Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Chisturi ovariene, secretie vaginala alb-galbuie si durere 'la ovare'

Adună
X
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Chisturi ovariene, secretie vaginala alb-galbuie si durere 'la ovare'

    Buna ziua ma numesc Antonela am 21 de ani si anul trecut in luna octombrie am inceput sa am dureri groaznice de ovare ... am fost la medic acesta mia spus ca am un chist pe ovarul stang de 2 cm si pe ovarul drept mai multe chisturi de mici dimensiuni ... mia dat anticonceptionale belara calmante si amtibiotice dupa 2 saptamani mam intors la el avand dureri si mai mari si o scurgere alb galbuie ... mia spus ca am facut candida de la antibiotice si mia prescris niste ovule... durerile erau din ce in ce mai mari si nu mi se oprea menstruatia de 3 saptamani ... am schimbat medicul cel deal doilea medic mia spus ca il ingrijoreaza chistul de pe ovarul stang si ma internat in spital o saptamana pt ca aveam dureri foarte mari ... unde mi sau administrat injectabil antibiotice antiinflamatoare si calmante ... dupa ce am terminat folia de belara mia prescris karisa am luat timp de 2 luni si menstruatia mea a venit continuu apoi am luat alte 2 luni anticonceptionale desorelle in perioada de 5 luni in care am schimbat 3 tipuri de anticonceptionale nu mi se oprea menstratia ..din martie am refuzat sa oau anticonceptionale... nu mai aveam dureri atat de mari dar aveam o scurgere care nu o puteam trata ... medicul meu mia dat cervugid de 3 ori si apoi inca 2 feluri de ovule carora nu imi amintesc denumirea ... acum 3 luni am inceput din nou amticonceptionalele de data aceasta microginon deoarece chisturile mele se mareau din nou ... menstruatia mea a venit normal la primul blister iar la al doilea nu mi sa oprit mia venit toata luna... am inceput al treilea blister acum o saptamana menstruatia sa oprit dar am inceput de 4 zile sa am dureri de ovare groaznice si scurgerea tot nu dispare ... tin sa precizez ca scurgerea e alb galbuie nu are miros iar uneori are mici picaturi bucatele care arata ca niste chiaguri de sange dar fff mici ... va rog spunetimi ce sa fac nu mai stiu unde sa merg si ce sa fac sa imi treaca am aceasta pronlema cu chisturile si scurgerea de anul trecut din octombrie !!! Va multumesc anticipat!

  • #2
    Buna Antonela, un chist ovarian de 2 cm nu poate fi atat de dureros si categoric nu necesita internare.

    Faptul ca ai primit antibiotice de la inceput sugereaza ca se suspecta o infectie genitala / boala inflamatorie pelviana care poate fi extrem de dureroasa.

    Din pacate nu ai mentionat vreo analiza de secretie, deci pasul urmator este neaparat cultura din secretia vaginala (inclusiv pentru gonoree / chlamydia). Daca se confirma o infectie vei avea nevoie de antibiotic specific.
    Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

    Comentariu

    Procesare...
    X