Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Sangerare in sarcina

Adună
X
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Sangerare in sarcina

    Buna seara, saptamana trecuta am am facut cateva teste de sarcina care au iesit pozitive.
    De marti am inceput sa am sangerari usoare si din cate am inteles sunt normale.
    Problema este ca dureaza de 5 zile aceste sangerari este normal asa ceva??Sangerarea este ok ca sa zic sangele este curat.
    Am fost la doctor aici in Aglia si mi-a facut un test de urina si mi-a luat sange..mi-a spus ca nu ma poate trimite la ecograf pentru ca sarcina este mica (am 5 sapt si cateva zile dupa calculele mele). Nu stiu ce sa fac sangerarea asta ma sperie groaznic.
    Nu am dureri de nici un fel in afara de sani care sunt durerosi si voluminosi.
    Am avut cateva zile in care am avut stari de greata dar nu am vomitat.. de vreo 2 zile nu am mai avut nici un semn de la bebe.

  • #2
    Buna GMary, ti-am raspuns dincolo, te rog nu repeta intrebarea.
    Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

    Comentariu


    • #3
      Buna ziua. Va rog sa m ajutati sa interpretez spermograma sotului meu. Tin sa mentionez ca in urma cu 2 ani, sotul meu a avut orhiepididimita. Rrezultatul spermogramei: Volum: 5 ml, pH 7,8, leucocitele 1 milioane-ml, lichefiere: da, Aglutinare: 0, concentratia 2, 9 milioane/ml, numar total: 14, 5 milioane, rapid progresiv: 0, lent progresivi: 31%, mobili pe loc 7%, imobili: 62%. Morfologie 10% WHO 1999, 1% WHO 2010.

      Comentariu


      • #4
        Buna Chira, e improbabil sa se obtina o sarcina pe cale naturala cu spermograma mentionata.
        Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

        Comentariu


        • #5
          Buna seara, in 5 martie am avut ultima menstruatie, in ziua 11 a menstruatiei dimineata am facut un test de ovulatie care a iesit pozitiv, am avut contact dupa-masa iar seara am inceput sa sangerez ft putin. A doua zi nu am mai sangerat dar am avut un spotting maro.Acest spotting a continuat o saptamana dupa care iar am sangerat putin, apoi iar spotting maro. In 29 martie am facut un test de sarcina care a iesit pozitiv si un hcg care a avut valoarea de 108.Mentionez ca spottingul a continuat.Din ziua care am aflat de sarcina am inceput un tratament cu dupaston, magne b6, acid folic si injectii clexane deoarece anul trecut am pierdut o sarcina din cauza trombofiliei. A doua zi am inceput sa sangerez ft putin, sangele avea o culoare caramizie ...amestecat un pic cu maro.Astazi am refacut hcg care a avut valoarea de 104...de la 108 spottingul continuand... e posibil sa am o sarcina extrauterina? Banuiesc ca sarcina numai este viabila din moment ce valoarea hcg nu a crescut...imi puteti recomanda si alte investigatii? Se poate sa fie probleme si de alta natura? Multumesc

          Comentariu


          • #6
            Buna Alessandra, din pacate hCG static sugereaza ca nu e o sarcina normala. Poate fi ori una extrauterina, ori una intrauterina care nu se dezvolta normal si va fi avortata. A trecut ceva timp de cand ai scris, trebuia sa repeti hCG la 48 de ore sa vezi ce se intampla. In functie de examinarea clinica se va putea decide planul ulterior.

            Clexane nu e fara riscuri, iar pierderea unei sarcini nu justifica neaparat administrarea lui. Duphaston nu are nici un rol.
            Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

            Comentariu


            • #7
              Va multumesc pentru raspuns, este o sarcina extrauterina din pacate. Initial dr ginecolog mi-a spus ca va fi nevoie de extirparea trompei, insa momentan astept deoarce hcg-ul scade usor usor si am inteles ca exista posibilitatea ca sarcina sa fie absorbita de organism fiind asa mica... acum 4 luni am facut o histerosalpingografie din care a rezultat ca trompa dreapta a fost complect infundata si cea stanga partial..dar in final au reusit sa le desfunde nu stiu daca desfundat e termenul corect dar mi-au spus ca acum trompele sunt permeabile amandoua...sarcina extrauterina o am pe partea dreapta deci nu cred ca problema cu trompa s-a rezolvat atunci...

              Comentariu


              • #8
                In absenta simptomelor ai optiunea tratamentului conservator sau medical, poti citi mai multe detalii despre tratarea unei sarcini ectopice.
                Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

                Comentariu


                • #9
                  Buna ziua, revin cu o intrebare referitor la ce v-am scris cu cateva luni in urma. Daca am avut o sarcina extrauterina pe trompa dreapta si nu a fost nevoie de interventie chirurgicala sau medicamentoasa aceasta absorbindu-se de la sine,mai exista vreo posibilitate ca ovulul fecundat sa poata trece prin trompa aceea si sa fie bine? sau sa ma astept sa fie din nou o sarcina extrauterina?...va multumesc
                  Ultima editare de Alessandra; 05.oct.2017, 17:43.

                  Comentariu


                  • #10
                    Buna Alessandra, e posibil sa ai o sarcina intrauterina chiar daca ovulul vine de la ovarul respectiv, dar riscul unei sarcini extrauterine e crescut. Pentru asta va trebui sa faci o ecografie in jur de 6 saptamani pentru a confirma localizarea.
                    Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

                    Comentariu

                    Procesare...
                    X