Forum de medicina Forum de medicina
 Domina regula bunului simt 
Blog de medicinaBlog medical   Ginecologie online   Sarcina pe saptamani   Transplant de celule stem
SearchCauta  RegisterInregistreaza-te   Log inLog in 
The time now is Wed Oct 22, 2014 10:57 am
All times are UTC + 3 (DST in action)
 Forum index » HPV si cancerul de col uterin
Cancer de col uterin
   Reply to topic
Page 1 of 1  
Autor Message
cristinaradu22

Inscris: 08 Dec 2009
Raspunsuri: 2
 Cancer de col uterin
Col uterin

Buna ziua,

Mama mea in varsta de 51 de ani a fost diagnosticata in august 2009 cu neoplasm de col uterin .A fost internata de urgenta deoarece sangera abundent .Dupa ce a fost externata ,am mers la un doctor la Fundeni la Inst. Oncologic care i-a recomandat mamei sa faca 25 de sedinte de radioterapie ,pt ca apoi sa o opereze.A facut sedintele de radioterapie si la o saptamana dupa ce le-a terminat a inceput sa i se umfle foarte rau membrul inferior drept.Cand am mers la spital pt operatie doctorul ne-a spus ca operatia nu poate fi facuta deoarece este foarte riscant.Am decis sa o internam la spitalul de urgente Floreasca pt tratamentul piciorului .Acolo i s-a administrat heparina timp de 10 zile ,timp in care piciorul i s-a desumflat .La iesirea din spital am primit rezultatul analizelor care sunt urmatoarele:1 Trombembolism pulmonar bilateral
2 Tromboza venoasa profunda membru inferior drept
3 Neoplasm col uterin stadiul T4N3M1.Carcinomatoza peritoneala
4 Anemie moderata Hipocroma Microcitara Hiposideremica

M-am dus cu acest rezultat la medicul oncolog unde nu am aflat foarte multe lucruri decat ca tumoarea nu mai este operabila .Va rog daca se poate sa ma lamuriti in privinta rezultatelor.deoarece am citit pe internet dupa aceste rezultate si am aflat ca mama este in metastaza si ca mai are foarte putin de trait . Sad Vroiam sa stiu la ce sa ma astept si daca se poate face ceva pt durerile groaznice care le are la picioare Sad

Mesaj Tue Dec 08, 2009 1:24 pm
 View user's profile
 Back to top 
Laurentiu Craciunas
Site Admin

Inscris: 18 Nov 2009
Raspunsuri: 715
Buna seara,

Imi pare rau pentru mama dumneavoastra, din pacate stadiul este foarte avansat. Cel mai probabil trombembolismul pulmonar s-a produs din cauza trombozei venoase profunde, care la randul ei e complicatie a carcinomatozei peritoneale.

Durerile, atat cele ale membrelor inferiare cat si cere adiacente carcinomatozei, pot fi tratate cu analgezice mergandu-se pana la opiacee daca este nevoie. Acum scopul cel mai important e asigurarea unei calitati a vietii cat mai acceptabile.

Mesaj Wed Dec 09, 2009 10:11 pm
 View user's profile
 Back to top 
cristinaradu22

Inscris: 08 Dec 2009
Raspunsuri: 2
Va multumesc mult ca mi-ati raspuns si va doresc multa sanatate!

Mesaj Fri Dec 11, 2009 3:11 pm
 View user's profile
 Back to top 
Reply to topic

Despre Sarcina Ginecologie online Fertilitate si Infertilitate Contraceptia