fel de intensa ca cea de Control, ovulatia apare intre 18 si 36 de ore.
    La mine este ziua 11 a ciclului si incep sa ma gandesc ca LH-ul este foarte scazut, din moment ce nu apare niciun rezultat pozitiv.
    Ar trebui ca peste aproximativ 2 zile sa am ovulatia, conform metodei calendarului, insa conform testului de ovulatie, nu exista absolut niciun semn in acest sens.
    Am dureri de ovare din data de 8 seara, mucus cervical (cu aspect de albus de ou) de 3 zile, iar contact sexual neprotejat am avut pe 8 seara si pe 10. Ne-am gandit sa facem pauza de o zi intre contactele neprotejate (pentru a avea timp spermatozoizii sa se regenereze), nu stiu daca ajuta cu ceva insa.
    Pana cand ar trebui sa fac aceste teste de ovulatie, pana in a cata zi de ciclu? Si daca nu apare linia din zona T mai intensa sau la fel de intensa ca cea din zona de control, asta inseamna ca nu ovulez?
    Am mai scris pe acest forum si v-am zis ca am hipotiroidie (fac tratament si analizele pt glanda sunt in limite normale), iar din primavara anului 2016, ciclul imi vine ba la 24, ba la 25,.26, 27 de zile, comparativ cu anii trecuti cand venea in fiecare luna la 28-29 de zile, dar ati spus ca acest lucru nu inseamna ca ar fi vreo dereglare. Ma gandesc ca poate si ovulatia se deregleaza daca ciclul vine in fiecare luna la alt numar de zile.
    Va multumesc.
    Ultima editare de April; 11.ian.2017, 16:16.

  • #2
    Buna seara, testele de ovulatie au o utilitate foarte limitata. Daca te uiti la poza in articolul despre ciclul menstrual vezi ca LH-ul creste cu 1-2 zile inainte de ovulatie, dar testul de ovulatie nu iti spune daca esti pe curba ascendenta sau pe cea descendenta, deci nu poti anticipa exact cand va avea loc ovulatia.

    Mai mult decat atat, faptul ca LH creste nu garanteaza ca va determina ovulatie.

    Dezavantajul major al testelor e ca induc stres si fac din conceptie un proces ne-natural, ceea ce nu are nici un avantaj. Daca ai cicluri de 24-28 de zile si sexul nu este o povara, daca il faceti in zile alternative incepand cu ziua 7-8 veti obtine o sarcina daca nu exista alte probleme.
    Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

    Comentariu


    • #3
      Buna ziua.
      Multumesc pentru raspuns.
      Precizez ca ieri, 12 Ianuarie, la ora 14 am efectuat un alt test de ovulatie, iar de data aceasta a fost pozitiv, linia T a fost mult mai vizibila decat cea de Control. Mucusul era in continuare abundent (aspect de albus de ou), dureri usoare de ovare, pe partea stanga mai ales. Am avut contact sexual dupa testare, iar incepand cu ora 23.30 pana in jurul orei 3.30 am avut durere puternica de ovar, de data aceasta numai pe partea dreapta.
      Astazi, la ora 13.00, am facut un nou test de ovulatie si a fost negativ, linia T putin vizibila, cea de control era vizibila, ca in celelalte zile. Asta inseamna ca am ovulat? Am mai avut un contact sexual astazi, imediat dupa testare (m-am gandit ca daca am ovulat azi noapte, ovulul poate inca mai e viabil).
      Pe indicatiile testului scrie ca atunci cand iese testul pozitiv, ovulatia apare intre 16 si 36 de ore (inainte de testul pozitiv facut ieri la 13.30, mai facusem unul la ora 1.30 noaptea pe 12 Ianuarie, probabil ca in intervalul dintre testari LH a fost descarcat la maxim), insa nu precizeaza la cate ore de la declansarea ovulatiei, LH-ul incepe sa scada, astfel incat sa determine aparitia rezultatului negativ la testare.
      Am avut 4 contacte sexuale (ziua 8, 10, 12 si 13). Acum, nu-mi ramane decat sa astept.
      Va multumesc pentru rabdarea acordata.


      Comentariu


      • #4
        Buna seara.
        Sunt in ziua 22 a CM si au trecut 10 zile de la testul pozitiv al ovulatiei (a doua zi dupa cel ozitiv, iesise negativ) si de la ultimul contact sexual.
        La vreo 2 zile dupa ovulatie am avut usoare dureri de ovare, iar de 3 zile s-au accentuat
        ( de ieri am inceput sa am dureri pelviene si uneori simt si cateva intepaturi usoare de ovare si o senzatie ca si cum as avea un fior in zona pelviana) si dureri de sani de o zi.
        Durerile nu sunt continue, ci apar cateva secunde sau minute, dispar si iar revin. Am luat 2 no spa pe zi, de ieri, insa nu a fost nicio diferenta.
        Aceste simptome pot sa apara si in sarcina, atat de devreme sau prevestesc apropierea menstrei? Cel mai scurt ciclu a fost de 23 de zile, dar daca menstra nu vine in zilele urmatoare cu toate ca ma doare burta, cand as putea sa fac un test de sarcina? Cam cate zile sa mai astept pana sa il fac?
        Va multumesc.

        Comentariu


        • #5
          Buna seara, daca nu ai fii atat de preocupata de cronometrare probabil nu ai fi constienta de toate simptomele astea si ai avea zile mai linistite.

          Testul de sarcina se face la 3 saptamani de la ultimul contact sexual sau la o saptamana de intarziere a menstruatiei. Nu e nici o graba, daca e vorba de o sarcina testul va fi pozitiv si in saptamana 4, nu trebuie diagnosticata urgent in prima zi de pozitivare potentiala a testului.
          Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

          Comentariu


          • #6
            Nu e vorba de cronometrare, pur si simplu mi se pare normal sa tin cont de cate zile au trecut de la ovulatie sau de la prima zi din ciclu (din punctul meu de vedere este important sa stiu zilele ciclului si alte testului pozitiv al ovulatiei).
            In legatura cu simptomele, cu siguranta nu sunt induse, nu au aparut pe fond mental sau psihologic.
            Am intrebat despre aceste simptome daca pot aparea si in sarcina pentru ca ma gandesc ca daca as fi insarcinata, aceste dureri pelviene sa nu fie un semn rau, de aceea am si intrebat de testare (nu stiu daca e benefic sa stai cu dureri pelviene pana in saptamana 4).
            Multumesc.

            Comentariu


            • #7
              In primele 2 saptamani sarcina nu are nici un simptom, embrionul are un numar prea mic de celule, iar schimbarile hormonale nu sunt suficient de semnificative pentru a induce simptomele.

              Dureri si disconfort pot aparea oricand, si in sarcina si in afara ei.

              Conceptia ar trebui sa fie un proces cat mai natural, vine de la sine, nu trebuie sa numeri zile pentru ca ovulatia este impredictibila. Contacte sexuale neprotejate si regulate e tot ce ai nevoie.
              Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

              Comentariu


              • #8
                Buna ziua.
                Aseara, mi-a aparut o sangerare (un roz intens spre rosu) pe absorbant. Nu era doar o pata mica, ci a fost pe o suprafata cam de 4,5 cm. Dupa acel moment nu am mai avut sangerare. Ieri a fost ziua 23 a CM si a 11-a de la ultimul contact. Mentionez ca dureri de ovare si uter am avut pana azi noapte (zilnic, dupa ovulatie), asemanatoare celor premenstruale.
                Azi, mai am din cand in cand, niste intepaturi si dureri in zona ovarelor, dar mai putin intense decat in zilele anterioare.
                Ce poate semnifica acea sangerare? Ar putea fi un semn al nidatiei? Daca da, as putea doza hCG (la cate zile dupa aparitia nidatiei)? Daca ar fi un semn al implantarii, ma ingrijoreaza durerile si intepaturile pe care le simt in zona uterului si a ovarelor.
                Multumesc.

                Comentariu


                • #9
                  Am facut un test de urina si a iesit linia de control ingrosata, iar cealalata este putin vizibila. Am facut si beta hcg si progesteronul, hcg este 16,7 si progesteronul 68,58 (val ref faza luteala 5.5 si putin peste 80). Azi de la 11.30 am observat ca am scurgeri maronii, au aparut de vreo 3 ori cand m-am sters.Nu stiu ce semnifica aceste sangerari, daca e grav sau nu, cumulate cu durerile usoare de ovare.
                  Am facut in aceasta seara un eco insa nu s-a vazut nimic, fiind prea devreme, iar medicul a zis sa iau utrogestan de 200 la 8 ore, 3 pe zi si no spa 3 pe zi + acid folic.
                  Nu stiu daca acest utrogestan ma ajuta cu ceva sau nu, eu am luat mai demult, oral, dar mi-a fost foarte rau de la ele (doctorul mi-a zis sa le iau oral). Ar fi bine sa le iau, as putea totusi intravaginal?
                  Maine trebuie sa repet beta hcg sa vad daca creste sau nu.
                  Medicul a notat pe ecografie sarcina 3,3 saptamani.
                  Sper sa fie o evolutie buna.
                  Astept si parerea dumneavoastra.
                  Multumesc
                  Ultima editare de April; 25.ian.2017, 18:25.

                  Comentariu


                  • #10
                    Felicitari pentru sarcina. Incearca sa te relaxezi pentru ca nu ajuti cu nimic stresandu-te atata. Cum sa se vada sarcina ecografic atat de devreme? Citeste despre Progesteron in sarcina.
                    Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

                    Comentariu


                    • #11
                      Buna seara,
                      Am pierdut sarcina, din pacate. De pe 24 pana pe 30 am avut scurgeri rozalii, o data pe zi, in cantitate f mica, crampe usoare care nu cedau la no spa, iar pe 30, luni, s-a pirnit sangerarea, ca la menstruatie. Este a 5-a zi si inca mai am scurgeri.
                      hCG-ul pe 25, la 12 zile de la UM era 16,9, a doua zi 21, iar luni era 5,2.
                      Medicul mi-a confirmat telefonic ca este sarcina oprita din evolutie. Motivele nu le stiu, boala autoimuna de tiroida a mea si a sotului oare poate influenta negativ dezvoltarea embrionara sau sa genereze anumite defecte astfel incat sa se ajunga la avort spontan?
                      Am sa merg la doctor pt un eco sa vad daca totul e in regula dupa eliminarea pe cale naturala a sarcinii si a zis ca vrea sa imi dea sa fac niste analize pentru urmatoarea sarcina.
                      Cat timp trebuie sa treaca pana putem incerca din nou?
                      Multumesc.

                      Comentariu


                      • #12
                        Imi pare rau pentru pierderea sarcinii. Din pacate 1 din 3 sarcini se termina prin avort spontan, multe chiar inainte sa fie diagnosticate. Tu ai aflat de a ta pentru ca monitorizai totul foarte intens, altfel probabil ai fi confundat-o cu o menstruatie normala.

                        Bolile tiroidei pot avea efecte negative asupra sarcinii si sunt una dintre cauzele posibile de avort, dar de cele mai multe ori e o problema cromozomiala a embrionului care nu se va repeta data viitoare.

                        Daca e prima sarcina pierduta nu e nevoie de investigatii.
                        Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

                        Comentariu


                        • #13
                          Cu siguranta nu as fi stiut ca am avut o sarcina in stadiu incipient, daca nu mi-as fi facut analiza de sange, mai ales ca sangerarea s-a produs a 29-a zi a UM.
                          Eu, analizele la tiroida le am bune, sunt in limitele normale, mai putin acei anticorpi (anti-TPO) care raman mariti toata viata (nu stiu daca ar putea avea un impact negativ asupra sarcinii si sa fiu predispusa si pe viitor la avorturi spontane).
                          Am mai scris aici, ca de aproximativ 1 an de zile, ciclul meu s-a scurtat, vine la 23, 24 25, maxim 26 de zile, inainte era de 27-28 de zile.
                          Faptul ca il am mai scurt, poate influenta faza luteala si astfel endometrul sa nu aiba timp sa se pregateasca pentru sustinerea unei sarcini? La ecografie, cand a iesit testul pozitiv, aveam endometrul de 13,08 mm (nu stiu daca era in regula sau nu).
                          Am mai citit, ca se poate ajunge la avort spontan si din cauza ca embrionul nu se fixeaza bine in uter.
                          Cand as putea incerca din nou sa raman insarcinata, dupa acest eveniment? Sotul meu in martie va pleca timp de 3 luni din tara.
                          Mi s-a oprit sangerarea de 2 zile, a fost ca o menstruatie, acum nu stiu cand ar trebui sa-mi vina urmatoarea menstra, pentru ca nu stiu care e prima zi a ultimului ciclu (pe care pot sa-l iau in considerare, cel din decembrie sau prima zi de sangerare in care s-a eliminat embrionul).
                          O sa merg si la un control la medicul meu si voi face investigatiile daca imi va da ceva analize.
                          Multumesc mult pentru ajutorul acordat.

                          Comentariu


                          • #14
                            Anticorpii anti TPO pot creste riscul de avort spontan.
                            13 mm e suficient pentru o sarcina normala.
                            Poti incerca sa ramai din noi insarcinata imediat dupa menstruatia urmatoare.
                            Probabil urmatoarea menstruatie va avea caracteristici usor diferite, poate sa apara si decalat, nu te ingrijora.
                            Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

                            Comentariu


                            • #15
                              Buna ziua.
                              Va scriu din nou pentru ca am cateva nelamuriri, daca ma puteti ajuta, va rog cu cateva raspunsuri.
                              Dupa acel avort menstrual de pe 30 ianuarie, am mers la ginecolog pentru o ecografie, iar la eco totul a iesit in regula, medicul a zis ca e ok si mi-a spus ca pot incerca sa concep imediat, nu e nevoie de a face pauza. Cu toate astea, eu am asteptat un ciclu.
                              In februarie menstruatia a venit la 28 de zile, pe data de 27 februarie si a tinut cam 5 - 6 zile.
                              De pe data de 8 martie am facut primul test de ovulatie care a iesit negativ. Pe 9 seara si pe 11 martie am avut contacte sexuale neprotejate. De pe 8 martie de la ora 12 pana pe 9 martie la ora 23.30, dupa ce am avut contactul sexual, nu am facut test de ovulatie (deci trecusera aproximativ 36 de ore in care lh-ul ar fi putut sa creasca brusc generand ovulatia). Urmatoroarele teste le-am facut din 10 martie pana pe 16 martie, toate negative. Precizez ca testele au fost facute corespunzator, toate au avut linia de control vizibila, iar cea T foarte slab vizibila, timpul de citire a rezultatului a fost respectat conform indicatiilor de pe brosura.
                              Precizez ca mucusul cervical a aparut pe 8 martie seara si a tinut inclusiv pe 9 martie. Pe 9 spre 10 martie, dupa acel contact, am avut durere de ovar specifica ovulatiei (in fiecare luna am durere specifica ovulatiei), a tinut maxim o ora.
                              Azi e a 23-a zi de la UM si mi-a venit menstra, insotita de crampe uterine. Am observat ca pe 20 seara am avut in secretia vaginala o nuanta de roz pal si ieri la fel, de vreo 2 ori pe zi, iar de azi nuanta a inceput sa se intensifice spre roz aprins spre rosu foarte deschis si sa cresca in cantitate.
                              Am facut un test de sarcina la minut, acum 1 ora, dupa 2 ore de la ultima urinare (nu stiu daca e elocvent sau nu), a iesit negativ. Dupa ultima experienta m-am gandit sa fac testul de sarcina pentru curiozitatea mea, deoarece m-am gandit sa nu fie iar vreo eliminare.

                              Nedumerirea mele sunt:
                              1. Daca ovulatia s-o fi produs luna asta sau nu, iar daca nu s-a produs e posibil ca menstra sa vina atat de devreme (la 23 de zile de la UM)?
                              2. Exista posibilitatea sa fi ovulat intre 8 martie cand a iesit primul test negativ si 9 martie, in intervalul de 36 de ore in care nu am facut test?
                              3.. In cazul in care s-a produs ovulatia (probabil ca pe 9 sau 10 cand am avut acea durere de ovar), care ar putea fi motivul pentru care nu s-a dezvoltat o sarcina? E posibil ca ovulatia timpurie, in a 9-a sau a 10a zi de la ultimul ciclu de 28 de zile sa genereze un ovul dezvoltat insuficient si din cauza asta sa nu se produca fecundatia? AM citit undeva ca o ovulatie in zilele 8, 9, 10 ale ciclcului menstrual semnifica o calitate indoielnica a ovocitului si de asemenea ca scurtarea ciclului (daca inainte ciclul era de 28 de zile si se scurteaza sub 26 de zile) semnifica scaderea calitatii ovulelor. E posibil ca in timpul ovulatiei sa se fi eliberat un ovul de calitate proasta pe care spermatozoidul sa nu il fecundeze?
                              4. Ar fi posibil un dezechilibru hormonal avand in vedere scurtarea ciclurilor? Singurul ciclu de 28 de zile a fost dupa acel avort menstrual, pentru ca in rest de la inceputul anului 2016, le-am avut intre 23 si 26 de zile (inainte le aveam de 28-29). Ma gandesc sa nu fie o dereglarea estrogenica sau progesteronica sau altceva hormonal (analizele de tiroida ies in limite normale).
                              5 Daca testul de sarcina a iesit negativ, avand in vedere ca l-am facut dupa 2 ore de la ultima urinare, se poate considera elocvent? E posibil ca totusi sa se fi produs fecundarea, iar in momentul implantarii sa se fi produs ceva gresit si sa apara brusc menstruatia, iar hcg-ul sa nu fie suficient de crescut astfel incat testul de sarcina din urina sa iasa pozitiv? Intreb pentru ca, in ianuarie cand a iesit testul de urina slab pozitiv, sangerarea usoara aparuse in ziua 24 a UC (ma refer la cea specifica implantarii).
                              Luna asta eu am avut un usor spotting pe 20 si 21, iar azi la pranz au debutat brusc crampele si ma gandesc ca poate se intampla ce s-a intamplat in ianuarie, iar testul de urina sa nu detecteze hcg-ul pentru ca poate e sub 20.

                              Mentionez ca dupa acel avort am facut la indicatia medicului teste pentru bolile infectioase (toxo, citomegalovirus, herpes, listeria, rubeola au iesit IgG-ul pozitiv, iar la listeria si la chlamidia IgG-ul si IgM-ul negative).
                              Am deficienta de vitamina D (nivel 15.80, indicatia laboratorului pentru un nivel optim este intre 30 si 40). AM descoperit aceasta carenta in luna iulie 2016 cand nivelul era de 11,2, am luat 3 luni vitamina D, pana in decemrbie, iar dupa 2 luni cand am efectuat din nou analiza nivelul tot scazut era, motiv pentru care am reinceput sa iau vit D de 2000 de unitati. Ar putea fi si aceasta carenta un motiv de impediment in obtinerea unei sarcini sau sa genereze avort spontan (citisem pe un prospect al unui preparat cu vitamina D ca studiile pe animale au evidentiat faptul ca vitamina D luata pe timpul sarciii au predispus femelele la avort spontan si de asemenea in alte articole am citit ca aceasta vitamina trebuie luata in timpul sarcinii din cauza ca fatul poate suferi de rahitism....eu am luat zilnic vitamina D, nu stiu daca trebuia sau nu.)

                              Ma gandesc ca poate ar fi bine sa-mi fac in ziua 3 a CM estradiol, lh, fsh, DHEA-S, AMH, inhibina-b.
                              Eu am doar 6 luni contacte sexuale cu sotul meu, practic 3 luni urmate de 3 luni de pauza, iar 3 luni in care revine in tara si iar 3 luni pauza....ma gandesc ca poate am o problema, iar investigatiile facute din timp m-ar putea lamuri in acest sens.

                              Am scris cam mult, sper sa ma ajutati cu raspunsuri care sa ma lamureasca.
                              Multumesc mult.
                              Numai bine.
                              Ultima editare de April; 22.mar.2017, 22:24.

                              Comentariu

                              Procesare...
                              X