Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Salpingotomie pentru puroi in trompe

Adună
X
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Salpingotomie pentru puroi in trompe

Am 19 ani si sunt internata in spital ..acuma am aflat ca am puroi la trompe si doctorul a spus ca ar trebui scoase afara adica sa nu mai pot face copii pe calea naturala sau sa iau un tratament cu antibiotic pentru ar fi curatate dar sansele sa fac copii iar ar fi de 1 % ce as putea sa fac ? Am 19 anii si eu imi doresc copii pe viitor sunt logodita si imi doresc o familie mias dori sa fac pe calea naturala ..va rog datimi un sfat ce as putea sa fac ?

Depinde de situatia exacta, cum arata trompele la ecografie si cum arata in timpul operatiei.

Daca nu sunt cu abcese peri-ovariene si exista doar dilatarea trompelor cu lichid/puroi se poate evita excizia lor completa.

Se poate face incizie in fiecare (salpingotomie) pentru a elimina continutul, spalare cu mult ser fiziologic intraoperator pentru a curata continutul care se revarsa in pelvis si apoi o histerosalpingografie la 6 luni dupa operatie pentru a vedea daca sunt permeabile si poti obtine o sarcina pe cale naturala.

Riscul cel mai mare e ca sarcinile obtinute natural pot fi extrauterine daca trompele nu functioneaza cum trebuie.
    Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

Comentariu

Procesare...
    X