Forum de medicina Forum de medicina
 Domina regula bunului simt 
Blog de medicinaBlog medical   Ginecologie online   Sarcina pe saptamani   Transplant de celule stem
SearchCauta  RegisterInregistreaza-te   Log inLog in 
The time now is Tue Oct 21, 2014 5:06 am
All times are UTC + 3 (DST in action)
 Forum index » Probleme ginecologice
BULETIN CITOLOGIC CERVICO - VAGINAL
   Reply to topic
Page 1 of 1  
Autor Message
alexandra mocanu

Inscris: 25 Jun 2012
Raspunsuri: 2
 BULETIN CITOLOGIC CERVICO - VAGINAL

Buna ziua,

Sunt insarcinata in 19 saptamani si in ultimul timp incepusem sa am o scurgere alb galbuie. Mi-am facut saptamana trecuta programare pentru mai multe investigatii si astazi doamna doctor mi-a trimis pe mail rezultatul insa nu mi-a dat si o interpretare. Va rog daca puteti sa ma ajutati sa-mi explicati ce inseamna...
PRELEVARE DE LA NIVELUL
Exocervical 1 Endocervical 1
EXAMENUL CITOLOGIC:
Esantion nesatisfacator 1 DA: Inflamatie 1
1 Negativ pentru leziune intraepiteliala sau maligna
1 Candida spp.
1 Flora compatibila cu Vaginoza Bacteriana
1 Alterari celulare benigne
Descriere: Celule scuamoase superficiale, intermediare cu hipertrofii nucleare, flora cocobacilara, spori, pseudohife. Concluzii: Negativ pentru leziune intraepiteliala sau maligna.
V-am copiat tot ce era bifat ca este in neregula.
Mentionez ca la indrumarea medicului (inainte de aflarea acestui rezultat) am tinut urmatorul tratament (primele 5 zile) spalaturi cu tantum rosa si ovule pimafucin (in fiecare seara) iar de 2 zile introduc in fiecare seara cate un ovul de softigyn (pana cand se termina cutia).
Va rog daca puteti sa-mi explicati ce inseamna exact rezultatul acestei analize si cat de grav este...pentru ca am citit despre vaginoza bacteriana ca ar putea duce la avort spontan sau infectarea copilului.

Mesaj Mon Jun 25, 2012 3:35 pm
 View user's profile
 Back to top 
stirbu laura

Inscris: 20 Dec 2011
Raspunsuri: 272
Re: BULETIN CITOLOGIC CERVICO - VAGINAL

Salut Alexandra
Nu sunt in masura sa comentez tratamentul, asta e doar a doua parere, neavizata. Acopera totul bine, mai putin infectia bacteriana asociata insa pentru ca nu e grava, se incearca sa nu se dea medicatie puternica pentru gravide. Vezi cum iti merge cu acest tratament si revino la control cand iti spune medicul.
Trebuie sa ai in vedere ca spalaturile vaginale contribuie la aparitia candidozei, si desi sunt recomandate la inceputul tratarii infectiei, trebuie facute rar, aproximativ 3 plicuri per tratament, cate unul la 2 zile si cam atat.
Sanatate

Mesaj Wed Jun 27, 2012 7:55 pm
 View user's profile
 Back to top 
alexandra mocanu

Inscris: 25 Jun 2012
Raspunsuri: 2
Re: BULETIN CITOLOGIC CERVICO - VAGINAL

Va multumesc pentru raspuns,

Momentan mi-a mers foarte bine...am scapat atat de discomfortul creat de candida cat si de orice fel de scurgere. Sper sa ramana asa.
Pe 13 iulie am urmatoarea programare la dna doctor (pentru morfologia fetala) si o sa merg si cu rezultatele de la analiza. Mai devreme de atat n-am cum sa ajung deoarece dansa este plecata din tara. Sad
Oricum va multumesc ca m-ati mai linistit spunandu-mi ca asocitata cu candida nu este atat de grav.

O zi frumoasa!

Mesaj Thu Jun 28, 2012 9:23 am
 View user's profile
 Back to top 
Reply to topic

Despre Sarcina Ginecologie online Fertilitate si Infertilitate Contraceptia