Progres Catre Clonarea Umana

maimuta clonataExpertii au reusit sa cloneze pentru prima data embrioni de la o maimuta adulta – o realizare care ar putea aduce clonarea umana un pas mai aproape.

O echipa de cercetatori din Statele Unite a creat zeci de embrioni clonati de la un mascul de maimuta macaque in varsta de 10 ani.

Prin clonare umana se vor putea face transplanturi de tesuturi pentru a vindeca diabetul sau boala Parkinson, fara riscul de rejectie de catre organism.

Cercetatorii au reusit sa extraga celule stem din embrionii clonati, pentru a le determina sa se transforme in celule cardiace si nervoase mature.

In clonarea pentru a obtine celule stem, ADN-ul de la un animal adult este inserat intr-un ovul nefertilizat caruia i-a fost inlaturat materialul genetic propriu. Urmeaza dezvoltarea ovulului intr-un embrion de la care se vor extrage celule stem.

Aceste celule stem si tesuturile care se dezvolta din ele se vor potrivi genetic perfect cu ADN-ul sursa, in cazul asta masculul de maimuta macaque.

Pana acum au fost publicate date doar despre embrionii umani clonati la Universitatea Newcastle din Anglia, dar clonele au supravietuit numai cateva zile si nu au produs celule stem.

Tehnica folosita pentru a genera embrionii de macaque clonati se numeste SCNT (somatic cell nuclear transfer). Este aceeasi procedura care a fost folosita si la clonarea lui Dolly si a altor mamifere.

Cercetatorii implicati in aceasta ultima realizare au incercat in repetate randuri sa implanteze cate 100 de embrioni la 50 de femele surogat, dar eforturile lor nu au dus la nici o nastere.

Unul dintre autori a dat vina pe ghinion, de exemplu pentru oaia Dolly – prima clona a unui mamifer adult – a fost nevoie de 277 de incercari.

Mai multe detalii pe BBC News.

1 raspuns

  1. grecu cristian eduard

    Parerea mea sintem mii de clone ilegale pe pamint cu tehnologie de ultima generatie scanere si alte tehnologii introduse in noi se fac mii de ilegalitati chiar si schimburi de fete de asta 10:100 sint nebuni in romania si in lume este reusita clonarea umana mi as dori o organizatie de nemuritori legala sau ilegala nu sa distrugem lumea cu noile tehnologii am ajuns ca niste roboti cu casti in cap multi dintre noi mi as dori o clona libera se poate?

Adauga un raspuns

Campurile marcate cu * sunt obligatorii! Adresa de email nu va fi publicata.

Inainte de a trimite o intrebare medicala te rog foloseste functia de cautare din partea dreapta (sus) a paginii pentru a gasi articolul cel mai potrivit pentru subiectul respectiv.

Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta de ginecologie: > click aici <

Anunta-ma cand apar raspunsuri. Te poti abona si fara sa raspunzi.