Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

ovare polichistice este egal cu sindromul ovarelor polichistice?

Adună
X
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• ovare polichistice este egal cu sindromul ovarelor polichistice?

Buna seara.Am 23 ani am avut 3 avorturi la varsta 16-17ani , apoi din 2010 pana in 2014 inclusiv am luat contraceptive orale Rigevidon. In ianuarie 2015 am mers la dermatolog din cauza acneei si la ecografie mi-a spus ca am ovare polichistice.Ca tratament pentru ovare mi-a recomandat Belara si pt acnee am luat 6 saptamani Minoz si Selezin ACE inclusiv creme pentru fata. Intr-adevar cosurile mi-au disparut in proportie de 90%,dar as dori sa intreb daca o data cu vindecarea acneei mi se refac si ovarele?Imi doresc ca peste 1-2 ani sa raman insarcinata, am vreo sansa?mentionez ca acesta as dori sa fie ultimul an in care mai iau anticonceptionale. Va multumesc

• Dr. Borgovan
    a răspuns
    Buna seara.
    Conteaza mult ce va doriti ( copii, cicluri regulate fara durere sau sangerari anormale, sa aflati daca aveti sindromul ovarelor polichistice). Pentru asta ar trebui sa mergeti la un ginecolog pt un plan de tratament.
    Daca aveti sub 35 ani, nu fumati, nu sunteti supraponderala, nu ati avut afectiuni la ficat sau care determina coagularea sangelui, nu doriti copii si vreti doar cicluri regulate fara durere si sangerare. Atunci puteti lua Qlaira 1x1/zi din ziua 1 a menstruatiei, cu respectarea orei de administrare.

Lasă un comentariu:

• Tudor Mirela
    a răspuns
    Buna seara!!Am descoperit la un echo ca am ovare micropolichistice cu dureri de ovare si o scurgere inainte de următoarea menstruatie!!cm nu este regulat de cand ma stiu!!un sfat va rog pana ajung la medic sa stiu cu ce ma confrunt!!

Lasă un comentariu:

• Laurentiu Craciunas
    a răspuns
    Buna Zsike, ai sanse sa ramai insarcinata, depinde daca se reuseste obtinerea ovulatiei, daca exista alte probleme la tine si daca spermograma partenerului este in limite normale.

Lasă un comentariu:

• Zsike
    a răspuns
    Buna seara am 26,5 ani si de 3 ani jumate incerc sa raman insarcinata. am fost la ginecolog si mi sa spus ca am sindromul ovarelor polichistice mi sa dat sa iau din a 5-a zi de clu clostylbegyt si din a 10-a zi arefam. iar trei luni de myo-sun cate 2 plicuri pe zi. miam facut niste analize iar testosteronul imi este foarte crescut 1,74 iar deha-s sul dublu fata de cat ar trebui sa am maxim 649. medicul mia mai recomandat sa slabesc am 158 si 60 kg. oare am vreo sansa raman insarcinata.

Lasă un comentariu:

• Andreea91
    a răspuns
    Va multumesc

Lasă un comentariu:

• Laurentiu Craciunas
    a răspuns
    Buna seara, ovarele polichistice se refera la aspectul ovarelor, iar sindromul presupune existenta mai multor tulburari in organism. Exista 4 combinatii posibile conform criteriilor de diagnostic, vezi articolul despre tipurile de sindrom al ovarelor polichistice.

Daca ai ovare cu aspect polichistic cel mai probabil le vei avea toata viata, intrebarea este daca ai anovulatie sau nu. Exista ovare cu aspect polichistic, dar care nu asociaza probleme de fertilitate.

Lasă un comentariu:

Procesare...
X