Forum de medicina Forum de medicina
 Domina regula bunului simt 
Blog de medicinaBlog medical   Ginecologie online   Sarcina pe saptamani   Transplant de celule stem
SearchCauta  RegisterInregistreaza-te   Log inLog in 
The time now is Fri Nov 28, 2014 4:05 pm
All times are UTC + 3 (DST in action)
 Forum index » Metode contraceptive
Postinor 2
   Reply to topic
Page 1 of 2   Goto page: 1, 2 Next
Autor Message
Fraise

Inscris: 11 Jan 2010
Raspunsuri: 14
 Postinor 2

Buna ziua! Am crezut ca mi se da vreun raspuns pe blogul dvs, dar nimic ... Sad Voi da un copy paste si cateva adaugari in text ...

Pe 28.XI mi-a venit menstruatia, pe 2 XII mi s-a terminat si atunci am avut si contact sexual, s-a intamplat ca atunci cand faceam sex anal sa se prelinga sperma spre vagin, dupa 10 ore am luat postinor 2 si cealalta dupa 12 ore ore. Toate bune pana acum.
Pe 10 XII. cand am mers la toaleta am observat pe slip o pata destul de maricica de sange. Sangerarea m-a tinut pana pe 12 decembrie, e posibil sa fie menstruatia sau efectul postinorului? (sangele a fost ca cel al menstruatiei, de aceiasi culoare). Intre timp am mai avut si alte contacte cu prietenul meu, dar nu am avut vreun accident. Pe 28 decemebrie trebuia sa imi vina menstra si nimic. Pe 31 decembrie am facut test de sarcina si mi-a iesit negativ. Pe 4 ianuarie alt 2lea test, la fel, negativ. Suntem deja in 11 ianuarie si menstruatia mea nu a venit, am avut mici discomforturi, precum mici dureri de ovare, ba un pic de mijloc sau sani, dar treceau atat de repede ca menstra tot nu aparea.
La pranz cand sa vad la toaleta, pe slip o scurgere maronie, ar fi semanat cu un pic cu sangele, dar cand am inlocuit tamponul nu mai vad nici o scurgere de acest gen. Ciclul il am intre 28-32 zile, este regulat, asta e prima data cand nu a mai venit.

Mi-am luat si al 3lea test de sarcina sa-l fac maine dimineata.

Asa de mult sa intarzie menstruatia de la Postinor??? Daca iau Duphaston credeti ca mi-ar veni? Nu vreau sa am bebe, pt ca stiu ca de la tratamentul cu Sintrom am auzit ca ar iesi cu malformatii si nu vreau sa am asa ceva pe cap si nici protectie nu pot sa folosesc, gen anticonceptionale, chiar sunt in pom cu contraceptivele desi as vrea, dar ma feresc sa nu-mi apara iar cheaguri de sange (tromboza sa mai fac) ....

La sfarsit un pic am cam luat subiectul la vale, desi vreau sa stiu daca imi m-ai imi vine menstruatia sau deja ma rog ca voi fi mamica Crying or Very sad ...?

P.S. Nu am simptome de sarcina, cu urinari dese, varsaturi, greata etc ... asa ca, astept sa-mi raspundeti ca's diseparat deja ... (pana sa iau salariul sa ma duc la un gineco, astept sa ma linistiti si dvs, ca de aproape sapt sunt fff stresata si agitata)

Mesaj Mon Jan 11, 2010 4:54 pm
 View user's profile
 Back to top 
Laurentiu Craciunas
Site Admin

Inscris: 18 Nov 2009
Raspunsuri: 725
Buna,

Postinor 2 a fost luat destul de repede, deci riscul de a fi vorba de o sarcina e foarte mic. Intarzierea menstruatiei e cel mai probabil din cauza lui, intarzie acum si e posibil sa intarzie si la ciclul urmator pana se regularizeaza - doza de hormoni pe care ii contine e mare si organismul e supus unui stres. Poti gasi o lista de metode contraceptive aici: metode contraceptive, sunt sigur ca sunt unele care ti se potrivesc.

Astept sa revii cu noutati.

Mesaj Mon Jan 11, 2010 10:10 pm
 View user's profile
 Back to top 
Fraise

^Multumesc pentru sfaturi si ca m-ai linistit. Cu siguranta voi da de stire.

Mesaj Tue Jan 12, 2010 12:40 am
 View user's profile
 Back to top 
Fraise

Azi, pe 14 ian, in sfarsit a sosit si menstruatia ... . Dupa ce mi se termina trag si o fuga la ginecolog pt a-mi recomanda medicul vreun contraceptiv, ca asa mereu stau cu frica si m-am lecuit, postionorul e crima si pedeapsa cu el, numai stres provocat si teama multa am avut zilele astea ... Rolling Eyes

Multumesc inca o data pentru ajutor.

Mesaj Thu Jan 14, 2010 2:23 pm
 View user's profile
 Back to top 
andreea

Inscris: 23 Jan 2010
Raspunsuri: 2
postinor2
efecte secundare

Buna ziua, am apelat la acest medicament avoritv daca i se poate spune asa, acum 3 saptamani din pura teama din cauza unei neglijente ,cea mai mare prostie din viata mea..specific ca ejacularea nu a avut loc inauntru ci afara dupa cateva minute, insa am aflat de pierderea acelei picaturi care contine spermatozi si care are loc la mijlocul excitatiei sau ceva de genul poate provoca sarcina si am luat postinor2 imediat a doua zi conform prospectului, nu am avut reactii adverse ,stari de voma sau anemie ,dureri de burta .. nimic ,dupa fix 7 zile mi-a venit mensturatia sau scurgerea nu stiu sigur ce a fost dar a durat in jur de 5-6 zile dupa asta am avut dureri de ovare , stari de greatza si anemie, oboseala.. as dorii sa stiu dak sunt efectele secundare ale postinorului sau dak e posibil sa am vreun chist. Sunt foarte ingrijorata si urmeaza sa merg la medic luni dar as dorii si parerea dvs.

Multumesc mult. O zi buna.

Mesaj Sat Jan 23, 2010 7:05 pm
 View user's profile
 Back to top 
Laurentiu Craciunas
Site Admin

Buna seara,

Nu i se poate zice medicament abortiv pentru ca actioneaza inainte de implantarea embrionului in uter, deci nu se produce avort medicamentos.

Efectele secundare pot fi de la Postinor, dar asta nu exclude posibilitatea existentei unui chist, doar ecografia poate pune diagnosticul.

Mesaj Sat Jan 23, 2010 8:06 pm
 View user's profile
 Back to top 
andreea

Inscris: 23 Jan 2010
Raspunsuri: 2
dar nu exista posibilitatea de a fii insarcinata nu ?

Mesaj Sat Jan 23, 2010 11:27 pm
 View user's profile
 Back to top 
Laurentiu Craciunas
Site Admin

Putin probabil.

Mesaj Sat Jan 23, 2010 11:49 pm
 View user's profile
 Back to top 
Lunix

Inscris: 01 Feb 2010
Raspunsuri: 3
Postinor 2 si Sintrom
efect

Buna ziua, am avut un contact sexual protejat dar la sfarsit a iesit prezervativul. Am luat postinol la 13 ore de la contactul sexual dar problema este ca iau si Sintrom pentru tratarea unei tromboze. As vrea sa stiu daca va mai avea efect postinorul deoarece sunt foarte ingrijorata pentru ca pana acum am luat anticonceptionale tocmai din cauza ca nu am incredere in prezervativ si tocmai acum dupa 3 luni de la incetarea tratamentului cu anticonceptionale (Diane 35) si la primul meu contact sexual ( dupa incetarea administrarii anticonceptionalelor) mi s-a intamplat asa ceva. As vrea sa mentionez si ca inaintea contactului sexual nu mi-a mai venit menstruatia de 2 luni (nici pana acum), dar stiu ca nu este posibil sa fiu fost gravida pentru ca nu mai avusesem nici un contact sexual de cu doua saptamani inainte de intreruperea anticonceptionalelor, cred ca poate este de la tratamentul cu sintrom si lasatul anticonceptionalelor, plus ca intotdeauna am avut dereglari de genul acesta inainte sa iau anticonceptionale (ce parere aveti?). Va multumesc anticipat.

Mesaj Mon Feb 01, 2010 6:12 pm
 View user's profile
 Back to top 
Laurentiu Craciunas
Site Admin

Buna seara,

Efectul contraceptiv nu e modificat de Sintrom, dar mare atentie la administrarea contraceptivelor (inclusiv Postinor 2) in caz de tromboza...

Mesaj Mon Feb 01, 2010 7:41 pm
 View user's profile
 Back to top 
Lunix

multumesc mult pentru raspuns, inca o intrebare totusi, daca se poate, momentan sunt sub supraveghere medicala, imi fac INR-ul des, banuiesc ca riscul va fi aparitia unul alt tromb in vena, daca da, se va vedea in rezultatele INR? multumesc anticipat

Mesaj Tue Feb 02, 2010 2:48 am
 View user's profile
 Back to top 
Laurentiu Craciunas
Site Admin

Daca INR-ul e in limitele urmarite de tratamentul anticoagulant, aparitia unui nou tromb e impiedicata.

Mesaj Tue Feb 02, 2010 4:33 pm
 View user's profile
 Back to top 
Lunix

Multumesc din nou, o sa anunt medicul si o sa am grija cu INR-ul.

Mesaj Tue Feb 02, 2010 5:27 pm
 View user's profile
 Back to top 
Fraise

Buna dimineata! Ma confrunt cu o alta problema, eu zic ca tot din cauza postionorului, sa-mi spuneti dvs ce este mai degraba... Nu stiu daca am postat bine, sper sa fie ok!

Pe 14 ian mi-a menstra dupa o intarziere cu postinor, pe 9 februarie mi-a venit menstra mai devreme si acum am iar simptome de menstra, ma doare mijlocul ... deci azi pe 27 febr iar voi fi cu absorbante interne ... Postinorul e vina, de ce am menstruatiile cu 1-2 saptamani mai devreme? Rolling Eyes

Multumesc anticipat

Mesaj Sat Feb 27, 2010 11:37 am
 View user's profile
 Back to top 
Laurentiu Craciunas
Site Admin

Fraise, posibil de la Postinor, dar e indicat un consult ginecologic oricum.

Mesaj Sat Feb 27, 2010 12:02 pm
 View user's profile
 Back to top 
Reply to topic

Despre Sarcina Ginecologie online Fertilitate si Infertilitate Contraceptia