Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Condiloame acuminate

Adună
X
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Condiloame acuminate

Buna ziua,
    Domnule doctor ma confrunt condiloamele acuminate de peste 5 ani, mereu cauterizari, laser CO2 precum si Isoprinosine.
    Menționez ca in ultimii 3 ani am o relație stabilă, iar partenera mea a avut aceasta problema chiar la începutul relației ,însă a scăpat de leziuni in 3 săptămâni ( de atunci Pap test iese Ok , ultimul fiind făcut in Noiembrie anul trecut) in schimb eu mereu am avut recurente.
    Va rog daca puteți sa imi răspundeți la unele întrebări:
    1. Este posibil deși relatiile sexuale sunt protejate eu sa ma reinfectez de la ea( ea nu mai prezintă leziuni cel puțin vizibile)menținonez ca evitam contactul pe cat posibil piele/ piele. Singurul lucru ce se întâmpla este acela ca prezervativul ulterior folosit se atinge de zona mea genitala( scrot, AICI MA ÎNTREB DACA MA POT REINFECTA ASTFEL ) ?
    2. Momentan iau Isoprinosine si de la Secom System Well concomitent, considerați ca este Ok? Sau sa renunț la System Well?
    3. Având unic partener este posibil in timp sa nu mai existe astfel de probleme , si daca da cam in ce perioada ne am Putea relua "viața normala"?
    3. In cazul in care ar rămâne gravida, se poate Transmite fătului acest virus?
    4.Crema Veregen ar fi utila daca as utiliza o, Menționez ca momentan nu prezint leziuni( cel puțin nu vizibile)

Buna ziua,
    1. Da, e posibil ca partenera dumneavoastra sa aiba leziuni care nu se vad si care nu dau neaparat modificari la frotiu, dar e putin probabil.
    2. Isoprinosine este indicat la condiloamele recidivante, atentie la doze, sa fie cele corecte. Secom system well este un supliment alimentar, nu are eficacitate dovedita ca un medicament, eu nu am experienta cu acest produs. Tot pentru cresterea imunitatii in afectiuni recidivante cauzate de HPV se mai poate indica Cimetidina in cure de cate 3 luni (doar pe baza unei prescriptii medicale).
    3. Da, condiloamele acuminate trec si de la sine, fara nici un tratament. Traiti-va viata normal, nu faceti o fixatie pe aceasta problema.
    3bis. Puneti aceasta intrebare medicului ginecolog la urmatoarea consultatie, va va da un raspuns mai bun dacat pot eu.
    4. Da, crema Veregen poate fi folosita cu succes pentru tratarea condiloamelor si are avantajul ca o puteti aplica pe intreaga zona; dezavantajul e ca trebuie aplicata destul de frecvent (de 3 ori pe zi) o perioada indelungata.
    Multa sanatate!

Comentariu

Va mulțumesc frumos!
      Multă sănătate!

Comentariu

Buna ziua,
        Domnule doctor va mai deranjez cu 3 întrebări :
        1. HPV-ul (aici ma refer la tulpinile ce afectează zona ano-genitală) se poate lua si de pe obiecte ( lenjerie intimă, capace toaleta, mânerul ușii de la toaleta)?
        2. In caz afirmativ, cat timp Supraviețuiește in afara organismului uman?
        3. La ce temperatura dispare ( se inactiveaza)?( Hainele spălate la 60 grade devin " curate"?
        4. Daca ești infectat cu o tulpina de exemplu HPV 11, după ce scapi de Condiloame devii imun la aceasta tulpina?
        Va mulțumesc frumos!
        Multă sanatate

Comentariu

Dan, nu exista date certe referitor la transmiterea de pe obiecte, dar consensul e ca riscul e minim.

HPV nu genereaza imunitate sistemica si reinfectarea e posibila. Doar vaccinarea protejeaza pe termen lung.
          Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

Comentariu

Buna seara,
            Va mulțumesc frumos, si as mai vrea sa va mai deranjez cu o întrebare.
            Cam in ce perioada de timp trec aceste Condiloame intr- un cuplu, ținând cont ca aceste leziuni uneori sunt insesizabile?
            Exista sanse de vindecare in acesta situație?

Comentariu

In marea majoritate a cazurilor HPV e eliminat de organism in decurs de 2 ani fara nici un tratament.

Comentariu

Mulțumesc frumos, domnule doctor!

Comentariu

Buna seara,
                  Domnule doctor cum va pot trimite in privat doua poze, pentru niște lămuriri?
                  Va mulțumesc !

Comentariu

Dr Stefan Pop intretine un serviciu confidential prin care raspunde la intrebari legate de probleme dermatologice: SOS dermatolog, mentioneaza linkul de aici pentru a avea detaliile.

Comentariu

Va mulțumesc ,frumos!

Comentariu

Postat în original de Dan1982 Vezi post
                        Buna ziua,
                        Domnule doctor ma confrunt condiloamele acuminate de peste 5 ani, mereu cauterizari, laser CO2 precum si Isoprinosine.
                        Menționez ca in ultimii 3 ani am o relație stabilă, iar partenera mea a avut aceasta problema chiar la începutul relației ,însă a scăpat de leziuni in 3 săptămâni ( de atunci Pap test iese Ok , ultimul fiind făcut in Noiembrie anul trecut) in schimb eu mereu am avut recurente.
                        Va rog daca puteți sa imi răspundeți la unele întrebări:
                        1. Este posibil deși relatiile sexuale sunt protejate eu sa ma reinfectez de la ea( ea nu mai prezintă leziuni cel puțin vizibile)menținonez ca evitam contactul pe cat posibil piele/ piele. Singurul lucru ce se întâmpla este acela ca prezervativul ulterior folosit se atinge de zona mea genitala( scrot, AICI MA ÎNTREB DACA MA POT REINFECTA ASTFEL ) ?
                        2. Momentan iau Isoprinosine si de la Secom System Well concomitent, considerați ca este Ok? Sau sa renunț la System Well?
                        3. Având unic partener este posibil in timp sa nu mai existe astfel de probleme , si daca da cam in ce perioada ne am Putea relua "viața normala"?
                        3. In cazul in care ar rămâne gravida, se poate Transmite fătului acest virus?
                        4.Crema Veregen ar fi utila daca as utiliza o, Menționez ca momentan nu prezint leziuni( cel puțin nu vizibile)
                        Neaparat de mers la un medic (https://www.dermatologiebaiamare.ro/) pentru asa ceva, doar din text nu isi poate da seama nimeni cat de grava e situatia...

Comentariu

Procesare...
                        X