Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Sarcina

Adună
X
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Sarcina

    Buna seara,

    Este posibila o sarcina in cazul in care prietenul meu a ejaculat (mentionez ca nu in interiorul vaginului, ci pe abdomenul meu) iar apoi a introdus degetul pe care avea sperma, in vagin? Nu a avut loc penetrare cu penisul, ci doar ce am scris mai sus. Acestea se intamplau pe data de 4-5 august, iar acum, la o saptamana, am observat ca am cateva scurgeri de culoare maronie. Ciclul mi-a venit ultima data luna trecuta, in jurul datei de 20 iulie. Cat de posibila ar fi o sarcina? Si cand as putea face un test de urina/ sange cat mai repede? Multumesc!

  • #2
    Buna Cristina, nu e imposibil sa ramai insarcinata, dar orice simptome ai avea acum nu au legatura cu sarcina pentru ca e prea devreme. Test de sarcina la o saptamana de intarziere a menstruatiei, daca intarzie.
    Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

    Comentariu


    • CristiannaM1995
      CristiannaM1995 comentat
      Editarea unui comentariu
      Am inteles, va multumesc! Precizez ca eu inca eram virgina, nu a introdus degetul decat foarte putin, insa nu stiu cat este de relevant acest aspect. Totusi, sunt destul de nelinistita. Simptomele pe care le am sunt scurgeri maronii, acum galbui, cu un miros ciudat, mancarimi, dureri de ovare, putin si de spate, sanii ii am foarte moi si sunt balonata. De asemenea, obosesc foarte repede, ma simt mereu obosita. Care ar putea fi cauzele, totusi? Ma gandesc ca poate este o raceala la ovare (am stat in aer conditionat), sau sunt simptome care ar putea preceda menstruatia? Am crezut initial ca petele acelea maronii ar putea fi de la nidatie, insa sper din inima sa nu fie asa. Dumneavoastra ce parere aveti? Multumesc pentru raspuns si o zi frumoasa!

  • #3
    Mentionez ca eu am si CM neregulat. In ultimele 2 luni a venit, totusi, cu intarzieri mici. Dar de exemplu, anul trecut am avut CM de doua ori tot anul. Urmam atunci si o dieta vegana si faceam foarte mult sport, poate a avut legatura si cu asta. Acum, din nou, de doua saptamani m-am reintors la dieta, sper totusi sa nu dea peste cap CM.

    Comentariu


    • #4
      Raceala la ovare nu are legatura cu aerul conditionat. Orice contact sexual neprotejat poate duce la infectii genitale, deci daca ai simptome sugestive atunci va trebui sa te vada un ginecolog.
      Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

      Comentariu


      • CristiannaM1995
        CristiannaM1995 comentat
        Editarea unui comentariu
        Inainte sa ajung la ginecolog, am facut un test Veneris pentru a depista posibile infectii si mi-a iesit pozitiv pentru Gardnerella. Cat de grava este aceasta infectie? In urma tratamentului, se scapa de aceasta?
        De asemenea, voiam sa va intreb, este normal ca dupa sex oral sa am dureri de ovare si de asemenea, am secretii abundente sau acestea sunt tot simptomele infectiei?
        Va multumesc frumos pentru timpul dumneavoastra! Multa sanatate!

    • #5
      De asemenea, Gardnerella este doar o BTS sau poate fi declansata si in alte situatii? (Daca persoana nu este activa sexual, nu a avut niciun contact sexual anterior) Am citit ca poate fi declansata si de la dereglari hormonale, dar as dori sa stiu si parerea dumneavoastra.

      Comentariu


      • #6
        CristiannaM1995, gardnerella nu e infectie cu transmitere sexuala. Citeste articolele astea: infectie vaginala si vaginoza bacteriana.
        Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

        Comentariu


        • CristiannaM1995
          CristiannaM1995 comentat
          Editarea unui comentariu
          Am citit, da. Mai erau articole care spuneau ca este infectie cu transmitere sexuala, de aceea am intrebat. Azi am sunat la medicul de familie, dar este plecat in concediu. I-am spus ca de cateva zile am dureri de ovare (ambele ovare ma dor tare), am avut doua zile senzatii de greata, oboseala foarte mare, durere de spate, balonare si de asemenea niste secretii albe, asemanatoare cu albusul de oul ca si consistenta, destul de abundente. M-a intrebat daca e posibil sa fiu insarcinata si i-am zis ca am facut doua teste de sarcina (sunt trei saptamani de la contactul sexual) si ambele au iesit negative. Nu stiu exact data ultimei menstruatii, desi era in jur de 20. Credeti ca am facut testele prea repede? Am facut Sure Check care spune ca da rezultatul inca din prima zi de intarziere a menstruatiei. Medicul este plecat in concediu pana la finalul saptamanii si eu nu stiu cum sa procedez. Ideea este ca cel mai tare ma deranjeaza durerea de ovare; si cand merg ma dor. Ce altceva ar putea sa fie? Inflamatie/ Boala inflamatorie pelvina? Sa merg sa fac maine totusi un test de sange?

      • #7
        CristiannaM1995, daca au trecut 3 saptamani de la ultimul contact sexual si testul e negativ inseamna ca nu esti insarcinata.
        Ai nevoie de examen si cultura din secretia vaginala pentru a diagnostica o eventuala infectie vaginala + test din urina pentru infectii urinare.
        Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

        Comentariu

        Procesare...
        X