Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Hiperprolactinemie si ovare polichistice

Adună
X
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Hiperprolactinemie si ovare polichistice

    Buna ziua sunt ALina si am 27 ani va deranjez cu o intrebare...din luna februarie am fost diagnosticata cu BOP...si de atunci am luat myo-sum duphaston si broctiptine - pt ca aveam prolactina 800 ...in aprilie am luat clostilbegyt de 50 mp.......iar in mai am fc o injectie pregnyl 5000 si am inlocuit duphastone cu utrogestan.....sunt disperata ca nu reusesc sa raman insarcinata in conditiile in care spermograma sotului are ca rezultatat Normozospermie....nu stiu ce sa mai fac........ce sanse am sa raman insarcinata.....faptul ca am BOP asta ingreuneaza faptul ca nu reusesc sa raman insarcinata.....va multumesc

  • #2
    Buna AlinaElena, ce inseamna BOP?

    Problemele de fertilitate nu se pot descrie in 2 randuri, poti spune mai multe detalii pas cu pas ce investigatii ai facut, ce rezultate au avut si tratamente? Cu date exacte.
    Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

    Comentariu


    • #3
      Buna ziua.....subliniez ca am incercat sa fc un bebelus pe cale naturala de anul trecut din iulie...aveam cicluri neregulate si la 28-30-35 sau chiar 37 zile...in conditiile in care nu am luat anticonceptionale niciodata si nici nu am mai fost insarcinata sau sa fi avut vreun avort...iar anul acesta in februarie mi-am schimbat medicul ginecolog din motive presonale si mi-a fost dat ca diagnosticboala ovarelor polichistice si am fc si o analiza la sange unde sa depistat ca aveam prolactina 800 .....din februarie 28.02....am luat myo-sun(2 plicuri) si brocriptine(2 pastile) (si iau si in prezent) iar din ziua 15 de menstruatie am luat duphastone 10 zile(martie aprilie si martie)......in aprilie am luat din ziua 2 de menstruatie clostilbegyt 5 zile de 50 mg.....nu am reusit sa raman insarcinata,,,,,,iar acuma in mai in ziua 13 de menstruatie am fc o injectie de pregnyl si in log de duphastone am luat utrogestan si iau in continuare myosum si brocriptine.....medicul meu e optimist.... in marti cand am fost la control in ziua 10 de menstruatie aveam un singur folicul de 18 mm...in ziua 13 de menstruatie era deja de 22 mm si mi-a fost administrat pregnylul.....

      Comentariu


      • #4
        dar tot nu am reusit sa raman insarcinata...ce se poate face.....suntem cu moralul la pamant......

        Comentariu


        • #5
          Mi se pare ca a fost un amestec de tratamente fara a sti exact ce se intampla.

          Probleme:
          1. posibile ovare polichistice sau sindromul ovarelor polichistice (nu exista notiunea de boala ovarelor polichistice, probabil se refera doar la ovare polichistice in absenta sindromului)
          2. hiperprolactinemie.

          Ambele pot determina subfertilitate, dar la fel ambele pot trece neobservate, sarcina putand aparea fara eforturi.

          Ce as fi facut eu:

          1. un profil hormonal initial cu FSH, LH si estradiol in ziua 3, progesteron in ziua 21 si prolactina in una din cele 2 zile (3 sau 21 odata cu restul analizelor)
          2. daca se confirma absenta ovulatiei prin progesteron scazut as fi suspectat hiperprolactinemia in prima faza
          3. tinand cont ca s-a descoperit hiperprolactinemia as fi inceput cu tratamentul pentru scaderea ei, adica bromocriptina.
          4. dupa 1-2 luni de tratament as fi repetat profilul hormonal pentru a vedea efectul tratamentului (prolactina readusa la normal poate lasa ovulatiile spontane fara alt tratament, daca asta a fost cauza absentei ovulatiei initiale pe care doar o suspectezi dar nu ai confirmarea)
          5. daca prolactinemia a revenit in limite normale si tot nu exista ovulatie atunci as fi incercat stimularea ovariana.

          Progesteronul extern (duphaston, utrogestan) e complet inutil in cazul tau.

          Tu le-ai facut toate odata, fara a sti ce a mers si ce nu, deci e greu de ales pasul urmator pentru ca nu stii cauza absentei ovulatiei, de fapt nici nu stii daca ovulezi sau nu, doar se presupune ca lipsa ovulatiei este cauza subfertilitatii. Prea multe ipoteze, ai nevoie de cateva informatii exacte, fara banuieli.
          Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

          Comentariu

          Procesare...
          X