Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Cicluri menstruale lungi

Adună
X
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Cicluri menstruale lungi

    Buna ziua!Am 25 ani si doresc sa ma ajutati si pe mine cu cateva raspunsuri. Sper sa existe o solutie ca nu stiu ce sa mai fac. Am menstruatia neregulata de la 14 ani (3-4 ori pe an). Apoi am inceput sa iau anticonceptionale Marvelon in jur de 5-6 ani cu intreruperi de 1 luna-2 luni pana acum 3 ani,gandindu-ma ca se regleaza. Cu pilule totul bine si ok apoi cand le-am lasat la fel imi venea o data la 2-3 luni. In Decembrie 2016 am inceput Duphaston 10 pilule pe luna timp de 3 luni. Menstruatia a fost pe 21.12.2016 apoi 15.01.2017 si ultima pe 16.02.2017. Acum suntem in 12.04.2017 si menstruatia nu mai vine . Ne dorim foarte mult un copil si nu reușesc sa aflu cand sunt la ovulatie. De 5 luni incercam si nu se prinde nimic.( mentionez ca am facut o gramada de teste,din pacate negative si am incercat si cu temperatura bazala dar nimic) Cum socotesc cand sunt la ovulatie? Ce trebuie sa fac? Va rog frumos daca ma puteti ajuta cu un sfat m-as bucura din suflet!

  • #2
    Buna Emilia, daca ciclurile menstruale sunt asa de lungi inseamna ca nu ovulezi. Va trebui sa faci un consult ginecologic impreuna cu partenerul tau pentru a vedea calea cea mai potrivita.
    Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

    Comentariu


    • #3
      Multumesc frumos,pentru raspuns! Sa inteleg ca niciodata nu ovulez? Deci nu pot face copii... Foarte trist sa aud asta Am facut amandoi analizele de sange dar pentru Feritina si a iesit totul perfect mai trebuie sa imi fac inca odata pentru hormoni si sotul meu spermograma. Desi eu cred ca totul este perfect la amandoi. Singura cauza este menstruatia.

      Comentariu


      • #4
        E posibil sa ovulezi ocazional, dar ciclurile lungi si neregulate sugereaza absenta ovulatiei. Poti verifica asta prin dozarea progesteronului.

        Daca partenerul are sperma in parametri normali se poate incerca stimulare ovariana in prima faza, dar cosnultul ginecologic va aduce mai multe lamuriri.

        Concluzia 'deci nu pot face copii' e pripita si nu e justificata din nimic mentionat mai sus.
        Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

        Comentariu


        • #5
          Multumesc mult! Am fost la doctor acum o saptamana si am discutat despre asta dar nu m-a lamurit destul si am vrut inca o parere. Eu sunt optimista si stiu ca va fi bine. O zi placuta va doresc!

          Comentariu


          • #6
            Buna dimineata! Mi-am facut acum de dimineata testul de ovulatie si apare a doua linie dar este mai putin vizibila....spuneti-mi va rog ce inseamna asta? Se apropie ovulatia sau nu inseamna nimic? Va rog ast astazi un raspuns.

            Comentariu


            • #7
              Nu mai folosi teste de ovulatie pentru ca sunt greu de interpretat si de cele mai multe ori inutile.
              Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

              Comentariu


              • #8
                Buna dimineata! Am revenit cu o intrebare ☺ Am tot citit despre "miraculosul" Profecund si am inteles ca este foarte bun pentru reglarea menstruatiei,ovulatiei si te ajuta dupa 3 luni de tratament sa ramai gravida. Ce puteti sa imi spuneti despre el? Mi-l recomandati sa incerc? Va intreb deoarece l-as lua fara reteta ca produsul este romanesc si eu sunt in Germania.

                Comentariu


                • #9
                  E un supliment nutritiv cu rezultate nedovedite.
                  Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

                  Comentariu


                  • #10
                    Buna dimineata! Am revenit cu inca o intrebare Am fost sa imi fac analizele mai amanuntit....tiroida este perfecta, nu am probleme cu hormonii ci este o singura cauza.... progesteronul. De aceea nu am eu menstruatia regulata. Doctorul mi-a spus sa iau Duphaston. Am mai luat timp de 3 luni si nu s-a reglat iar acum trebuie sa iau o perioada mai lunga sa vedem.Intrebarea mea este daca mentruatia imi va veni in fiecare luna de la Duphaston, voi avea si ovulatie in fiecare luna?

                    Comentariu


                    • #11
                      Buna dimineata! Am revenit Am fost sa imi fac analizele mai amanuntit....tiroida este perfecta, nu am probleme cu hormonii ci este o singura cauza.... progesteronul. Sunt sub limita, am 0,12 De aceea nu am eu menstruatia regulata. Doctorul mi-a spus ca normal ar trebui sa iau Duphaston dar acesta nu produce ovulatia si apoi mi-a dat Clomifen sa imi produca ovulatia din a 5-a zi de menstruatie pana a9-a zi (5 pastile) apoi din a 13-a zi pana in a18-a a zis ca trebuie sa fiu la ovulatie. Nu se stie exact cand se produce ovulatia de aceea a spus sa incerc astea 6 zile. Dumneavoastra ce parere aveti despre asta? Oare imi produce ovulatia?

                      Comentariu


                      • #12
                        Buna Emilia, progesteronul vine de la ovar dupa ovulatie, daca e scazut inseamna ca nu ai ovulat. Tratamentul cu duphaston inlocuieste progesteronul respectiv, dar nu corecteaza problema de fond.

                        Clomifen stimuleaza ovarul sa ovuleze, deci adreseaza cauza progesteronului scazut. Citeste despre inducerea ovulatiei prin stimulare.
                        Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

                        Comentariu


                        • #13
                          Buna seara! Am revenit din nou dupa o perioada lunga de timp dar cu o veste buna! Am reusit sa raman insarcinata datorită tratamentului cu Clomifen care l-am luat doar o singura luna ( cele 5 pastilute) si la prima ovulatie am si ramas gravida. Multumesc Lui Dumnezeu ca ne-a binecuvantat si am deja 7 luni de sarcina, totul este bine si avem o fetita! ❤ Sper acuma dupa prima sarcina sa mi se regleze si menstruatia! O seara placuta si multumesc pentru sfaturi!!! 😊

                          Comentariu


                          • #14
                            Felicitari Emilia ! Sarcina usoara in continuare.
                            Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

                            Comentariu


                            • #15
                              Multumesc din suflet!!!

                              Comentariu

                              Procesare...
                              X