Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

e cazul sa iau pilula de a doua zi?

Adună
X
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• e cazul sa iau pilula de a doua zi?

salut tuturor! As avea nevoie de un raspuns URGENT la intrebarea asta
    Azi am avut primul meu act sexual cu penetrare. Ne-am protejat, nu a durat foarte mult, dar din pacate prezervativul s-a rupt la un moment dat (nu stiu exact cand). El nu a ejaculat, si nici nu s a putut observa prezenta vreunui lichid pre-spermatic. Asta e a 4 a zi de cand mi s-a terminat menstruatia si din cate am calculat eu, ovulatia ar veni intre 15-18 octombrie. Este cazul sa iau pilula de a doua zi? Va rog un raspuns!

Buna Ana20, doar tu poti lua decizia daca sa iei sau nu. Riscul unei sarcini in situatia descrisa de tine e mic, dar nu e 0, iar daca o eventuala sarcina ar fi un eveniment catastrofal tu esti in masura sa apreciezi daca accepti riscul sau nu.
    Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

Comentariu

Pana la urma am luat-o, considerand ca e mai bine asa. Nu am avut efecte adverse inafara acelei sangerari usoare care a tinut cateva zile. Insa menstruatia nu vine desi au trecut mai bine de 10 zile de cand trebuia sa apara.
      Nu am simptome de sarcina dar de doua zile am crampe usoare ca la menstruatie si totusi nu apare ..nu pot spune ca ma ingrijorez atat de tare avand in vedere ca acea pastila provoaca dereglari dar care ar putea fi cauza crampelor? Sa fie oare o posibila sarcina? Sau trebuie sa vina menstruatia?

Comentariu

Ana20 de fiecare data cand iei contraceptie de urgenta trebuie sa confirmi absenta sarcinii la 3 saptamani de la contact. Daca nu esti insarcinata crampele sunt cel mai probabil cauzate de ingrosarea endometrului si inceperea procesului menstrual.

Comentariu

• Ana20
          Ana20 comentat
          Editarea unui comentariu
          Va multumesc mult!

Domnule doctor Laurentiu Craciunas , am facut miercuri testul de sarcina, a iesit negativ. O sa mai fac unul saptamana viitoare desi a trecut mai bine de o luna de la contact (neexistand altele in prealabil) si cred ca ar trebui sa fie concludent..
        inca am acele crampe si durere de ovare si scurgeri asemanatoare celor de la ovulatie (ciudat e ca am mai avut luna asta scurgeri de genul si credeam ca e ovulatie), oricum, mai astept pana la urmatorul test de sarcina si apoi o sa merg la ginecolog. Sper ca nu m-a inselat testul ...desi nu prezint simptome inafara intarzierii menstruatiei
        ​​sper totusi sa fie doar o dereglare care o sa treaca..
        ​​​​

Comentariu

Buna Ana20 , nu mai e nevoie sa faci inca un test de sarcina. Contraceptia de urgenta poate avea astfel de efecte adverse, dar de cele mai multe ori se rezolva de la sine.

Comentariu

Procesare...
          X