Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

negei

Adună
X
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • negei

    buna ziua . azi am fost al ginecolog cu negi genitale, ginecologul mia zis ca am fliculita dar eu nu prea cred ca are si partenerul meu . ce as putea sa fac ?

  • #2
    Buna iulia977 , negii genitali si foliculita sunt 2 diagnostice complet diferite. Daca esti convinsa ca ai negi si vrei o a doua parere mergi sa te vada un dermatolog.
    Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

    Comentariu


    • #3
      In 2002 am fost diagnosticata cu schele dupa hpv la nivelul labiilor si am urmat tratament cu spray cu acid glicirizic si isoprinosine.la nivelul colului hpv a fost negativ. Dupa acest episod toate teste hpv din 2009 si 2016 au fost negative.In acest an am facut din nou test hpv care a iesit negativ pt tulpinile testate de risc inalt si scazut.Prietenul meu sustine ca in urma unui contact sexual neprotejat ar fi luat hpv de la mine.Am fost si la dermatovenerolog si nu exista semne de hpv. El considera in continuare ca eu sunt rezistenta la virus si purtatoare, iar datorita imunitatii sale scazute s a contaminat.Imi este greu sa cred ca am asa o imunitate de fier.Este posibil sa i fi transmis dupa atata timp? mai ales ca acum nu am simptome?
      Ultima editare de julia17; 17.ian.2018, 18:02.

      Comentariu


      • #4
        julia17 , testarea HPV din jurul colului nu spune nimic despre posibilitatea existentei unor tulpini la nivelul pielii din jurul vaginului. Chiar daca nu sunt negi vizibili exista posibilitatea sa ai HPV si sa il transmiti, dar fiind o infectie atat de comuna si atat de variabila ca dezvoltare (de negi) e imposibil sa identifici clar sursa infectiei. Poate sa aiba HPV de la oricare partenera anterioara.
        Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

        Comentariu


        • #5
          Referitor la aceasta postare...
          si eu am/avut negi vaginali. Acum 2 ani mi a spus un medic ginecolog ca am o vegetatie la intrarea in vagin, numita condilomatoza...condiloame. de atunci am facut 3pap uri, al 4lea trebuie facut in iunie si toate au iesit ok. Pt condiloame ma luat isoprinosine, nu chiar regulat, ci cam aiurea din pacate..si am dat cu condyline(ultima aplicatie a fost prin noiembrie). Condyline si a facut cat de cat efectul, a ars acolo...insa astazi am observat(pt ca am tot avut usturimi in zona genitala) ca la intrarea in vagin, pe labia mica interior se vad punctulete mici rosii, inca nu are forma de creasta de cocos, dar pare ca ustura cand pun mana pe ele. Posibil sa iasa alte condiloame, este usturimea un semn de aparitie a acestora ?
          de asemenea, am auzit ca exista o anumita schema pt isopronosine, nu dupa ureche..eu luam 6 comprimate pe zi, cam 10 zile..o data la cateva luni. Stiti ceva despre asta? Pt ca nici medicii la care am fost nu mi au spus exact..

          Comentariu


          • #6
            Laura elena , crema functioneaza prin distrugerea tesutului, iar daca ajunge si pe piele/mucoasa sanatoasa poate produce ulceratii/'arsuri'.
            Nu exista tratament medicamentos eficient ptr HPV, isopronosine nu functioneaza indiferent de ce scema de tratament urmezi (tocmai de asta exista numeroase scheme si nici una clara care sa fie recomandata si eficienta).
            Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

            Comentariu


            • #7
              Da dl doctor Laurentiu Craciunas sunt constienta ca arde Condyline, insa nu am mai dat din noiembrie si sunt sigura ca acele mici cosulete sau incepuf de condiloame nu le aveam.
              Eu sunt curioasa daca usturimea poate fi provocata de faptul ca au inceput sa iasa iar...

              Comentariu


              • #8
                Da Laura elena , pielea poate fi mai sensibila in jurul negilor si poate asocia senztia descrisa.
                Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

                Comentariu

                Procesare...
                X