Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Tratament cu Duphaston

Adună
X
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Tratament cu Duphaston

    Buna
    Mi-a intarziat CM de 2 luni am luat duphaston la indicatiile medicului timp de 5 zile si au trecut 4 de la terminarea tratamentului si CM nu a sosit,, la control a zis ca endometru este ingrosat si ca va trebui sa imi vina, credeti ca ar fii altceva si momentan nu vrea sa imi comunice? cat mai trebuie sa astept sa imi vina?? Mi-a comunicat ca daca nu imi vine iin 10 zile imi va prescrie anticonceptionale ceea ce eu vreau sa evit, abia ce le-am lasat din ianuarie dupa 8 ani dorind sa am un copil.

  • #2
    Buna Laura, sangerarea apare de cele mai multe ori in prima saptamana de la intreruperea progesteronului, mai asteapta cateva zile, nu e nici o urgenta.

    Ai facut un test de sarcina?
    Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

    Comentariu


    • #3
      La eco cand am fost mi-a zis medicul ca endomentru este ingrosat si ca va trebui sa vina CM nici nu m-am mai gandit sa imi mai fac test. Mi-a venit a 6 zi dupa tratament acum nu cred ca se mai pune problema de o sarcina . Ne dorim un bebe foarte mult ar fi fost o minune. In schimb mi-au iesit pilozitati acnee pori infundati in zona barbiei nu stiu cum sa mai scap de ea. Medicul a zis ca nu e cazul sa merg la endocrinolog totusi cu ce sa ma ung sa imi treaca? . Multumesc pentru raspuns!

      Comentariu


      • #4
        Asta e o problema care tine de dermatologie, acolo ai sansa cea mai mare sa gasesti un raspuns util.
        Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

        Comentariu


        • #5
          Exista posibiliatea ca sa am ovulatie a 5 zii de la prima zi de menstruatie ? Am niste scurgeri ca albusul de ou ce se intind cativa cm si cateodata intepaturi in partea stanga au continuat si a 6 zii . Exista sansa sa fiu deja in perioada fertila ? Medicul mi-a recomandat duphason din a 15-25 zii de la prima zi de CM timp in care sa incercam sa facem bebe , daca am asa repede ovulatia sa mai iau duphaston din a 15 zii ?

          Comentariu


          • #6
            Ovulatia poate avea loc oricand, dar e improbabil sa fie in ziua 5 a unui ciclu mai lung de 3 saptamani. Tine cont ca sangerarea care apare dupa duphaston nu e menstruatie normala, nu te baza pe ea cand calculezi cand ar putea fi ovulatia.
            Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

            Comentariu


            • #7
              Am inceput sa iau Duphastone din a 15-25 zii timp in care trebuie sa avem contact sexual, daca nu am avut ovulatie este posibil ca duphastone sa o inhibe ? Neavand in CM regulat chiar nu stiu cum as putea depista ovulatia, ne dorim un bebe si nu dorim sa gresim in vre-un fel . Multumesc

              Comentariu


              • #8
                Duphastonul poate inhiba ovulatia daca nu s-a produs inca, iar tinand cont ca beneficiul e minim sau inexistent, nu vad rostul lui. Daca diagnostichezi o problema de ovulatie atunci tratamentul e de stimulare ovariana, nu progesteron.

                Progesteron iei daca renunti la ideea de a obtine ovulatie si vrei doar sa generezi o sangerare pentru a subtia endometrul si pentru a preveni hiperplazia endometriala.
                Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

                Comentariu


                • #9
                  Îmi recomandați un tratament de stimulare ovariana? Îmi doresc să am ovulatie dar neavând CM regulat nu știu când sunt în perioada fertilă și când apare ovulatia. Poate ma repet dar ne dorim un bebe . Multumesc

                  Comentariu


                  • #10
                    Clomifenul e cel mai comun produs pentru stimulare, dar necesita consultatie si urmarirea dezvoltarii foliculilo, nu il iei pur si simplu din farmacie. Va trebui sa gasesti un ginecolog cu interes in fertilitate.
                    Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

                    Comentariu


                    • #11
                      Daca am luat duphaston din a 15-25 zii si dupa 4 zile de la tratament am avut "menstruatie" 2 zile este posibil sa fi ramas insarcinata? Am dureri si intepaturi si nu stiu de ce ? Are rost sa iau test daca am avut sangerare?

                      Comentariu


                      • #12
                        Sangerarea e generata de oprirea tratamentului cu progesteron si e improbabil sa fi ramas insarcinata daca ai sangerat. Cu toate astea, daca 10.000 de femei sunt in aceeasi situatie probabil cateva vor fi si insarcinate.
                        Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

                        Comentariu


                        • #13
                          Buna ziua din nou , din a 5-a zi de la prima zi de sangerare au inceput sanii sa devina durerosi si grei , din nou am acea scurgere vascoasa ca de albus de ou sunt normale aceste simptome de obicei imi apar la SPM dat fiind ca abia a trecut menstruatia am considerat ca ar fii bine sa va cer o parere.

                          Comentariu


                          • #14
                            Sunt simptome nespecifice, nu inseamna nimic.
                            Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

                            Comentariu

                            Procesare...
                            X