Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Interpretare analize , infertilitate

Adună
X
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Interpretare analize , infertilitate

    Buna ziua !
    Ma numesc Cristina am 23 ani și ma confrunt cu o infertilitate de un an de zile , am fost la ginecolog și din ecograf reiese ca am ovare micropolichistice , am făcut secrețiile și am prezenta ureaplasma restul secrețiilor au ieșit bine, apoi am luat un tratament cu doxicilina timp de 9 zile in urma antibiogramei , am făcut și analizele hormonale și mi-au ieșit in următorul fel :
    - Prolactina - 16,95 ng/ ml
    - TSH - 1.611
    - T3-100
    - T4- 6.941
    - FSH- 4.31
    - ESTRADIOL - 25.1
    - Anti TPO - 0.23
    - AMH 8.66
    Acestea fiind spuse va rog să-mi dați un răspuns dacă analizele sunt bune sau dacă as putea rămâne însărcinată , la medic când am fost nici nu sa uitat peste analize și mi-a spus ca nu am nici un folicul , spunând ca a văzut in analize dar nici măcar nu am apucat sa ii le arat. Va mulțumesc pentru înțelegere !

  • #2
    Buna Cristina, analizele mentionate au rezultate variabile in functie de ziua ciclului cand a fost prelevata proba de sange. Tu in ce zi le-ai facut?

    Ovarele micropolichistice pot interfera cu ovulatia, cum sunt ciclurile tale? regulate? Ce durata etc?

    Odata cu investigatiile tale si partenerul trebuie sa faca o spermograma, 40% din cauzele de subfertilitate sunt din cauza partenerului.
    Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

    Comentariu


    • #3
      Buna am 26 de ani si imi doresc foarte mult sa devin mamica... Am menstruatia neregulata si am ners la ginecolog am facut eco. Papanicolau si au iesit bine.. Imi plate spune cineva ce as putea face... Luna asta nu mi'a venit deloc e a 7 zi de intarziere si nu stiu daca sa fac test'ul de sarcina . nu vreau sa fiu iar dezamagita

      Comentariu


      • #4
        Buna Trofin, daca iti intarzie menstruatia mai mult de 7 zile sa faci test de sarcina de fiecare data. Asta e primul motiv de intarziere care trebuie exclus.

        De cat timp incerci sa ramai insarcinata? Vezi articolul despre cum obtii o sarcina.
        Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

        Comentariu


        • #5
          Buna seara,am 27 de ani si de 1an jumate incerc sa raman insarcinata,in urma ecografiei uterul si ovarele sunt in regula,ciclul este iregular iar rezultatele analizelor facute in ziua a 4-a a ciclui menstrual:
          FSH 1.5 UI/L. Faza fol.3.5-12.5, Faza ovul.4.7-21.5. Faza lut.1.7-7.7. Menop. 25.8-13.4.8
          LH. 5.4Ul/L. Faza fol 2.4-12.6, Faza ovul.14.0-95.6. Faza lut 1.0-11.4. Menop 7.7-58.5
          PRL 25.1ug/l. 560 Postmenopauza

          Comentariu


          • #6
            Buna Lorena, FSH-ul are nivel scazut, nu ai dozat si estradiolul? Ce durate au ciclurile tale?
            Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

            Comentariu


            • Pamela Lorena
              Pamela Lorena comentat
              Editarea unui comentariu
              Durata ciclului 32-40 de zile.
              17 BETA ESTRADIOL. 2437.0
              TESTOSTERON. 1.42
              DELTA4 ANDROSTENEDIONE. 2.8
              DHEA SOLFATO. 7.030

          • #7
            Pamela, poti face o poza rezultatelor dupa ce acoperi detaliile personale? Estradiolul e exagerat de mare.
            Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

            Comentariu


            • Pamela Lorena
              Pamela Lorena comentat
              Editarea unui comentariu
              content://media/external/file/27965

            • Laurentiu Craciunas
              Laurentiu Craciunas comentat
              Editarea unui comentariu
              Nu e un link valid.

          • #8
            Buna ziua ,
            am rugamintea , daca se poate sa ma ajutati cu interpretarea rezultatului spermogramei ( Mentionez ca la doctor pot ajunge doar peste 2 saptamani)

            Volum spermrma :2 ml
            Vascozitate :Normala
            Aspect sperma :Normal
            Ph sperma :7,7
            Concentratie spermatozoizi :15 mil/ml
            Numar total spermatozoizi /ejaculati : 30 mil.
            Mobilitate tip A:40%
            Mobilitate tip B :7%
            Mobilitate tip C :14%
            Mobilitate tip D :39%
            Velocitate :36.1 um/s
            Spermatozoizi cu morfologie normala 2%
            Spermatozoizi cu anomalii ale capului :68%
            Spermatozoizi cu anomalii ale gataului 17%
            Spermatozoizi cu anomalii ale cozii 13%
            Leucocite 0.025mil/mil
            Spermatozoizi viabili 63 %
            Va rog sa ma ajutati cu un diagnostic .
            Multumesc anticipat !

            Comentariu


            • #9
              Buna Cristina, morfologia (aspectul) spermatozoizilor e sub limita normala (2% in loc de minim 4%). Asta poate fi un motiv de subfertilitate, dar nu e imposibil sa se obtina o sarcina si cu spermograma actuala daca nu exista alte probleme.
              Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

              Comentariu


              • #10
                Buna seara!
                Am fost la un control ginecologic de rutina in urma caruia mi s-a spus ca am ovare polichistice si o formatiune in uter necunoscuta pentru care mi s-a recomandat internare si biopsie.
                Nu e sigur daca e polip uterin sau nu ; are 3 mm.
                Dar oare nu se poate recunoaste la ecograf un polip?
                Daca fac biopsie , nu e risc de cancer?
                Mi-e foarte teama.
                Va rog ajutati-ma cu un sfat!
                Atasez ecografia alaturat!!!
                Fișiere atașate

                Comentariu


                • #11
                  Buna dimineata, ecografic se poate suspecta un polip, dar numai rezultatul histopatologic poate confirma. Biopsia nu creste riscul de cancer. Inainte sa faci biopsie la o 'formatiune' intrauterina asigura-te ca nu esti insarcinata.
                  Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

                  Comentariu


                  • #12
                    Buna ziua!
                    Multumesc mult pentru raspuns!
                    As mai intreba ceva: daca ar fi vorba de o sarcina, nu s-ar putea pronunta ginecologul?
                    Eu am un istoric al menstruatiei pe anul acesta cam asa: Ianuarie - intarziere 3 zile - ; Februarie - mai repede cu 3 zile, simptome premenstruale cu observarea tuguierii sanilor ce n-am mai patit niciodata pana atunci - ; Martie - intarziere cu 3 zile, in ziua a 3 d intarziere am facut un test de sarcina tip banda Barza negativ, cu observarea lipsei totale a simptomelor premenstruale decat in seara cand mi-a venit am simtit o usoara durere de burta si atat. Durata menstruatiei de 3 zile, flux mic in conditiile in care dureaza 5-6 zile. Greutatea mea e de 96 kg in ultimul an am pus cam 20 kg...
                    Ce ar trebui sa fac pentru a exclude posibilitatea unei sarcini ( desi tare mult mi-as dori o sarcina!!! ).
                    Multumesc!!!

                    Comentariu


                    • #13
                      Un test de sarcina la 7 zile de intariere. Din ce ai descris e putin probabil sa fie o sarcina, dar e buna practica sa excluzi o sarcina inainte sa introduci ceva in uter: fie el histeroscop, sterilet sau orice altceva.
                      Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

                      Comentariu

                      Procesare...
                      X