Forum de medicina Forum de medicina
 Domina regula bunului simt 
Blog de medicinaBlog medical   Ginecologie online   Sarcina pe saptamani   Transplant de celule stem
SearchCauta  RegisterInregistreaza-te   Log inLog in 
The time now is Thu Jul 24, 2014 7:56 pm
All times are UTC + 3 (DST in action)
 Forum index » HPV si cancerul de col uterin
BABES PAPANICLAU
   Reply to topic
Page 1 of 2   Goto page: 1, 2 Next
Autor Message
amiorita

Inscris: 03 Dec 2011
Raspunsuri: 1
 BABES PAPANICLAU
INTERPRETARE TEST,,,,

Buna ziua,am primit rezultat Babes Papanicolau si as dori o interpretare.multumesc anticipat

SISTEM BETHESDA 2001/FROTIU CONVENTIONAL:
Satisfacator pentru evaluare DA celule endocervicale DA
I.Negativ pentru o leziune intraepiteliala sau maligna? NU
Organisme:
Trichomonas vaginalis NU, Candida NU, Cocobacili NU, Gardnerella NU, Actinomicete NU, Virus herpes simplex NU, Altele
Alte modificari nonneoplazice: Modificari celulare reactive asociate cu: inflamatia DA, DIU NU, Iradiere/chimioterapie NU, Celule glandulare post histerectomie NU, Atrofie NU
II.Altele:
Celule endometriale la femei peste 40 ani? NU
III.Anomalii ale celulelor epiteliale? DA
Cel. scuamoase:
- Celule Scuamoase Atipice de Semnificatie Nedeterminata – ASC-US NU
- Celule Scuamoase Atipice care nu pot exclude o leziune intraepiteliala de grad inalt – ASC-H NU
- Leziune Intraepiteliala Scuamoasa de Grad Scazut – LGSIL DA– cu atipii HPV NU
- Leziune Intraepiteliala Scuamoasa de Grad Inalt – HGSIL NU- cu suspiciune de invazie NU
- Carcinom cu celule scuamoase NU
Cel. glandulare:
- Cel. Glandulare Atipice(AGC) endocervicale NU,endometriale NU, glandulare fara alta specificatie(AGCNOS) NU
- Cel. Glandulare Atipice in favoarea unei neoplazii – endocervicale NU, glandulare NU
- Adenocarcinomul endocervical in situ (AIS) NU
- Adenocarcinomul endocervical NU, endometrial NU, extrauterin NU, fara alta specificatie NU.

IV.Alte neoplasme NU
V.Recomandari:.
O noua prelevare NU,De urmarit evolutia:citologica NU, colposcopicaDA, biopsie urgenta NU, examen bacteriologic NU.

Descriere citologica: C -HL ASC-H Nu prea inteleg ce scrie

Mesaj Sat Dec 03, 2011 2:02 pm
 View user's profile
 Back to top 
stirbu laura

Inscris: 20 Dec 2011
Raspunsuri: 272
Re: BABES PAPANICLAU
INTERPRETARE TEST,,,,

buna seara amiorita
ar trebui sa vada si ginecologul tau rezultatul care va decide ce tratament sa iti dea.
acolo indica modificari datorate inflamatiei.
sanatate

Mesaj Fri Dec 23, 2011 9:53 pm
 View user's profile
 Back to top 
Tyna

Inscris: 03 Feb 2012
Babes Papanicolau
Interpretare test

Buna seara.... as avea si eu o rugaminte...am primit rezultatul testului Babes Papanicolau si as dori o interpretare....
Mentionez ca am 21 de ani...

Examen citologic: 2 frotiuri
Microscopic: Metoda coloratia Papanicolau
Frotiu conventional, bogat celular, adecvat pentru interpretare, constituit din:
- Celule epiteliate scuamoase superficiale si intermediare etalate in placarde si izolat
- Cateva celule superficiale cu nuclei mariti in volum, hipercromi, contur nuclear usor neregulat, celule binucleate.
- Rare celule epiteliate glandulare endocervicale
- Granulocite neutrofile numeroase
- Histiocite
- Citoliza avansata
- Flora cocica

Concluzie: CII/CIII ASCUS

Va multumesc !!!

Mesaj Fri Feb 03, 2012 10:42 pm
 View user's profile
 Back to top 
stirbu laura

Re: Babes Papanicolau
Interpretare test

Salut Tina
Mergi cu rezultatul si la medicul tau. Ar putea fi o infectie vaginala. Dupa tratament poti repeta testul PAP sau poate medicul tau va vrea direct sa iti faca colposcopie cu biopsie. Am scris un articol pe site.
Sanatate

Mesaj Sat Feb 04, 2012 10:34 am
 View user's profile
 Back to top 
vlaicamariana

Inscris: 19 Feb 2012
Raspunsuri: 3
marianaV.
PAP

Buna.Va rog sa ma ajuta-ti si pe mine.Am 43 de ani,o nastere,fara nici un avort si ciclu normal la 28 de zile pana in urma cu o jumatate de an, cand au aparut problemele.Sunt tare nelinistita.Am fost diagnosticata cu o rana pe uter de 3cm,uter fibromatos cu hipermenoree si sangerari premenstruale+mastodinie(sper ca am scris corect?).Dupa analiza secretiei :diagnostic-COLPITA.Am primit tratament cu Cervugid,2 cutii.Intre timp am primit rezultatul de la papanicolau:
-I Frotiu,satisfacator
-II Frotiu negativ pentru leziuni intraepiteliale sau malignitate
organisme:flora cocica
modificari reactive:inflamatie, si/sau hormonala cu?
descrierea citologica:Nu prea am inteles scrisul, dar, din ce am inteles scrie cam asa:Frontiu puternic inflamator intens licuoragic sau hemoragic, de tip intermediar superfi..at in frecvecte hipertrofii endrenizale? si....liberi endrenizali cu pseudoatrii?(ultimele cuvinte doar le-am ghicit)paraherotoza
Clasa papanicolau II
recomandari de urmarit evolutia citologic dupa tratament
Am primit tratament cu Betadine ovule,Ustrogestan,iar dupa betadine mi s-a prescris in continuare Viviflor,vaginal 2 cutii
Specific ca sunt in tratament, insa sangerarile nu sau oprit(chiar daca patez doar chilotul pe timpul zilei,deci nu sunt mari).Tocmai aceste sangerari ma nelinistesc pe mine,pt. ca sunt deja de 2 saptamani incontinuu.Va rog sa-mi ierati ignoranta ,dar nu prea am incredere in medicul meu.Va multumesc.

Mesaj Sun Feb 19, 2012 6:04 pm
 View user's profile
 Back to top 
stirbu laura

Re: marianaV.
PAP

Salut Mariana
Sangerarile sunt mai probabil de la fibromul uterin. Continua sa iei medicatia si revino la un control. Poti cere chiar si o a doua parere. Daca nu se poate rezolva prin tratament hormonal discuta cu medicul despre alte optiuni. Sangerarile prelungite iti pot afecta sanatatea.

Mesaj Mon Feb 20, 2012 11:45 pm
 View user's profile
 Back to top 
vlaicamariana

va multumesc pt. raspuns.Insa trebuie sa intreb din nou :care fibrom?Fiindca mie nu mi s-a spus ca as avea asa ceva,chiar daca eu am banuit( mama mea a fost operata de fibrom).precizez ca nu mi s-a facut nici o ecografie ci doar consultatie pe masa ginecologica si analizele mentionate inainte.Sunt disperata fiindca deja este aproape o luna de cand sangerez si am intrat intr-o depresie profunda.Ma gandesc intr-una ca analizele nu sunt bune si eu am cancer.Vreau sa-mi spuneti ce sa mai fac?!!!Cervuginul l-am terminat,e o saptamana de cand i-au iod ovule+utrageston insa nu sunt semne de vindecare ci din contra parca sa agravat.Peste toate, de cate ori sangerez am o mancarime cumplita pe exterior.Am ajuns sa-mi fie frica sa merg la baie si datorita depresiei in care am cazut imi terorizez si familia.Oare este justificata ingrijorarea mea sau exagerez?Multumesc inca odata.

Mesaj Sat Feb 25, 2012 6:15 pm
 View user's profile
 Back to top 
stirbu laura

salut mariana
in ceea ce ai zis data trecuta scria UTER FIBROMATOS, care de obicei sangereaza.
ai putea sa ceri o a doua parere la alt medic - acolo sa iti faci din nou toate investigatiile, sa nu se bazeze pe ce aveai in urma.
asa o sa te linistesti.
eu te sfatuiesc pana nu iti spune medicul ca ai ceva grav sa nu mai fii speriata.

sanatate

Mesaj Mon Feb 27, 2012 12:11 am
 View user's profile
 Back to top 
vlaicamariana

Multumesc inca o data pentru incurajari.M-am mai linistit, fiindca am fost din nou la medic si i-am spus toate nelinistile mele.Mi-a facut de data asta un ecograf,prin care s-a confirmat fobronul.Datele de la ecograf sunt urmatoarele: uter in AVF de 105/59/65 mm fibromatos cu endometru de 5 mm grosime;chist ovarian drept 24 mm, ovar stang aspect normal.Mi-a prescris din nou alte medicamente, de data asta pentru am putea opri sangerarea, fiindca am ajuns deja in a 4 saptamana,iar dupa ovulele cu iod am o hemoragie mult mai abundenta.Doctorita spune ca ar fi perioada cand ar trebui sa fiu la menstruatie normala si de aceea sangerez acum asa tare si nu de la medicamentele dinainte, oare asa sa fie?

Mesaj Tue Feb 28, 2012 7:57 pm
 View user's profile
 Back to top 
Carmen Tr

Inscris: 19 Mar 2012
Hpv

Buna ziua!
Ma numesc Carmen, si locuiesc temporar in Londra. Astazi mi-am luat rezultatele de la ginecolog! Din pacate am iesit positiva la hpv doar tipul 66 dintre cele multe care sunt.
Pe rezultat mai este specificat "endocervical cells absent"
Patient report: negative.no dyskaryotic cells seen
Dl dr mi-a sp ca nu e f grav si sa stau linistita ca o sa fiu bine! Am facut aZi si vaccinul imptriva virusului, denumirea vaccinului este "Gardasil" si Mai am de facut unul in Mai, si inca unul in Septembrie!
Din pacate nu am inteles toti termenii Medicali in engleza, de aceea am apelat la dvs,
Ce este de facut? O sa dispara tipul de virus care il am de la acest vaccin? Cum o sa scap de el? O sa provoace cancer? Cum trebuie sa ma tratez?
Dl Dr mi-a sp ca nu poate sa imi dea niciun tratament, o sa ma Tina sub obeservatie iar peste 2 sau 3 luni trebuie sa repet testul si atunci o sa vada daca a disparut sau daca a provocat celule? Exista sanse sa dispara? Sau daca provoaca celulue merge tratat? Daca provoaca celule inseamna ca am cancer? Va rog din suflet sa ma ajutati cu niste sfaturi si raspunsuri, am doar 22 de ani si e f trist la varsta Asta sa patesc Asa ceva:(

Mesaj Mon Mar 19, 2012 7:38 pm
 View user's profile
 Back to top 
Taniaq

Raspunsuri: 2
Interpretare Pap si secretie

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu o intrerpretare a analizelor pana ajung din nou la medic. Sunt putin ingrijorata pt. ca la pap au aparut frecvente hematii, lucru care la ultimele 2 analize pap nu imi aparea.

Examenul citologic a fost realizat dupa recoltare în mediu lichid, etalare în monostrat si colorare prin metoda Papanicolaou.
Frotiu citologic recoltat la pacienta sub pilule contraceptive.
Retinem din antecedentele disponibile: test genotipare HPV pozitiv pentru HPV16 cu risc înalt si colposcopie fara anormalitati semnificative în iunie 2010, doua citologii ulterioare negative, cea mai recenta în iulie 2011.
Calitatea frotiului este satisfacatoare pentru interpretare.
Frotiul comporta celule malpighiene superficiale si intermediare fara anomalii nucleare.
Sunt prezente celule cilindrice endocervicale normale.
Se observa de asemenea prezenta de frecvente hematii
CONCLUZIE
Frotiu actual negativ pentru o leziune intraepiteliala sau maligna

Cultura secretie vaginala:
-Microscopie + cultura :
Frotiu Gram : relativ frecvente celule epiteliale, relativ frecvente leucocite, frecventi bacili Gram-pozitivi polimorfi, relativ frecvente detritusuri celulare.
-Culturi : Culturi bacteriene aerobe necrescute

Absent - Ureaplasma urealyticum si mycoplasma hominis
Absent - Chlamydia

Prezenta acelor hematii poate indica o evolutie spre o rana de col sau care ar fi cauza prezentei lor? Nu-mi dau seama nici daca cultura secretiei a iesit bine...ce sunt acele detritusuri?
La colposcopia facuta in 2010 a iesit prezenta unei ectopii.

Va multumesc

Mesaj Mon Mar 19, 2012 8:10 pm
 View user's profile
 Back to top 
stirbu laura

Re: Interpretare Pap si secretie

salut tania
te rog mergi cu rezultatul sa il discuti si cu medicul tau. hematiile multiple pot fi acolo daca ti-ai facut testul imediat dupa menstruatie.
in rest nu sunt motive de ingrijorare.
sanatate

Mesaj Wed Mar 21, 2012 7:35 pm
 View user's profile
 Back to top 
Taniaq

Raspunsuri: 2
re

Multumesc mult pentru raspuns !
Era a 12 zi dupa c.m., mi s-a spus ca posibil de la recoltare au aparut hematiile... ?

Mesaj Sat Mar 24, 2012 2:39 pm
 View user's profile
 Back to top 
Ivan Andreea

Inscris: 27 Mar 2012
Interpretare PAP si Secretie

Buna ziua!

Am 21 de ani si astazi am primit rezultatele de la testul papanicolau (primul de altfel) si de la secretie. Sunt putin speriata de rezultate si as dori sa-mi spuneti va rog ce reprezinta. Doctorul nu mi-a explicat foarte multe, am primit tratament si urmeaza sa-mi fac o genotipare HPV si o colposcopie. Legat de genotipare nu stiu exact pe care trebuie sa o fac pentru ca am vazut ca sunt si pentru risc inalt si scazut.

Multumesc anticipat!

Rezultatul de la PAP:
L-SIL - leziune scuamoasa intraepiteliala de grad jos cu numeroase coilocite si celule binucleate sugestive pentru leziune HPV

Rezultat secretie vaginala examen microscopic:
Celule epiteliate - relativ frecvente, superficiale, izolate si in placarde
Material inflamator: relativ rare, in placarde
Hematil: absente
Flora microbiana: polimorfa, cu relativ frecventi coci gram pozitivi, absenti bacili Doderlein
Alte elemente: absente Candida, Neisseria, Trichomonas

Mesaj Tue Mar 27, 2012 5:11 pm
 View user's profile
 Back to top 
MsAma21

Inscris: 01 Apr 2012
boala paget mamara
as dori mai multe informatii

buna, sunt noua pe aici

as dori mai multe informatii despre boala paget mamara
daca este cineva care are aceasta boala sau care a avut pe cineva in familie bolnav,o rog sa-mi raspunda
multumesc

Mesaj Sun Apr 01, 2012 11:19 pm
 View user's profile
 Back to top 
Reply to topic

Despre Sarcina Ginecologie online Fertilitate si Infertilitate Contraceptia