Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Volon (triamcinolon acetonid) in timpul sarcinii

Adună
X
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Volon (triamcinolon acetonid) in timpul sarcinii

    Buna seara,domnule dr.L.Craciunas am si eu o rugaminte si anume:de curand am aflat ca sunt insarcinata,la ecograf medicul mi-a spus ca am 10-12 saptamani.In data de 3 decembrie am avut ultima menstruatie si a durat 3zile si a fost foarte slaba(mentionez ca am menstruatia neregulata si ca sunt la a doua sarcina).Problema este ca exact in data de 3 decembrie am facut o injectie cu Volon40 fiole(solutie triamcinolon acetonid),intrebarea mea este daca aceasta injectie poate afecta sarcina si ce repercursiuni ar avea asupra fatului?Mentionez ca m-am adresat clinicii unde am facut tratamentul dar mi s-a raspuns sa merg la ginecologsi sa fac un ecograf.Am fost dat nici ginecologul nu mi-a oferit nici un raspuns.Va rog sa ma ajutati cu un raspuns sau macar sa ma indrumati ce ar trebui sa fac ?Va multumesc!

  • #2
    Buna seara ioana.cc, in urma ecografiei la sfarsitul primului trimestru de sarcina trebuia sa primesti o varsta gestationala exacta N saptamani + X zile, 10-12 saptamani puteai calcula si tu fara nici o ecografie. Daca prima zi a ultimei menstruatii a fost 3 decembrie, astazi ai 12+2/40 (12 saptamani si 2 zile) folosind calculatorul de sarcina, deci cel mai probabil conceptia a avut dupa sangerarea respectiva (deci a fost o menstruatie normala, nu o sangerare in timpul sarcinii), iar embrionul nu a fost expus medicamentului.

    Triamcinolon acetonid este un derivat de Triamcinolone, un medicament incadrat la clasa C de medicamente in sarcina, ceea ce inseamna ca in studiile pe animale a avut efecte negative, dar nu exista nici un studiu pe oameni care sa confirme / infirme efectul la oameni. Multe medicamente sunt incadrate in aceasta clasa si se folosesc in timpul sarcinii.

    Tinand cont de toate astea tind sa cred cu tarie ca nu a avut vreo influenta asupra sarcinii, dar din pacate raspunsul exact il poti afla doar la nastere. In jurul saptamanii 20 trebuie sa faci o ecografie morfofetala unde se poate analiza structura organelor (medicamentele pot fi problematice in primul trimestru de sarcina pentru ca atunci se formeaza organele).
    Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

    Comentariu


    • #3
      Va multumesc din suflet si va doresc sanatate,putere de munca si numai bine!Doamne ajuta!

      Comentariu

      Procesare...
      X