Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Stimulare ovariana cu clomifen si brevactid

Adună
X
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Stimulare ovariana cu clomifen si brevactid

Buna ziua,ma num Carmen am 37 ani si de 3 ani incerc sa raman insarcinata.Imi doresc foarte mult un copil si am facut toate demersurile pt al avea,dar..Acum 2 ani am avut o sarcina oprita din evolutie,apoi dupa mai multe vizite la medic mi sa descoperit ca am rezerva ovariana f scazuta.Dupa chinuri si asteptari am ajuns la tratament,sunt la o clinica de specialitate in Germania dar fiind strain sunt tratata pe ultimul loc.Mi-au prescris 5 zile cu clomifen apoi brevactid injectie si apoi progestan 14 zile.Nu m-au chemat la monitorizare decat in prima si ultima zi de tratament cu clomifen,apoi au aproximat ei cand sa.mi fac injectia si apoi sa iau progestanul.Eu intre timp mi-am facut multe teste de ovulatie si toate mi-au iesit negative.I-am sunat si au zis ca aceste teste nu sunt relevante.In fine eu am citit ca trebuiau sa urmareasca maturarea ovululi si apoi injectia dar...Ce vreau sa va intreb:este posibil sa nu fi ovulat?inainte imi maifacceam teste de ovulate si imi ieseau positive,sau sa fi avut loc ovulatia in timp ce luam clomifen?Va multumesc

Buna Carmen,

Din pacate stimularea ovariana cu Clomifen nu garanteaza obtinerea ovulatiei.

Ce teste ai facut mai exact si ce rezultate au avut?

Testele de ovulatie nu sunt relevante, eventuala ovulatie se confirma cu dozarea progesteronului la 7 zile dupa ovulatie, dar in prezenta tratamentului cu progesteron extern rezultatul va fi irelevant.

Brevactid contine hCG, are rolul de a matura ovulul si se da sincronizat in functie de cresterea foliculara. Fara ecografie este la intamplare.
    Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

Comentariu

Procesare...
    X