Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Este sarcina sau nu ?

Adună
X
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Este sarcina sau nu ?

    Buna seara ! Pe 23 mai am avut ultima menstruatie . De atunci nu mi-a mai venit. Am avut sanii durerosi si grei . Acum nu ii mai simt chiar asa . Am fost la medic . Am facut un test chiar acolo a iesit negativ . La eco mi-a gasit ovare polichistice . Mi-a spus ca ma suspecteaza de o sarcina extrauterina si sa fac beta hcg . Ieri am facut analiza si rezultatul a fost 8.1 mUI/mL . Luni repet analiza si marti ajung la medic iar . Ce inseamna aceasta valoare ? Pana sa ajung la medic sunt ingrijorata . Am inteles ca trebuie sa fie sub 5 pt negativ si peste 25 pozitiv . La mine ce este ? Avand in vedere faptul ca se situeaza nici la mijloc nici deloc .

  • #2
    Buna dimineata, cum iti sunt ciclurile menstruale de obicei? Valorile de referinta depind in functie de laborator si kitul folosit, dar sub 10 mIU/ml l-as considera negativ.
    Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

    Comentariu


    • Samisamy
      Samisamy comentat
      Editarea unui comentariu
      Buna dimineata ! Am o menstruatie neregulata . In luna aprilie fara contact sexual si din cauza stresului mi-a venit la 44 de zile . Mi-a venit pe 8 martie si apoi abia pe 22 aprilie . De regula imi vine la 30 - 36 . Acum de exemplu am picioarele atat de reci . Aceasta problema de vreo 2 ani si circulatia este ok . Acum nu stiu daca are vreo legatura dar credeti-ma ca sunt tare speriata . Am vazut ca numai la o valoare sub 5 beta hcg e negativ de aceea sunt ingrijorata.

    • Samisamy
      Samisamy comentat
      Editarea unui comentariu
      Analizele le-am facut la un labarotor Synevo .

  • #3
    Cu atat mai mult, daca menstruatiile sunt neregulate, probabil din cauza ovarelor polichistice, intarzierea de acum si nivelul hCG sugereaza absenta unei sarcini.
    Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

    Comentariu


    • Samisamy
      Samisamy comentat
      Editarea unui comentariu
      Va multumesc din tot sufletul ca mi-ati raspuns . Sper sa nu creasca pana luni valoarea beta HCG . Eu alte simptome de sarcina nu am . Doar ca ma dor sanii si ii simt mariti . Poate sa fie o dereglare atat de mare avand in vedere ca am si sensibilitate la sani ? Dureri ca la menstruatie am dar foarte usoare care nu ma tin mereu ci doar acum de exemplu ma supara putin ca am picioarele reci si putin in rest . Am uitat sa va precizez faptul ca in cabinet la doamna doctor am efectuat si un test de sarcina cu ajutorul dumneai si a iesit clar negativ .

  • #4
    Simptomele de sarcina sunt nespecifice, pot aparea in multe alte situatii in absenta sarcinii. Testul din urina nu e atat de exact ca si cel din sange, deci rezultatul lui e irelevant acum.
    Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

    Comentariu


    • Samisamy
      Samisamy comentat
      Editarea unui comentariu
      Da , aveti dreptate cu testele de sarcina . De aceea si doamna doctor mi-a recomandat beta HCG din sange . Acum tot ce imi doresc din tot sufletul e sa fie o valoare si mai scazuta luni la analize sa trec peste tot stresul acesta . Ma sperie oricum intarzierea asa mare a menstruatiei si schimbarile la sani .

    • Samisamy
      Samisamy comentat
      Editarea unui comentariu
      Am uitat sa va intreb ceva . Nici pe doamna doctor nu reusesc sa o contactez pana marti cand ajung la cabinet . Vad ca incepe sa ma doara burta ca inainte de menstruatie cu episoade din ce in ce mai dese . Simt durerile le fel ca la menstruatiile obisnuite . Nu cu intepaturi sau altceva . Intrebarea mea este : daca pana luni sau marti apare o sangerare ar trebui sa ma ingrijorez sa cred ca este ceva ce are legatura cu sarcina ? Sau ar putea sa fie chiar menstruatie ? Va intreb asta ca sa stiu ce e de facut in cazul unei sangerari pana marti cand ajung la medic .

    • Samisamy
      Samisamy comentat
      Editarea unui comentariu
      Revin . Ma scuzati ca insist atat . Ma doare burta si spatele suportabil ca in orice luna de menstruatie si vad ca a inceput sa curga putin cate putin sange menstrual . Sper ca e de bine si nu e falsa menstruatie ca nu stiu sa le deosebesc .

  • #5
    Nu esti insarcinata.
    Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

    Comentariu


    • Samisamy
      Samisamy comentat
      Editarea unui comentariu
      Sunteti un medic de nota 10 ! Va multumesc din tot sufletul meu ca ati avut rabdare sa ma ascultati si sa imi raspundeti . Da , aveti dreptate . Se pare ca este o menstruatie normala . Are o culoare obisnuita , fara cheaguri eu ma simt binein afara de durerile suportabile cu care sunt deja familiarizata e totul in regula nu am altceva . M-a speriat tare mult o sarcina extrauterina de aceea m-am stresat foarte mult . Dar multumesc lui Dumnezeu ca se pare ca nu este . Acum urmatorul pas pe care il fac este sa ma tratez de chisturi si abia dupa ce o sa fie totul ok o sa incerc sa mai raman insarcinata . Prin ce am trecut acum nu as vrea sa mai trec . Va multumesc inca o data !

    • Samisamy
      Samisamy comentat
      Editarea unui comentariu
      Buna seara ! Am mai apelat la sfaturile dvs. si acum revin , din pacate , cu o alta problema . Sper ca este ok sa postez aici si nu e nevoie sa deschid un nou subiect pe forum . Am fost la medic atunci in iulie . Mi-a spus ca pe ovarul stang sunt mai multe chisturi mici dar nu e ceva grav . Mi-a prescris Azitrox si inca ceva , dar nu imi amintesc sigur si nu vreau sa spun ceva gresit . Dupa acest episod neplacut menstruatia a venit normal , in ultimele doua luni am avut pe 12 octombrie , respectiv 11 noiembrie . Acum ma nelinisteste alta problema . De ieri am observat pe lenjeria intima o scurgere anormala . O secretie maronie,rosiatica si urat mirositoare . Nu am dureri . Nu am febra . Nu am alte simptome . In urina nu observ nimic anormal . Acum o saptamana am avut o intepatura in partea dreapta in zona inferioara a abdomenului , dar ceva scurt si atat . Am crezut ca este din cauza frigului fiind sezonul rece . Am mai avut secretii ca acum dar nu imi mai amintesc ce am facut pentru ca au trecut cativa ani . Contact sexual nu am mai avut de 2 luni . Am un partener stabil . Din punct de vedere al igienei am grija sa respect regulile de igiena . Nu vad de unde asa dintr-o data aceste scurgeri . Imi fac griji pentru ca pana dupa anul nou nu sunt in tara si aici unde sunt am venit in vizita si nu pot ajunge la medic . Si chiar nu stiu ce sa fac sa nu se agraveze problema mea . Va sunt recunoscatoare pentru ajutorul in vechea mea problema medicala si o sa va raman recunoscatoare daca ma ajutati si acum cu un sfat ce as putea lua sau ce as putea face . Va multumesc !

  • #6
    Buna ziua , daca ma puteti ajuta cu un sfat .
    Ultima menstruatie pe 29 iulie, ciclu neregulat..(30/32 zile) ovulatia aproximativ in data de 16 august , la data de 30august am avut citeva ore un spoting foarte foarte zol pal si spre sfirsit maro , am facut beta Hcg era 21 mUI/ml dupa care in 40 ore la alt laborator alt test 5.3 mUI /ml , simptome de sarcina (sanii mariti si putin in decursul noptii durerosi) temperatura bazala 37.1 , singerari nu am .. astaZi 4 septembrie nici un simptom de ciclu , sunt foarte nesigura ce poate fi
    daca nu e sarcina ciclu nu vine, testul de sarcina imi arata o linie pala.multumesc

    Comentariu


    • #7
      Bună ziua, am si eu o întrebare la dumneavoastră. Pe data de 3 septembrie am avut ciclu menstrual 3 zile. Atât ma tine și eram în romania. Dar pe data de 3 octombrie am venit în Germania la prietenul meu, și am constatat ca a trecut și data teoretica al acestei luni ale cm. Nu mi-a venit nici acum. Și menționez ca de pe 3 am început sa am contact sexual. Am dureri de spate, burta îmi e balonata.! Și suntem în 13 octombrie. Ce ar putea fi? Schimbarea de clima sau ar putea fi un bebe? Dacă mi-ar răspunde cineva, mi-ar lua piatra de pe inima. îmi doresc un bebe, dar nu cred ca era perioada fertila când am început contactele.!!

      Comentariu


      • #8
        Postat în original de Elena_30 Vezi post
        Bună ziua, am si eu o întrebare la dumneavoastră. Pe data de 3 septembrie am avut ciclu menstrual 3 zile. Atât ma tine și eram în romania. Dar pe data de 3 octombrie am venit în Germania la prietenul meu, și am constatat ca a trecut și data teoretica al acestei luni ale cm. Nu mi-a venit nici acum. Și menționez ca de pe 3 am început sa am contact sexual. Am dureri de spate, burta îmi e balonata.! Și suntem în 13 octombrie. Ce ar putea fi? Schimbarea de clima sau ar putea fi un bebe? Dacă mi-ar răspunde cineva, mi-ar lua piatra de pe inima. îmi doresc un bebe, dar nu cred ca era perioada fertila când am început contactele.!!
        Buna seara.
        Un test de sarcina din urina la 7-10 zile de la ultimul contact sexual neprotejat ar rezolva misterul si costa mai putin de 10 lei.
        Pentru detalii ma gasiti pe Medic Chat
        https://app.medic.chat/dr/florin.borgovan

        Comentariu


        • #9
          Buna ziua. Am și eu o intrebare..nu stiu sa deschid un topic nou, din acest motiv scriu aici. Sunt majora, am avut câteva contacte neprotejate, dar cu ejaculare in exterior. Și mi-a venit menstruația..însă a ținut doar o zi jumătate. A fost mai degraba un fel de scurgere maronie, decât menstra as putea zice. Am început sa iau și anticoncepționale pentru ovare de luna aceasta, însă am luat prima pastila după 24 de ore de la venirea acelei scurgeri, deci nu cred ca are legătura cu pastila aceea. Mai ales ca mie inainte chiar dacă-mi mai venea astfel, după maxim 4-5 ore, îmi curgea normal. Ar putea sa fie o sarcina?

          Comentariu


          • #10
            Am înțeles.. Deci pe 20 (octombrie sau 23 octombrie?) ar trebui sa fac un test sau sa las pe luna viitoare (noiembrie) nu e devreme dacă o sa îl iau mâine poimâine sa îl fac?

            Comentariu


            • #11
              Buna ziua,as dorii sa ?tiu daca a mai trecut cineva printr-o situa?ie ca a mea,va rog!am un ciclu regulat,ultima menstrua?ie a fost pe 3 Septembrie,eu ?i so?ul meu ne dorim f mult un copil…am avut ovulatie începând cu 13 pana pe 19.pe data de 1 am avut o sângerare u?oara mai închisa la culoare apoi înca vreo 2 zile maro f putin(menstrua?ia trebuia sa vina pe 2),dupa sângerare,pe data de 6 Octombrie am mers la doctor la un ECO unde nu s a vazut nimic decât corpul galben…Men?ionez ca pe data de 4 ?i 5 Octombrie am avut 3 teste slab pozitive unul fiind destul de clar pozitiv.pe data de 7 respectiv 9 am facut beta hcg care au ie?it negative..?i am simptome mult mai accentuate acum.se poate sa fie facut prea devreme beta hcg?chiar nu poate sa îmi dea nimeni un raspuns..,va rog daca a mai pa?it cineva a?a ?i ce ar trebui sa fac,ne dorim mult acest copil ?i ar fi prima sarcina!multumesc pt orice raspuns

              Comentariu

              Procesare...
              X