Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

INTERPRETARE BPN + COLPOSCOPIE (ASCUS)

Adună
X
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • INTERPRETARE BPN + COLPOSCOPIE (ASCUS)

    Buna ziua!

    Va rog sa ma ajutati cu interpretarea rezultatului examenului BPN.
    Mentionez ca in urma colposcopiilor de pana acum, rana pe col nu s-a ameliorat, ba dimpotriva, parerea medicilor fiind de modificari de tip ASCUS.
    Rezultatul BPN a fost mereu acelasi, (modificari reactive de tip inflamatie). In 2015 am facut si o genotipare HPV, cu rezultat 31 risc crescut..
    Intr-un mesaj v-am trimis si poze dupa ultima colposcopie, nu am stiut daca e ok sa postez intr-un topic pe forum, dar daca imi dati acceptul le pot adauga acestui mesaj.
    Urmeaza sa merg cu rezultatul la medicul care ma monitorizeaza, dar vroiam si o alta parere.

    Multumesc anticipat!

    Cu stima,

    Alina
    Fișiere atașate

  • #2
    Buna Alina, rezultatul e ok, nu necesita colposcopie.

    ASCUS nu e un rezultat al unei colposcopii, e rezultat Papanicolau. Colposcobia descrie colul, nu celulele.

    Repeta testul peste 12 luni, nimic altceva.
    Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

    Comentariu


    • Alina_87
      Alina_87 comentat
      Editarea unui comentariu
      Bună ziua,

      Mulțumesc frumos pt răspuns.
      Colul arată totuși foarte rau, și de aceea nu înțeleg rezultatul ok la papanicolau și cel rău în urma colposcopiilor făcute..
      Cel mai probabil medicul va decide sa taie bucata de col afectată (asa mi-a indicat) și apoi sa aștept sa se regenereze ..
      Imi puteti spune în ce măsură afectează acest lucru o posibila sarcina? Nu știu dacă sa aleg sa fac un copil înainte de intervenție sau după pt ca părerile sunt împărțite...
Procesare...
X