Lista Medicilor Incompetenti

Ziarul Adevarul a cerut Colegiului Medicilor din Romania lista cu numele celor care au fost gasiti vinovati de malpraxis.

Pacientii din Romania nu au de unde sa stie în mainile cui isi pun viata. Numele medicilor sanctionati pentru malpraxis sunt tinute secret de Colegiul Medicilor. Institutia a refuzat cererea ziarului „Adevarul” de a face publica lista doctorilor-problema. Mii de pacienti au depus plangeri prin care reclama neglijenta, nepasarea si incompetenta din spitale.

Sunt sigur ca sunt multe cazuri de malpraxis in Romania, dar nu sunt de-acord cu afirmatia: „Pacientii din Romania nu au de unde sa stie în mainile cui isi pun viata”. Atata vreme cat medicul a fost acuzat si GASIT VINOVAT de malpraxis, dar inca mai profeseaza inseamna ca nu a gresit atat de grav incat sa fie un pericol constant pentru viitorii pacienti. Practic, in lista aia ar fi publicate numele medicilor care au gresit, dar inca mai profeseaza (deci nu au gresit asa de grav) si a celor care nu mai au drept de practica (medici cu care nu se mai intalneste nici un pacient).

Din statistica pe 2007 se vede numarul de vinovati in Bucuresti:

(adevarul.ro a sters imaginea)

Cred ca mai benefic ar fi sa se insiste pe sanctionarea medicilor care gresesc decat pe publicarea listei medicilor deja sanctionati. Cand ma gandesc la malpraxis imi vine in minte cazul recent al Nataliei Ionescu de la Spitalul „Prof. Dr. Panait Sarbu” din Giulesti.

Natalia a fost lasata sa sangereze timp de circa 12 ore, de seara pana dimineata, timp in care nu s-a efectuat vreo ecografie pentru a se stabili cauza hemoragiei, nu s-a incercat nasterea si nu i s-a facut nici o transfuzie. Intr-un tarziu, la ora 10.30 dimineata, cand Natalia prezenta tegumente palide, reci, cu cianoza perioro-nazala si la nivelul extremitatilor si sangerare vaginala persistenta, i s-a facut cezariana, primind ca aport sanguin doar o singura unitate de concentrat eritrocitar si doua de plasma. Dupa interventia chirurgicala, a fost abandonata la Terapie Intensiva, fara a i se face nici o transfuzie care sa-i compenseze sangele pierdut si fara ca functiile sale vitale sa-i fie monitorizate cu aparatura adecvata. „Am vrut sa dam viata si am primit moarte, ostilitate si indiferenta”, afirma Mihai Ionescu, care si-a vazut visul ucis in maternitate. Distrusa de durere, mama Nataliei s-a stins si ea, zilele trecute. In toata aceasta drama exista un supravietuitor: baietelul nascut la 26 de saptamani.

Mai multe detalii in articolul din

2 raspunsuri

  1. funieru germina

    Buna seara ! Ma numesc Germina si am 31 de ani.Am si eu o intrebare .Cum e posibil dupa analize ..toate analizele care mi le-a spus doctorul sa le fac ,ecografii,triplu test…CUM E NORMAL SA NASTI UN COPIL CU TRISOMIA 13?????/ NU SE POATE ASA CEVA ..chiar nu s-au vazut degetelele in plus[are cate sase degete].si inca o intrebare daca se poate…ARE VREO SANSA SA TRAIASCA ..SA FIE SANATOS CU ACEASTA BOALA??SUNT DISPERATA .VA MULTUMESC

  2. cum poate colegiul medicilor din-trun oras sa raspunda la mai multi pacienti in scris ca un medic de fam poate face ecografie fara a avea competenta ,dar sa nu elibereze buletine de analiza,culmea sa ceara si bani asta cum se numeste,

Adauga un raspuns

Campurile marcate cu * sunt obligatorii! Adresa de email nu va fi publicata.

Inainte de a trimite o intrebare medicala te rog foloseste functia de cautare din partea dreapta (sus) a paginii pentru a gasi articolul cel mai potrivit pentru subiectul respectiv.

Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta de ginecologie: > click aici <

Anunta-ma cand apar raspunsuri. Te poti abona si fara sa raspunzi.