Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

interpretare analiza secretie,va rog!!!

Adună
X
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• interpretare analiza secretie,va rog!!!

V-as fi recunoscatoare daca as primi o mica interpretare a acestor rezultate!

Celule epiteliale - relativ frecvente;
    Polimorfonucleare - rare;
    Lactobacili - rari;
    Coci Gram pozitivi - rari, izolati si in perechi;
    Trichomonas vagilais - nu se observa;
    Levuri - nu se observa.

Va multumesc!

Buna Andra88, interpretarea unor analize presupune un context clinic pe care tu nu l-ai mentionat. de ce ai facut analiza si ce alte analize ai facut? Cutura din secretia vaginala?
    Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

Comentariu

• Andra88
      Andra88 comentat
      Editarea unui comentariu
      Buna ziua dl doctor!Am facut papanicolau si secretie .Astept si rezultatul papa!Am revenit dupa un tratament inflamator (mobilincus like) Acum la recoltare dna doctor a vazut o secretie mai alba ,insa eu eram chiar in perioada de ovulatie si mereu asa am secretia mai alba si mai abundenta decat de obicei,insa dna mi a zis ca as avea Candida,nu am usturime sau mancarime!Mi a dat sa iau canesten 3 ovule!Insa rezultatul secretiei indica faptul ca nu ar fi vorba de vreo anume Candida,luand in considerare levurile care nu se observa cat si rare leucocite(PMN)..Nu mai inteleg!

Andra88 , candida e prezenta in vagin tot timpul si necesita tratament doar daca devine simptomatica, adica daca ai candidoza generata de cresterea in exces a candidei.

Comentariu

Buna ziua domnul doctor,

Am 30 de ani si 2 copii( o nastere naturală și o cezariana).Am făcut un test papanicolau in mediul lichid si am primit următorul rezultat:
      Celule endocervicale prezente
      Celule scumoase ASC-US
      De urmărit evoluția citologic si colposcopic
      Recomandare: o nouă prelevare dupa tratament trofic si antiinflamator
      Frotiul comporta celule malpighiene superficiale cianofile si orangeofile fără anomalii nucleare cu reacție inflamatoare moderată.Relativ moderate celule intermediare cu anizocitoza si anizocarie .
      Celule cilindrice endocervicale prezente.
      Concluzia ASC-US( celule scumoase atipice de semnificație nedeterminata).
      Va rog respectuos să îmi comunicati daca este ceva grav....sunt foarte speriată!Medicul ginecolog revine în 3 săptămâni în țară.
      Ce tratament ar trebui urmat?Ce afectiune am?
      Va multumesc anticipat pt raspunsul prompt!

Comentariu

Buna AlinaG , nu e grav si poate astepta pana revine medicul tau.

Comentariu

• Elly1983
          Elly1983 comentat
          Editarea unui comentariu
          Buna ziua domnul Doctor!!!
          Sufar de usturimi vaginale si scurgeri abundente de culoare alba.
          Am făcut secretia vaginala si mi-a iesit decât o flora microbiana.
          Medicul mi-a zis sa fac spălaturi vaginale cu ceai de pătrunjel si sa consum ceai de pătrunjel,ca usturimile le am din cauza la urina.
          Am folosit tot felul de ceaiuri am luat urisan,uriclar dar degeaba.
          Singura perioada când nu mai am nimic e in timpul menstruației.
          As vrea un sfat chiar nu mai stiu ce sa mai fac...
          Va mulțumesc

• Ama
          Ama comentat
          Editarea unui comentariu
          Buna seara! in luna iulie am facut un Erad deoarece papanicolau imi iesise l-sil si asch. in urma biopsiei de la erad rezultatul a fost lsil/cin1 jonctiune scuamo-cilindrica col uterin- erad, cu margini negative. in luna noiembrie am facut papanicolau...si rezultatul a fost lisl am sperat ca ma vindec de tot... de ce nu scap o data. mentionez ca am hpv. va rog sa ma ajutati cu un raspuns si un sfat. mi s-a spus sa fac din nou colposcopie.
      Procesare...
      X