Forumul ContraBoli.ro

Buna seara,

Din pacate, activitatea mea din ultima luna nu mi-a lasat prea mult timp pentru internet si implicit nici pentru a raspunde intrebarilor care au aparut la articolele de pe ContraBoli.ro. La asta adaug si faptul ca numarul intrebarilor trimise prin email depaseste 20-30 in unele zile.

O problema semnificativa este faptul ca e greu sa urmaresc un anumit caz pentru ca apar si alte intrebari/raspunsuri intre interventiile aceleiasi persoane, fiind nevoie de mai mult timp pentru identificarea detaliilor mentionate anterior.

Vreau sa multumesc Doamnei Dr. Cristiana Popp pentru aportul semnificativ pe care il aduce cu informatiile pe care le furnizeaza vizitatorilor prin raspunsuri.

M-am tot gandit cum as putea eficientiza relatia dintre cadrele medicale si vizitatorii care au intrebari, ajungand la concluzia ca prin instalarea unui forum se poate urmari mult mai usor firul unei probleme. Astfel am instalat o platforma care poate fi accesata aici: Forum de medicina, unde va rog sa va inregistrati si sa puneti intrebarile care se refera la probleme mai amanuntite. In felul asta raman pentru blog, deci pentru articolele scrise aici, doar intrebarile punctate la care nu e nevoie de prea multe detalii.

Prioritatea, in cazul meu, de raspundere este urmatoarea: intrebarile publice (forum, apoi cele de pe blog), pentru ca un raspuns poate ajuta mai multe persoane sa inteleaga anumite aspecte, iar pe ultimul loc, in limita timpului disponibil, voi aborda intrebarile trimise prin email.

Invit pe toti cei care stapanesc anumite domenii medicale sa participe cu raspunsuri la eventualele probleme care vor fi prezentate pe forum.

27 raspunsuri

  1. buna ziua. ma poate ajuta cineva cu o interpretare a analizelor facute de sotul meu? vrem sa facem un copil si a facut, la recomandarea medicului aceste analize.iata rezultatele:fsh mUI/ml, lh 3.4 mUI/ml, prolactina 14.7 ng/ml, testosteron 2.4 ng/ml.la spermocultura scrie: examen bacteriologic:culturi aerobe necrescute la 48 ore. la spermograma i-a iesit asa: volum 2, culoare opalescenta, ph 8, nr spermatozoizi/mililitru 48; motilitate A+B 60%, A (rapid progresivi) 40%, B (moderat progresivi) 20%, C (non-progresivi) 30%, D(motili) 10%; leucocite 2%; obs: 2%spermatozoizi megalocefalici; morfologie 98%.
    ma poate ajuta cineva? multumesc.

  2. Buna ziua,am si eu o intrebare ciclu menstrual s.a incapatanat si nu a vrut sa vina luna aceasta mentionez ca nu am avut nikiodata un ciclu reglat dar in ultimele 4 luni a venit pe data de 18 iar luna aceasta delok am facut testul de sarcina si a ieait negativ ce poate fi?va multumesc.

  3. A intaziat 10 zile…am avut pe data de 19 dureri premenstruale dar nu mi.a venit imi este teama…ce poate fi?

  4. Buna ziua! As avea si nevoie de un sfat de la geavidute sau cele care au deja un bebe. Ne dorim un bebe si incercam de 8 luni. Luna asta am avut ovulatia la 11 zile de la menstruatie. Am avut contact toata perioada fertila. Inca din a 3 zi dupa ovulatie au inceput sa ma doare sanii in fiecare zi mai tare. Din a 4 zi ma doare stomacul zilnic. Tin sa va spun ca pe mine sanii ma dor doar cu 3 zile 4 inainte de venirea menstruatiei…iar dureri de stomac cred ca am avut de maxim 5 ori in viata mea dar si atunci de scurta durata. Aseara (6 zi de la ovulatie) am inceput sa am niste scurgeri albe groase fara miros. (In ziua ovulatiei am fost la control si nu am nici o problema nici o infectie) astazi a 7 zi de la ovulatie a inceput sa ma doara si capul. Mai am o sapt pana cand trebuie sa imi vina menstruatia…:( ar putea fi asa devreme semnele de sarcina? A mai avut cineva asa simptome? Va multumesc

  5. Buna ziua am si o nel?murire si vas ruga sa m-a ajuta?i am f?cut ni?te analize care mi le-a dat ginecologul din care a ie?it ca as avea ceva problema cu tiroida astea sunt analizele anticorpi anti-tireoglobulina este de 481,2 si alta ar fi anticorpi anti-tireoperossidasi este de 190,50 vârsta 29 ani imi trebuie vreun tratament sau ceva dieta ?Pentru am fost la medic am f?cut ecografia la tiroida si a spus ca este totul normal si nu mi-a dat niciun tratament dar eu nu prea am încredere pentru ca cele analize de sus sunt foarte mari .Si dac? imi trebuie tratament ce sfat imi da?i ?

  6. Buna dimineata,va multumesc pentru raspuns,acesta este dignosticul:Diagnostic histopatologic:1. 3 fragmente biopsice de mucoasa gastrica cu discret infiltrant inflamator cronic – aspect de gastrita cronica.Helicobacter Pylori prezent (++)(301409). 2. 3 mici fragmente biopsice de polip esofagian; un fragment de stroma fibroasa laxa (301410).Intrebarea mea este urmatoarea,este cumva o stare precanceroasa si daca mi-a aparut unul singur la stomac e posibil sa am si pe colon,va multumesc inca o data.

  7. Buna ziua! As dori sa va adresez o intrebare .In luna ianuarie am avut ultimul contact sexual si mi a venit ciclul pe 18 dupa ciclu am facut 2 teste si amandoua negativem.Apoi in februarie pe 10 iar mi-a venit si tot asa dupa am facut un test si tot negativ .Dar am o burta foarte umflata ,urinez des si parca sanii au o culoare diferita.Crede-ti ca as putea sa fiu? Va rog

  8. Buna ziua numele meu este Ana-Maria am 27 de ani si am o problema ! De mai bine de un an de zile am dureri in timpul actului sexual doar cu un barbat si anume sotul meu. Am facut eco intern extern,papanicolau ,urina spalaturi cu musetel si bicarbonat si nu am nimic din analize dar eu in continuare am dureri (este ca si cum e ceva acolo si ma deranjeaz? ) este destul de mare deranjul si la fel si durerea! In alte cuvinte nu pot avea contact deloc din cauza durerii.Mi-e frica ca chestia asta sa nu imi afecteze o viitoare sarcina (nu am copii si nu am avortat niciodata)!! Va rog din suflet sa ma ajutati nu mai stiu ce sa fac !! Ceva tratament daca se poate sa imi recomandati !! Va multumesc anticipat!!

  9. Buna ziua! Am 49 ani, in 2015 am fost diagnosticata cu: uter fibromatos 7,93/5,1cm,endometru0,76 cu mai multe formatiuni nodulare mici de 0,6. Ovar stang 2 formatiuni foliculare2,8/2 si foliculi 1,4 cm. Ovar drept aspect normal 2/1,5 cm PAP tip 2
    ..,acum in 2017 ( tot la ginecologul meu) am urmatoarele date: diagnostic principal727-N93,8 metroipatie hemoragica, uter fibromatos 8/10cm , formatiune chistica de 2,9/4 cm. A doua zi am facut un chiuretaj biopsic(nu am inca rezultatul) . In schimb am rez analzelor cerute de medic:Ca125–259,1U/ml
    HE 4–-73,18 pmol/l
    Pi–-1,434964
    ROMA– 19,2%. Va rog mult sa- mi spunetice credeti ca se intampla? E cancer de ovar? Ma omoara asteptarea!! Mentionez ca am ciclu regulat, abundent si dureros, acesta fiind si motivul pt care am consultat medicul. Va rog mult sa- mi spuneti parerea dumneavoastra. Va multumesc mult.

    • Dr Laurentiu Craciunas

      Buna Elena, daca ovarele aveau aspect normal la ecografie nu aveai indicatie sa faci markerii tumorali. Referitor la sangerare si endometru, va trebui sa astepti rezultatul biopsiei.

  10. Elena Liliana

    Multumesc mult pt raspuns! Da , va trebui sa astept. Sunt doar necunoscute pt un profesor…ca mine! Nu pot sa nu ma intreb la ce sa ma astept, daca scorul ROMA , arata asa..(ati intalnit asa scor, in absenta cancerului?)., O zi buna va doresc!

    • Dr Laurentiu Craciunas

      Elena Liliana, daca mergi la un laborator de analize poti usor sa gasesti 200 de teste pe care ti le face pe loc. Multe dintre ele vor abea rezultate in afara plajei considerata normala, dar asta nu inseamna nimic, nu au nici o relevanta in absenta unui context. Logica medicinei e: simptome -> consult medical cu examinare -> teste paraclinice (imagistica, analize etc) -> diagnostic -> tratament. Cand ai facut testul ROMA ai sarit peste primele 2 etape, nu aveai nici o indicatie sa-l faci.

    • Dr Laurentiu Craciunas

      Referitor la ce sa te astepti, cand ai sangerari abundente la 49 de ani trebuie exclusa patologia endometriala (hiperplazia endometriala, dar in special cancerul endometrial). De asta se face biopsie. Scorul ROMA nu are nici o legatura cu endometrul.

  11. Elena Liliana

    Multumesc, domnule doctor! Vreau sa va felicit din suflet, pentru tot ce faceti. Stiti, eu pacient fiind,ascult intocmai indrumarile medicului, dar vreau si sa inteleg..,.Dumneavoastra reprezentati un echilibru!! Din pacate medicul meu nu a fost foarte expicit! Avem nevoie de empatie!

    • Dr Laurentiu Craciunas

      Asa este, cand se face o investigatie ideal e sa se explice de ce se face si ce inseamna posibilele rezultate, dar din pacate inca nu am ajuns acolo.

  12. > Buna seara!
    > As dori o parere la rezultatele pe care le am.
    > In mai 2015,rezultatul la testul Papanicolau a fost Asc-us.Dupa 3 luni
    > am repetat testul si mi-a iesit frotiu negativ pentru o leziune
    > intraepiteliala sau maligna.Am efectuat ADN-HPV,al carui rezultat a
    > fost negativ si colposcopie-fara modificari colposcopice
    > semnificative in portiunea colului accesibila acestei evaluari.(Col
    > moderat hipertrofic,deformat prin prezenta unor chiste Naboth,cu
    > orificiul extern in fanta transversala.Pseudopolip comisural
    > drept.Exocol cu zona de transformare de tip 3,trofica,fara
    > anormalitati.Jonctiunea scuamo-cilindrica si endocolul proximal
    > nevizualizabile.Mucoasa vaginala normala.)Medicul mi-a recomandat sa
    > fac cotestare peste 3 ani.Eu,totusi la 1 an si doua luni ,am repetat
    > testul Pap.Rezultatul e iar Asc-us.Pe buletin imi
    > apar bifate urmatoarele casute:-exacerbarea florei
    > vaginale(lactobacili),inflamatie granulocitara
    > moderata(++),atrofie,anomalii ale celulelor epiteliale,celule
    > scuamoase atipice cu semnificatie nedeterminata(Asc-us),Model
    > hormonal-compatibil cu varsta si istoricul.Medicul mi-a prescris
    > Viviflor 1ovul/3 zile timp de 3 luni si apoi am repetat Papanicolau in mediu lichid.
    Rezultat la 3 luni:Frotiu negativ pentru leziune intraepiteliala sau maligna.
    Modificari celulare reactive asociate inflamatiei nespecifice.
    Se recomanda repetarea testului Pap peste 6 luni.
    Rezultat la 6 luni: Negativ pt.leziune intraepiteliala sau maligna.
    Exacerbarea florei vaginale(lactobacili)
    Infiltrat inflamator(++)
    Modificari celulare reactive asociate cu inflamatia
    Metaplazie scuamoasa endocervicala.Halou perinuclear
    Repetarea examenului citodiagnostic dupa tratament.
    Medicul nu mi-a recomandat niciun tratament.
    Problema pentru care va scriu este ca acum, la 6 luni de la ultimul control, am facut o ecografie transvaginala si mi s-a gasit endometrul marit de 15,5 mm(Patologia endometriala nu poate fi exclusa dupa ecografie). Medicul mi-a recomandat chiuretaj biopsic.
    Am mai cerut si opinia altui medic si mi s-a recomandat histeroscopia.
    Va rog o opinie si din partea dumneavoastra. Ce e mai bine sa fac ,chiuretaj biopsic sau histeroscopie?
    Mentionez ca sunt la menopauza din dec. 2015 si nu am avut niciun fel de sangerare in acest timp.Varsta 48 ani.
    Va multumesc anticipat!

    • Dr Laurentiu Craciunas

      Buna Geola, presupunand ca nu iei nici un tratament hormonal, grosimea endometrului e prea mare pentu menopauza si trebuie exclusa o problema la nivelul endometrului. Pentru asta e nevoie de o biopsie, poate fi ori chiuretaj ori biopsie in timpul histeroscopiei, nu are importanta. Sunt unele clinici unde poti face biopsie cu Pipelle, mult mai usor de tolerat (si mai ieftina).

      https://www.youtube.com/watch?v=at-CfWUiClg

      Testele Papanicolau au fost ok, nu era nevoie sa le repeti asa des.

  13. Buna seara,domnule doctor! Am facut histeroscopia si mi s-a descoperit un polip endometrial.Piesele extrase au fost trimise la examen HP. Rezultatul este urmatorul :
    Descriere macroscopica- Fragmente tisulare ce masoara per ansamblu 2/1.5/0.5cm,cenusiu-albicioase,cu zone brune ,consistenta elastica/ usor crescuta.
    Descriere microscopica – Produs biologic reprezentat microscopic de: -fragmente tisulare cu caractere histopatologice de polip endometrial.
    – insule de mucoasa endocervicala cu fibroza in corion si dilatarea chistica a structurilor glandulare.
    Diagnostic anatomo-patologic: specimen- chiuretaj uterin : polip endometrial.
    Va rog ,daca ma puteti ajuta cu o interpretare.
    Mentionez ca sunt la menopauza de 2 ani si nu am luat tratament hormonal.Am 48 ani.
    Va multumesc anticipat!

    • Dr Laurentiu Craciunas

      Buna Geola, rezultatul e ok, nu exista motive de ingrijorare, a fost un polip benign care nu necesita urmarire sau tratament.

  14. Bună ziua am zi eu o problema în urma cu 7zile am făcut un test pap și rezultatul acestuia ma îngrijorează foarte mult. Rezultatul fiind următorul :
    -Frotiu : *SATISFĂCĂTOR PENTRU EVALUARE
    * CELULE ENDOCERVICALAE
    PREZENTE
    -Anomalii ale celulelor epiteliale:
    *LSIL(leziune intraepiteliala scaumoasa de grad scăzut)

    -Descriere Citologica :* Frotiu satisfăcător pentru interpretare, Sunt prezente celule din zona de transformare (endocervicala). Preparat parțial obscura (25%) prin prezenta hematiilor.

    DIAGNOSTIC : LSIL

    VA MULȚUMESC FRUMOS și doresc sa știu ce implica și dacă am ceva grav! (Menționez am 20 de ani)

  15. Buna ziua, am si eu o problema si as dori un raspuns din partea dvs. Dupa 17 ani de tratament cu ac (rigevidon), cu mici intreruperi si dupa 4 ani de abstinenta, in 19 ianuarie am avut un contact sexual neprotejat, dar luam ac pe care le-am intrerupt in 20 februarie, iar din 21martie nu mi-a mai venti ciclul. Am facut un test de sarcina acum o luna si a iesit negativ. Intrebarea mea este : pot fi gravida si ciclul mi-a venit trei luni peste sarcina sau este o dereglare hormonala? Multumesc anticipat.

    • Dr Laurentiu Craciunas

      Buna Catalina, daca testul de sarcina e negativ inseamna ca nu esti insarcinata. Dupa perioade lungi de folosire a anticonceptionalelor poate dura cateva luni pana se restabileste ciclicitatea menstruatiilor.

  16. Buna,am facut fiv acum 12 zile,in ziua 11 dupa fiv mi.a venit ciclu,prima scurgere a fost ff dureroasa cu niste cheaguri de sange,apoi a inceput sa curga normal,am facut si testul de sarcina dar e negativ,sunt ingrijorata ,multumesc;astept ras dvs!

  17. Buna ziua am asa o antrebare nu mai am relatii din 25 ianuarie pana acuma am avut ciclu an fiecare Luna Dar Luna asta a mers 4 zile Dar mai mult sange deschis si dupa ciclu au anceput dureri an partea stanga si ami da dureri si anspre stomac sinspre oraru stang spunetimi va rog ce poate fii am si balonare si dureri ghinpoase unele din femei spune ca poate sa fie ciclu peste sarcina e posibil si am si putin dureri si an prejuru buricului va multumesc din tinp si as dori un raspuns ce at putea anseamna asta

  18. Bună ziua am făcut și genotipare hpv următorul fiind rezultatul… Am motive de îngrijorare? Va mulțumesc frumos!

    ADN HPV cu risc crescut Nedetectabil Nedetectabil
    Un rezultat nedetectabil indica faptul ca in proba de secretie genitala nu a fost identificat nici unul din
    urmatoarele tipuri de HPV cu risc crescut (oncogene) testate:
    16. 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66*, 68.
    * Riscul oncogen este neclar
    ADN HPV cu risc scazut Nedetectabil Nedetectabil
    Un rezultat nedetectabil indica faptul ca in proba de secretie genitala nu a fost
    identificat nici unul din urmatoarele tipuri de HPV cu risc scazut testate:
    6, 11, 26, 40, 42, 53, 54, 55, 61, 62, 64, 67, 69, 70, 71, 72, 73(MM9), 81, 82(MM4), 83(MM7), 84(MM8), IS39, CP6108.

  19. Am avut în urma cu o săptămână o intervenție de extirpare a unui polipu endometrial,Imi puteti spune va rog după cât timp pot începe activitatea sexual,deoarece ne dorim foarte mult un bebe?