Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Ovare micropolichistice

Adună
X
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Ovare micropolichistice

    Buna ziua!am de ceva vreme ovare micropolichistice și ciclu menstrual neregulat .am fost și am făcut analize endocrinologice și an următoarele rezultate.ce părere aveti?am șanse sa rămân însărcinată.analizele au fost făcute in z3 a cm,urmează sa fac și progesteronul in z21
    Fișiere atașate
    Ultima editare de Madalina2207; 10.ian.2018, 15:42.

  • #2
    Buna Madalina2207 , totul depinde de ovulatie, asa te impiedica ovarele polichistice sa obtii o sarcina. Daca ovulezi atunci nu conteaza ca ai ovare polichistice. Daca nu ovulezi atunci ai nevoie de stimulare ovariana sa te ajute sa ovulezi. Daca ai cicluri neregulate si au durata mai mare de 35 de zile atunci probabil nu ovulezi. Progesteronul te va ajuta sa evaluezi situatia.
    Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

    Comentariu


    • #3
      Acesta este rezultatul meu!mi se pare o valoare ff mică ,după calculele mele ar trebui sa fiu in faza luteala
      Fișiere atașate

      Comentariu


      • #4
        Madalina2207 , e o valoare mica. In ce zi a ciclului a fost facuta analiza si ce durata a avut ciclul respectiv?
        Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

        Comentariu


        • #5
          Cm a fost de 5 zile,analiza a fost făcută in z21.azi am fost la endocrinolog și mi a dat sa iau Utrogestan din z16 -z25 .credeti ca ma va ajuta sa îmi reglez progesteronul și sa rămân însărcinată,celelalte analize fiind bune..

          Comentariu


          • #6
            Madalina2207 , menstruatia a fost de 5 zile, dar eu am intrebat de ciclul menstrual (durata de la ziua 1 a menstruatiei din ciclul in care ai facut analiza pana la menstruatia urmatoare).

            Utrogestan nu te ajuta sa ramai insarcinata. Faptul ca progesteronul tau e scazut inseamna ca nu ovulezi (de acolo vine progesteronul), iar fara ovul nu ai cum sa ramai insarcinata.
            Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

            Comentariu


            • #7
              Nu am un ciclu regulat...uneori e la douăzeci și ceva de de zile alteori la treizeci și ceva sau mai multe..știu ca
              nu rămân însărcinată datorită utrogestonului dar dacă el îmi reglează cantitatea de progesteron din organism as putea rămâne nu?din moment ce In afara de mici chistulete pe ovare și lipsa progesteronul celelalte analize îs Ok .

              Comentariu


              • #8
                Madalina2207 , progesteronul scazut e un efect secundar absentei ovulatiei, iar daca iei progesteron nu te va ajuta sa ovulezi. Fara ovulatie nu ai cum sa ramai insarcinata.
                Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

                Comentariu


                • #9
                  Ok și atunci după părerea dumneavoastră ce ar trebui sa fac pentru a ovula cum trebuie dacă celelalte analize le am in regula..singura problema fiind deficienta de progesteron...mie testele de ovulatie îmi ies pozitive...dar din cate știu eu progesteronul trebuie sa crească in faza luteala imediat după ovulatie...deci teoretic eu an ovulatie din moment de am teste pozitive și secreției ca la ovulatie..ce alt tratament mi ati recomanda?joi am programare și la Sonohisterosalpingografie pentru a ma asigura ca trompele uterine îs in reguka

                  Comentariu


                  • #10
                    Madalina2207 , testele de ovulatie masoara hormonul luteinizant (LH) care declanseaza in mod normal ovulatia, dar faptul ca nivelul lui creste nu inseamna ca ovulatia se si produce. Ovarele tale nu raspuns normal la hormoni (LH in special). Faptul ca progesteronul ramane la nivel scazut inseamna clar ca nu ai ovulatie, nu e loc de indoiala.

                    Pentru asta va trebui sa urmezi tratament de stimulare ovariana.
                    Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

                    Comentariu


                    • #11
                      Cred totuși ca e un prognostic dat prea dur...nu am făcut decât o analiza a progesteronul intr o singura luna...și chiar dacă e in ziua 21 nu toată lumea are ovulatia in ziua 14...din moment ce celelalte analize îs Ok doar progesteronul este micuț nu cred neaparat ca nu pot ovula deloc fără stimulare ...voi merge oricum la ginecolog pentru a mi vedea trompele uterine și doamna doctor ma va lămuri..nu cred intru un diagnostic dat pe internet totuși..Multumesc.o seara buna

                      Comentariu


                      • #12
                        Madalina2207 , eu nu ti-am spus nici un prognostic. Un prognostic dur era sa spun ca nu vei obtine niciodata o sarcina. Ce am spus eu e ca daca vrei sa ramai insarcinata vei avea nevoie de stimulare ovariana pentru a creste frecventa ovulatiilor. Practic ti-am dat o solutie.

                        E bine ca nu crezi diagnostice pe internet, ideal era sa mergi de la bun inceput sa te vada un medic in persoana. Numai bine!
                        Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

                        Comentariu

                        Procesare...
                        X