Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Furtuni hormonale

Adună
X
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Furtuni hormonale

    Buna seara.
    Am 52 de ani si de cateva luni menstra a inceput sa-mi intarzaie. Luna trecuta mi-a intarziat 2 saptamani ca mai apoi sa ma tina 2 saptamani, dupa care s-a intrerupt brusc o saptamana ca mai apoi sa revina in forta, foarte abundent. Dupa doua zile am fost la doctor : m-a consultat, mi-a facut ecografie si mi-a spus ca am pe o parte a uterului infectie. Mi-a introdus medicamente local si mi-a dat o reteta pt. 10 zile care contine ;orgametril , clorocalcin si extraveral pt. a ma linisti (stres, insomnii, suparari).Dupa terminarea tratamentului va trebui sa merg la control si mi-a spus ca iar imi va introduce medicamente local. As vrea sa-mi spuneti de cate ori e necesar sa-mi introduca acest tratament local? nu exista alt tratament? doar la ecografie poate vedea daca uterul mai este ingrosat pe acea parte?
    Sunt foarte nedumerita de acesta infectie deoarece nu am avut niciun simptom. Nedormita, obosita, stresata.....aveam tensiunea 180/10, acesta fiind si unul din motivele hemoragiei pe langa celelalte doua, si anume infectie si hormonala. Acum mi s-a oprit menstra si as dori sa ma lamuriti de ce nu mi-a dat tratament cu orgametril pt. 28 zile , caci mi s-a spus ca dupa 10 zile iar imi va veni menstruatia abundenta ?
    Multumesc anticipat.

  • #2
    Buna seara,
    vreau sa mai adaug la postarea mea, ca nu am primit niciun rezultat al ecografiei efectuate iar pe reteta imi scrie la diagnostic :hemoragie disfunctionala.

    Comentariu


    • #3
      Buna Teri,

      La 52 de ani sangerarile devin neregulate si isi modifica abundenta din cauza apropierii de menopauza, nu e anormal. Tensiunea nu are nici un rol, sangerarea e din endometrul, nu din artere.

      Nu stiu exact ce fel de infectie ai, din descriere (pe o parte), probabil se refera la salpingita (infectie/acumulare de fluid in trompa uterina pe o parte), dar asta nu sungereaza neaparat o infectie activa. Ai facut examen/cultura din secretia vaginala?

      Nu stiu ce medicamente ti-ar putea administra local, si unde anume local?

      Ecografia e esentiala, trebuie evaluata grosimea endometriala pentru a exclude o modificare (pre-)maligna la nivelul endometrului. Daca sunt abundente sangerarile probabil as exclude modificarile printr-un chiuretaj biopsic si trimiterea probei pentru evaluare histologica.

      Daca totul este ok, ulterior exista diferite optiuni terapeurice (tratament cu progesteron, sterilet Mirena, ablatie endometriala).
      Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

      Comentariu


      • #4
        Buna ziua,

        La urmatorul control care va fi peste doua zile mi s-a spus ca imi va face un test papanicolau....sigur va recolta cultura din secretia vaginala, pentru examen (la primul control nu s-a putut recolta din cauza sangerarii) .
        Sper ca nu spun o prostie.....mi-a introdus in trompa uterina medicamente dar nu mi s-a spus ce fel......, de aici si indoiala mea.
        Stiu ca nu este frumos dar as dori sa merg la alt doctor...........din start am vrut sa merg la alt doctor ginecolog , dar in cel mai apropiat orasel de langa satul meu, doctorii ginecologi aveau program dupa amiaza la cabinetele lor particulare, iar dl. doctor a fost singurul pe care l-am gasit la primele ore ale diminetii, caci este pensionar .
        Cu aproximativ doua luni inainte, am mai facut o ecografie din alte motive de sanatate la o clinica privata chiar cand eram la menstruatie , cu doua zile inainte sa se termine.
        Rezultatul ecografic de atunci este: UTER: - in limite normale cu mucoasa ingrosata laterodeviat dreapta. Parauterin stanga imagine transonica de 2.1 cm. Anexa dreapta libera.
        Imi puteti spune daca am o problema ?
        Ce ma sfatuti sa fac?
        Multumesc frumos.

        Comentariu


        • #5
          Informatiile sunt prea succinte pentru a intelege care e situatia.
          Mucoasa ingrosata... cat de ingrosata? Sunt detalii esentiale care lipsesc.
          Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

          Comentariu


          • #6
            Am sa o iau maine de la inceput control , ecografie, recoltari..........sper ca de aceasta data sa am toate detaliile iar daca nu inteleg ceva am sa va mai deranjez.
            Multumesc pentru timpul acordat.

            Comentariu


            • #7
              Planul nu e corect. Daca ai nelamuriri il intrebi pe medicul care te vede, nu e normal sa pleci de la cabinet cu planul de a te lamuri pe internet.
              Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

              Comentariu


              • #8
                Am inteles.
                O zi buna !

                Comentariu

                Procesare...
                X