Forum de medicina Forum de medicina
 Domina regula bunului simt 
Blog de medicinaBlog medical   Ginecologie online   Sarcina pe saptamani   Transplant de celule stem
SearchCauta  RegisterInregistreaza-te   Log inLog in 
The time now is Mon Feb 02, 2015 12:09 am
All times are UTC + 3 (DST in action)
 Forum index » Metode contraceptive
Postinor 2
   Reply to topic
Page 1 of 1  
Autor Message
roxyany_2005

Inscris: 06 Nov 2011
Raspunsuri: 1
 am o intrebare

Timp de 2 ani am luat anticonceptionale,le-am oprit in data de 21.10.2011, ciclu mi-a venit normal in data de 26.10.2011, ciclu regulat ,in data de 4.11.2011 am avut contact sexual neprotejat iar la o jumatate de ora am luat repede prima pastila postinor 2 iar la 12 ore cealalta.
Intrebarea mea este daca exista un pericol sa raman insarcinata daca am luat pastila de a doua zi?

Mesaj Sun Nov 06, 2011 6:54 pm
 View user's profile
 Back to top 
Laurentiu Craciunas
Site Admin

Inscris: 18 Nov 2009
Raspunsuri: 747
Postinor 2 nu are eficienta 100%, deci exista risc sa ramai insarcinata si cu contraceptie de urgenta.

Mesaj Mon Nov 07, 2011 9:02 pm
 View user's profile
 Back to top 
GULL

Inscris: 03 Feb 2013
Raspunsuri: 1
am si eu o intrebare

Pe data de 2 ianuarie am avut un contact sexual nepprotejat care s-a finalizat in vagin.Eu eram la a 4a azi a ciclului menstrual si din cate stiu nu poti ramane insarcinata cand esti la cilcu.Dar dupa 1 ora am luat prima pastila de POSTINOR iar la 12 ore cea de-a doua pastila.Eu de fel am ciclul neregulat dar in fiecare luna imi vine spre sfarsitul lunii,numai data difera..Deja suntem in 3 februarie si inca nu mi-a venit,insa sanii ma dor ft tare si sunt imbalonata cum mi se intampla in fiecare luna.Dar totusi sunt putin stresata din cauza asta....Astept raspunsul dvs.

Mesaj Sun Feb 03, 2013 4:39 pm
 View user's profile
 Back to top 
Alinaa04

Inscris: 06 Jan 2015
Raspunsuri: 2
Despre POSTINOR2
Sunt puțin speriată

Bună! Am o nelămurire īn legătură cu Postinor-2, am luat prima pastilă la o ora după contactul sexual (menționez ca acesta a fost neprotejat deoarece partenerul meu nu și a dat seama ca a pierdut prezervativul asa ca și a dat drumul īn mine de 2 ori crezand ca are totuși prezervativul.) iar a doua pasta am luat-o la 12 ore, īnsă n am avut nici un fel de reacție.. Ceva gen sa mi curgă sānge sau sa mi vina menstruatia iar. Eu ce sa īnțeleg?! Mappregătesc sa fiu mămică ori sa ma liniștesc ca totul e bine și nu sunt īnsărcinată??? Va rog ajutați mă.

Mesaj Tue Jan 06, 2015 11:33 am
 View user's profile
 Back to top 
Laurentiu Craciunas
Site Admin

Buna Alina, nu trebuie sa ai nici o reactie dupa Postinor, eficienta e undeva la 70-80% indiferent de simptomele pe care le ai dupa.

Mesaj Thu Jan 08, 2015 12:51 am
 View user's profile
 Back to top 
Alinaa04

Inscris: 06 Jan 2015
Raspunsuri: 2
Va multumesc ca mi-ati raspuns.

Mersi pentru raspuns. Insa intrebarea mea era defapt despre acele scurgeri de sange sau venirea menstruatiei dupa luarea acestor pastile... eu n am avut asa ceva si sunt in dilema ma inspaimanta gandul ca as putea fi insarcinata. Cum imi dau seama ca aceste pastile si au facut efectul si nu sunt gravida sau ca sunt..??!?!

Mesaj Thu Jan 08, 2015 5:10 pm
 View user's profile
 Back to top 
Laurentiu Craciunas
Site Admin

Repet, simptomele pe care le mentionezi/astepti nu au nici o legatura cu eficienta contraceptiei de urgenta, poti ramane insarcinata si in prezenta si in absenta lor, deci sunt irelevante.

Mesaj Fri Jan 09, 2015 3:58 am
 View user's profile
 Back to top 
Reply to topic

Despre Sarcina Ginecologie online Fertilitate si Infertilitate Contraceptia