Noutati Despre Campania de Vaccinare Anti HPV

Acest program a fost ca un cadou oferit pe intuneric de catre un necunoscut. Cati l-ar lua? Acum trebuie sa aprindem lumina si sa desfacem pachetul, ca oamenii sa vada ca e un lucru bun, oferit cu intentii bune.

Nu cred ca exista comparatie mai buna decat cea facuta de Dr. Ion Bazac, Ministrul Sanatatii.

Planul de actiune pentru viitorul apropiat:

  • Lansarea unui program de screening la nivel national pentru depistarea precoce a cancerului de col uterin
  • Demararea impreuna cu industria farmaceutica, a unei ample campanii nationale de informare cu privire la vaccinarea anti-HPV
  • Instruirea temeinica a personalului cu atributii specifice in campania de vaccinare
  • Amanarea livrarilor la o dat? stabilita de comun acord prin introducerea unei noi strategii si responsabilizarea sociala a producatorilor
  • Reluarea vaccinarii numai dupa evaluarea rezultatelor campaniei de informare.

Din totalul de eleve de clasa a IV-a, au fost vaccinate cu prima doza numai 2615, adica 2,57% din cohorta eligibila.

4 raspunsuri

  1. anonimpamantean

    O initiativa foarte buna, avand in vedere cam ce se intampla in domeniul sanatatii.

    http://www.descopera.ro/stiinta/3741142-inventatorii-de-boli

  2. Am inteles ca in unele tari a fost retras de pe piata, datorita efectelor secundare; pe de alta parte sunt medicii care ne asigura ca totul este ok

    http://www.flu.ro/articole/Sanatate/Vaccinul_pentru_cancerul_de_col_uterin_VIDEO_.html

  3. Dr Laurentiu Craciunas

    Buna mari, eu nu stiu nici o tara care sa interzica vaccinul. Am raspuns la cateva comentarii si in articolul de pe linkul respectiv.

  4. Sunt curios cati isi vor da copii pentru vaccinare !.
    Eu unul as reflecta mai serios inainte de a trimite copilul
    meu spre vacinare .Am auzit ca unele vaccinuri sunt chiar cancerigene pentru oameni.Nu stiu ce sa mai cred .Nimeni nu imi poate explica daca aceste
    vaccinuri sunt bune .Fiecare organism are reatii diferite
    la aceste vaccinuri.Mare atentie cu aceste vaccinuri !.

Adauga un raspuns

Campurile marcate cu * sunt obligatorii! Adresa de email nu va fi publicata.

Inainte de a trimite o intrebare medicala te rog foloseste functia de cautare din partea dreapta (sus) a paginii pentru a gasi articolul cel mai potrivit pentru subiectul respectiv.

Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta de ginecologie: > click aici <

Anunta-ma cand apar raspunsuri. Te poti abona si fara sa raspunzi.