Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Sindromul ovarelor polichistice si anticoagulant lupic pozitiv

Adună
X
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Sindromul ovarelor polichistice si anticoagulant lupic pozitiv

    Buna ziua. In urma cu 4 ani mi s-a pus diagnosticul de SOPC , fiind prea tanara mi s-a recomandat duphaston ca tratament. Acum am 21 ani. SOPC l-am descoperit pe baza analizelor endocrinologice + ecografie, eu prezentandu-ma la doctor pt amenoree. In tot acest timp am urmat tratamentul cu duphaston....pana recent, cand acneea si CADEREA EXCESIVA a parului a inceput sa ma ingrijoreze mult. Am fost la endocrinolog si am repetat analilzele...hormoni tipic feminini scazuti (fsh,lh,progesteron) iar testosteronul mare. Eram deschisa sa iau anticonceptionale INSA...si aici apare una din marile mele griji... am anticoagulant lupic pozitiv. As fi profund recunoscatoare daca mi-ati oferi mai multe infornatii despre acest anticoagulant in contextul sindromului de ovar polichist.. si ce masuri as putea lua de acum inainte. Multumesc !!

  • #2
    Buna Alexandra, anticoagulantul lupic te expune unui risc crescut de a dezvolta trombi (tromboza venoasa, embolie pulmonara etc) si nu as indica sa incepi tratament cu anticonceptionale combinate (orice contine estrogen iti va creste riscul de tromboza).

    Sindromul ovarelor polichistice ridica 2 probleme:

    1. absenta ovulatiei care determina cicluri lungi, neregulate. Tinta unui tratament e sa iti genereze 4 sangerari vaginale pe an pentru a preveni hiperplazia endometriala. Cu alte cuvinte, nu ai nevoie de tratament continuu, doar pentru cate 10-14 zile de 4 ori pe an (efectele secundare ale progesteronului fiind reduse astfel).

    2. subfertilitate, din nou datorita absentei ovulatiei sau ovulatii haotice, rare. Pentru asta exista tratamente si le putem discuta cand doresti sa ramai insarcinata (daca nu reusesti natural).

    Nu ai mentionat ce greutate/inaltime ai. In sindromul ovarelor polichistice este esential sa ai o greutate normala.

    Glicemia cum iti este, ai masurat-o vreodata? Sindromul ovarelor polichistice se asociaza cu diabet de tip 2.
    Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

    Comentariu


    • Alexandra Mihai
      Alexandra Mihai comentat
      Editarea unui comentariu
      Multumesc mult pentru raspuns. Am 1.63 si 55-56 kg. Glicemia mi-a iesit 74 mg/dL, intervalul biologic de referinta (al laboratorului) fiind 79-115. Alte cateva analize: TG 54 mg/dL, testosteron 2.6 (interval 0,2 - 1,2 ) si FSH, LH, Progesteron mai mici decat normal. Din ce am inteles hormonii feminini sunt in numar scazut, iar testosteronul e cel crescut. Invers decat ar trebui sa fie.

      Mi s-a recomandat sa repet testul pt anticoagulant lupic la o luna.
Procesare...
X