Varicela – Varsat de Vant

Descriere pentru varicela (varsat de vant): Varicela este extrem de intalnita in copilarie, este foarte contagioasa, fiind caracterizata prin prezenta unei eruptii veziculoase tipice pe tegumente si membranele mucoase.

Virusul pentru varicela este raspandit prin picaturi de secretie nazofaringiana diseminate aerogen, sau prin contact direct cu veziculele, sau indirect prin intermediul obiectelor proaspat infectate.

Epidemii de varicela tind sa apara in lunile ianuarie-mai.

Perioada obisnuita de incubatie pentru varicela este de 14-16 zile (cu variatii intre 11-21 zile). Pacientii de varicela sunt contagiosi cu aproximativ 48 de ore inaintea aparitiei eruptiei si pana cand ultimele leziuni dezvolta cruste. Cele mai multe persoane contacteaza infectia cu varicela in cursul copilariei si dezvolta apoi imunitate de lunga durata.

Sistemele afectate de varicela sunt sistemul nervos si sistemul cutanat/exocrin. Nu se cunoaste un mod genetic de transmitere pentru varicela. Varicela are incidenta maxima la varsta cuprinsa intre 5 si 9 ani, dar poate surveni la orice varsta.

Semne si simptome pentru varicela: Elementele eruptive constau la inceput in macule (pete) mici (1/5- 2/5 inch; 5-10 mm) rosii si apar intr-o perioada de 2 pana la 4 zile in valuri eruptive. Aceste pete se umfla, devin papule si ulterior trec in stadiul de vezicule asezate pe o baza rosie. Datorita situarii lor superficiale, formei si continutului seros, veziculele au fost asemuite cu picaturile de roua. Veziculele se deprima treptat si se usuca, formand cruste. In urma veziculelor nu raman cicatrici, doar uneori o usoara coloratie maronie a pielii, trecatoare. Unele personae au doar cateva vezicule, in timp ce altele au cateva sute. De obicei eruptia provoaca prurit (mancarime a pielii). Scarpinarea si ruperea acestor vezicule duce la formarea unei cruste si se pot infecta cu bacterii (o infectie secundara bacteriana). ( In engleza, denumirea bolii este “chicken pox”, denumirea provenind probabil de la asemanarea cu pielea de gaina. Unii copii au febra, dureri abdominale, sau chiar o senzatie usoara de greata in timpul eruptiei. Aceste simptome dureaza 3 pana la 5 zile iar febra nu depaseste 39,4 grade Celsius (103 grade Fahrenheit). Copiii mai mici au de obicei febra mai mica si eruptie mai usoara decat copiii mai mari sau adultii. In general, varicela este o boala usoara dar poate fi mortala pentru persoanele cu leucemie sau alte boli care slabesc sistemul imunitar. De obicei, o persoana care a avut varicela capata imunitate pe viata. Dar virusul care cauzeaza boala poate ramane in organism si poate cauza la adult diferite tipuri de eruptii ale pielii.

Varicela este cauzata de herpesvirusul uman (alfa) 3 (virusul varicelo-zosterian, virusul Z-V), un membru al grupului de Herpesvirusuri; este un virus ADN dublu catenar.

80 raspunsuri

1 2
  1. este obligatooriu sa se faca una din bolile acestea:varsat de vant, varicela etc.(am avut doar oreon) de-a lungul vietii?

  2. Buna ziua! Sunt in clasa a XII-a si saptamana viitoare marti,miercuri,joi mai am trei probe de bacalaureat. Acum 2 zile mi-a aparut o bubitza pe mana care e aproape vindecata astazi. Mai am alte 3 pe picioare care au aspect de cos si varful rosu (pare sange) si care ma mananca destul de putin. Sora mea a facut varsat , primele basici i-au aparut acum 2 zile, ieri a plecat de acasa si astazi e plina pe tot corpul. Eu nu am avut febra , am avut contact destul de putin timp cu sora mea. Credeti ca e posibil sa fie un inceput de varsat? N-as vrea sa ratez examenul de bacalaureat si daca este intradevar varsat pot sa dau probele scrise in vreun fel fara ai afecta pe ceilalti?

  3. am varicela de 7 zile si sunt interesat daca peste 4 zile pot merge la mare

  4. Buna!
    una din cele doua fetite ale mele(4ani si 1/2)a facut varicela .La 2 saptamani dupa aceasta ,a facut si fetita mai mare (7 ani).Spre deosebire de prima ,a doua acuza dureri de cap in zona fruntii si a tamplelor…
    Se incadreaza aceste dureri in simptomatologia bolii?

  5. Buna .
    Am 17 ani si am luat si eu varicela aproximativ de 2 zile… deja sunt acoperit in proportie de 60 % de acele bubite rosii in afara de picioare unde nu miau iesit … as dori sa stiu aproximativ cate zile imi vor iesi aceste bubite … si cam in cate zile pot face o baie / dush … de iesit din casa nici nu mai are rost sa intreb ca din cate am citit mai sus numai dupa o saptamana si ceva cred ca voi putea iesi , desi nu pot sa ma obisnuiesc cu gandul . Nu se poate grabi cumva procesul de vindecare a varicelei ? Astept un raspuns va rog .

  6. dush potyi face dupa ce ti se usca toate bubele

  7. Sunt in a 3 saptamana am rupt cateva cojii dar vad ca nu ramane semne apoi am mers la piscina am ajuns acasa si ma mananca iar e posibil sa fac din nou

  8. Dr Laurentiu Craciunas

    Daca a ajuns la stadiul de cruste e putin probabil ca mancarimea sa fie de la varicela.

  9. am 33 ani si am avut varsat de vant.acum 12 zile au aparut bubitele.ele s-au uscat ceea ce ma ingrijoreaza si nu stiu daca e ceva normal,am usturimi pe portiuni mici ale pielii.ochii ii am rosii,am uneori stari de nervi
    .e ceva normal? sa-mi fac griji?

  10. Dr Laurentiu Craciunas

    Am raspuns in partea cealalta.

  11. am 33 ani si am avut varsat de vant.acum 12 zile au aparut bubitele,ele s-au ascat dar ceea ce ma ingrijoreaza e ca am usturimi pe anumite portiuni ale pielii,albul ochilor este rosu,am stari de nervi.sa-mi fac griji?

  12. Buna. Am o fetita de 1 an si 5 luni si acum 3 saptamani i-au aparut pe corp cateva bubite micute, iar pediatru mi-a zis ca-i varsat de vant. Am respectat cele spusede pediatru, si chiar m-am mirat cat de putine bubite avut si ac nu a avut niciun simptom al acestei boli. In perioada in care credeam ca are varicela a luat contact cu un alt copil cu varicela….si surpriza acum 3 zile i-a aparut eruptie pe corp…varicela!!!!! Ce credeti acum 3 saptamani a avut varicela? e posibil sa fi facut si atunci si sa-i apara iar dupa 3 saptamani? Bubitele de acum 3 saptamani erau mai mici…si au fost f putine….dar acum este plina peste tot.

  13. Buna, baietelul meu de 2,7 ani a facut varicela, este abia a doua zi. E posibil ca peste 3 saptamini sa poata merge la mare? Si cit timp nu are voie sa iasa afara?

  14. Dr Laurentiu Craciunas

    Buna seara,

    baietelul va putea iesi afara imediat dupa formarea crustelor. De obicei varicela dureaza mai putin de 3 saptamani, deci da, sunt sanse mari sa poata merge la mare.

    Sanatate si numai bine!

  15. e urata boala asta

  16. Buna,am 20 de ani si cred ca a venit timpul sa am si eu varsat de vant,deoarece m-am trezit intr-o dimineata si aveam bubitze o gramada pe burta,erau foarte mari.In acea zi mi-a dat doctorul mixtura mentolata pt mancarimi,desi nu era sigur ca este vb de varsat de vant.De 2 zile am doar bubitze pe burta si cateva la incheieturi,doar atat….se poate sa fie altceva? Si daca ies din casa ce se poate intampla?

  17. Dr Laurentiu Craciunas

    Servus Ioana,

    inainte de bubitele de pe burta nu erau niste pete rosiatice? Ai zis ca ti-a dat mixtura mentolata, ai folosit-o pentru mancarimi?

    Nu stiu daca poate fi altceva, daca ai avea o poza cu o bubita de aproape ar fi mai usor de diagnosticat.

    Daca iesi din casa si esti contagioasa vei infecta si alti oameni cu care intri in contact. De asemenea, acum e frig deja afara si ai putea avea complicatii mai ales din cauza trecerii de la cald (in interioare) la rece (afara).

  18. salut laurentiu locuiesc in irlanda si am facut si eu varicela astazi a erupt puternic medicul mi a prescris zovirax si o solutie calamine lotion bp care nu are nici un efect asupra mancarimilor pe care nu le mai suport poti sa mi spui o denumire a mixturii mentolate in engleza?sau a alteia asemanatoare?cat mai dureaza mancarimile azi au inceput multumesc

  19. Dr Laurentiu Craciunas

    Salut florin,

    solutia pe care ti-a prescris-o poate fi echivalentul mixturii mentolate de la noi, poti sa imi zici ce contine? Mixtura mentolata se elibereaza si fara prescriptie, nu cred ca in Irlanda este altfel, poti sa trimiti pe cineva la farmacie si sa spuna pentru ce e nevoie de ea, vor sti farmacistele ce sa dea…

    Mancarimea mai dureaza o perioada, nu e constanta si variaza de la caz la caz, deci nu pot sa-ti spun exact cate zile.

  20. salut laurentiu am avut o noapte f grea nu am dormit deloc din cauza mancarimilor azi dimineata am trimis p cineva la farmacie si a gasit alta lotiune EURAX contra mancarimilor sper sa fie mai buna ca prima merci pt raspuns week end placut

  21. Salut,
    Am o fetita de 16 ani care varicela. Primul semn a aparut pe 2 sau 3 oct, iar vineri seara deja avea o gramada de bubitoaie. Febra si toate cele inclusiv iritarea si nervii unei adevarate adolescente.Noi locuim in Canada si stiti cum sunt aici, in 3-5 zile totul e ok, poate merge la scoala si unde vrea ea, dar eu nu si nu. In plus nu sunt f. bine lamurita cu cateva chestii. Pe perioada bolii este normal ca ganglionii sa fie inflamati (nu prea ma pricep la chestiile astea)?De exemplu, are un ganglion la gat, altii langa ambele urechi (aproape de tample) simte ca locul este un pic umflat si intarit, si in zona organelor genitale la incheietura cu piciorul la fel ganglionii sunt inflamati. Este normal? I-au aparut 1-2 bubite si in gura, ce trebuie sa faca sa nu aiba probleme? Este necesar vreun medicament anume? Deocamdata am folosit Lotiune de Calamne, a luat cateva pastile de Benadryl (la recomandarea medicului)si Tylenol pt. febra.Cam atat. Multumesc anticipat pentru eventualele sfaturi care sunt bine venite.

  22. Dr Laurentiu Craciunas

    Draga Carmen,

    asa e recomandarea de la medic, in 3-5 zile poate intra in contact cu alti oameni si afara? Ganglionii inflamati sunt semn ca organismul lupta cu infectia, la fel si febra. Legat de bubitele din gura, sa incerce sa nu le zgarie cand se spala pe dinti, mai mult nu are ce face.

    In mod normal organismul poate inlatura infectia si fara ajutorul medicamentelor, dar se poate apela la unele cand e nevoie. Nu stiu ce medicamente sunt in Canada, dar Aciclovirul de la noi e bun.

    Sanatate si numai bine va doresc!

  23. Laurentiu iti multumesc mult. Sanatate si numai bine.

  24. am varicela de 4 zile ..si am bubitze ff multe am 19 ani dar ma mananca ingrozitor ..ma dau cu solutie mentolata ..dar ma calmeaza 5 min si gata 🙁 ce pot sa fac sa scap de mancarime ..si ,,de scumpele bubitze?:)

  25. Dr Laurentiu Craciunas

    Salut andrei,

    nu exista limita la numarul de aplicari cu solutie mentolata, deci poti s-o folosesti oricat de des vrei.

    De bubite scapi doar dupa ce trece boala, nu vor disparea mai repede (defapt ala e si semnul ca ai scapat de boala).

    Numai bine!

  26. multumesc am inceput sa se coaca park se ingalbenesc:) mi-a recomandat un doctor alcool mentolat si ..albastru de mitil 🙂 multumesc din nou 😀

  27. Buna, Laurentiu

    eu locuiesc in Dublin-Irlanda, sunt sora lui Florin care acum 2 saptamani a postat si el aici ca fiind „vizitat” de aceasta „simpatica doamana”.
    Vreau sa spun ca de vineri a venit si la mine in vizita „distinsa Doamna VARICELA”. Adica incepand cu miercuri noaptea am facut febra, joi toata ziua febra, vineri au aparut primele bubite in zona capilara si abdominala, dupa care sambata si duminica au aparut restul „o mie”(in gura inclusiv). Nu am luat medicamente decat imotriva febrei si m-am dat cu Calamine si mixtura mentolata.
    Astazi fiind miercuri si unele bubite si-au facut crusta, restul in proportie de 80 % sunt pline de acel lichid galbui, in gura nu mai sunt cat crezi ca va mai fii nevoie sa stau asa in casa? cand pot sa fac baie ?(ca nu ma mai suport)
    Astept raspuns ptr ca am INNEBUNIT la propriu, ma cert cu oricine incearca sa mi se adresese pe indiferent ce cale.

    Multumesc, sanatate multa tuturor!

  28. Dr Laurentiu Craciunas

    Buna Delia,

    stiu exact prin ce treci, partea cu baia e cea mai „dureroasa”…

    Nu pot sa-ti dau un raspuns exact, un numar de zile, dar de vreme ce deja unele au facut crusta inseamna ca ai o forma agresiva (din cauza numarului mare de eruptii), dar care trece destul de repede, deci te poti considera norocoasa (la unii a tinut si 3 saptamani, vezi mai sus).

    Baie, iesit din casa, interactionat cu alti oameni… doar dupa formarea crustelor.

    Sanatate si numai bine!

  29. Multumesc mult ptr raspuns.
    Nu-mi ramane decat sa ma „innarmez” cu rabdare si sa astept.
    Dupa formarea crustelor trebuie sa astept sa si cada sau pot sa fac baie cu riscul de a cadea in timpul acesteia?

    Thanks

  30. Dr Laurentiu Craciunas

    Daca ar fi sa asculti sfatul meu, as zice sa astepti pana cad singure, fara baie.

    Later edit: pentru a fi mai eficienti, restul intrebarilor/comentariilor vor fi scrise la celalalt articol despre varicela.