Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Limfogranuloma Venerum ?

Adună
X
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Limfogranuloma Venerum ?

Buna ziua, va rog sa ma ajutati si pe mine cu interpretarea unui diagnostic de la anatomie patologica pentru ca nu stiu exact ce vrea sa insemne. Am fost diagnosticata cu adenopatie inghinala si cei 2 ganglioni extrasi au fost trimisi la anatomie patologica rezultatul fiind : Limfoganglioni prezentand structura modificata de prezenta unor abcese stelate cu tendinta la coalescenta. Aspecte caracteristice pentru Limfogranuloma Venerum. Se recomanda teste suplimentare pentru diagnostic de certitudine.
    Ce ar trebuii sa insemne asta? Credeam ca genul acesta de analiza da un rezultat concret.

Am citit cate ceva despre Lgv ce ar presupune doamna doctor patolog de la spitalul Universitar dar nu prea are sens ce am citit. Tipul acesta de Bts pentru ca asta spune dansa ca ar fi Chlamidya Trochomonas sau ceva de genul radacina L1, L2, L3 ar fi mai dezvoltata in tarile sub tropicale unde nu am fost niciodata sau la barbatii homosexuali. Trebuie sa mentionez ca eu am 2 pui de pisica sub 4 luni..inainte de inflamarea ganglionilor am fost muscata si zgariata destul de rau de unul din el care prezinta niste simptome de Bartonella. Ar putea fi o confuzie? Sa fie de fapt Bartonella si nu ce a vazut doamna doctor? Din cate am inteles se aseamana Lgv si Bartonella sub microscop. Urmeaza sa re-examinez ganglionii la Colentina pentru ca doamna doctor dermatolog si doamna doctor de familie au ridicat din sprancene la acest rezultat... dumneavoastra ce credeti? Ar putea fi Lgv?

Multumesc,
    Georgiana N.

Buna. Mi a atras atentia postarea ta.
    In martie 2017 am gasit pt prima data prin palpare niste ganglioni laterocervicali...am fost la ecografie si mi au zis ca sunt ok, daca nu sunt alte simptome sa stau linistita(racelile repetate ar putea sa ii favorizeze). Anul acesta in ianuarie, avand niste intepaturi in zona respectiva, care au cedat repede, am zis sa reiau investigatiile. Am mers la hematolog, infectionist, am facut CT. Analize de sifilis, hiv, eipstein bar, mono si nimic. Eu una ma simt bine, nu am avut probleme..Insa am zis sa fac aceste investigatii. Ganglionii inca sunt, laterocervicali, occipitali, cervicali, inghinali, axilari, predominant partea stanga. La CT nu a iesit ca ar fi tumorali, ci doar inflamatori..insa tot am ramas cu un semn de intrebare.

puteti sa mi spuneti cand vi s au inflamat? Va simtiti rau? Daca banuiti pisica, de ce nu ati facut analiza pt toxocara si toxoplasma? Asta se da prima data ..

multa sanatate!

Comentariu

Georgiana1990 ai mai aflat ceva? Sunt interesata de diagnostic. Multumesc

Comentariu

Procesare...
      X