Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Dorim un bebe dar nu reușesc să duc sarcina la sfârșit !!! :-(

Adună
X
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Dorim un bebe dar nu reușesc să duc sarcina la sfârșit !!! :-(

    Va rog ajutati-ma cu un sfat ... Am pierdut 2sarcini până acum, menționez că am 28ani, o sarcină am pierdut o la 13saptamani, una la 6saptamani. La prima copilul prezenta translucenta nucala 7,8 s-a oprit din evoluție,fără ca eu să am vreun simptom. Luam doar acid folic si Maine B6. In a doua sarcina am luat acid folic magneziu b6 si utrogestan...am pierdut si sarcina aceasta fără să apara vreo problema. Acum mi s-a recomandat sa fac cariotip de cuplu pe parte de genetica si profil trombofilic complet. Mi-au ieșit rezultatele, am fost la interpretarea lor și mi se spune că nu am trombofilie , mi s-a dat să fac lupus anticoagulant, proteina c si s si antitrombina 3. Ideea este că ceva mutații pozitive sunt în fișă... Am pozitiv MTHR 677T pozitiv genotip heterozigot , PAI-1 pozitiv genotip heterozigot 4G-5G, ACE-DEL/INS genotip homozigot DD, AGT M235 T pozitiv homozigot Thr/Thr , ATR-1 A1166C pozitiv heterozigot. Deci am sau nu am trombofilii? Eu le văd în fișă pozitive....sincer nu mai stiu ce sa fac. Va rog daca puteți să îmi spuneți ce as putea sa mai fac....îmi doresc din tot sufletul un bebe si eu si soțul meu :-(

  • #2
    Buna Ralucageo, imi pare rau pentru sarcinile pierdute.

    Din pacate jumatate din sarcini se incheie in primul trimestru, iar de cele mai multe ori e un defect genetic in embrion, fara sa aiba legatura cu tine sau partenerul.

    Genele respective sunt irelevante, nu te stresa ptr ele.

    Continua sa incerci, ai toate sansele sa obtii o sarcina normala. Succes!
    Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

    Comentariu

    Procesare...
    X