Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Sangerare ingrijoratoare la contact sexual

Adună
X
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Sangerare ingrijoratoare la contact sexual

Buna ziua Dl. Doctor, sper sa ma puteti ajuta cu un raspuns,deoarece sunt foarte ingrijorata. La o jumatate de ora dupa actul sexual,am mers la baie,si am observat pe hartia igienica mucus ca albusul de ou combinat cu sange, pe masura ce cateva ore au trecut,am observat pe hartia igienica ca acel sange din mucus, a devenit maroniu dar tot cu mucus, ca dupa menstruatie,acum se limpezeste tot mai mult,si e usor sesizabil. Mentionez ca eu am malformatie de vagin,si anume vagin septat, si la control mi s-a spus ca daca nu deranjeaza tare in timpul actului sexual,nu e nicio problema. La inceputul actului simt mici dureri ca si cum as avea vreo rana,ceva si doare la atingere daca zona nu e lubrefiata destul,dar trec imediat cand creste lubrefierea. Sunt in a 10-a zi a ciclului menstrual.Precizez ca acea sangerare cu mucus nu a venit sub forma de pete sau scurgere pe lenjerie,am observat-o doar pe hartia igienica. Ce poate fi? poate fi din cauza malformatie,ca poate s-a atins ceva sensibil pe acolo, poate fi inceput de ovulatie,deoarece stiu ca uneori vine cu putin sange datorita ruperii foliculului, poate fi o curatare a vaginului, fiind a 5-a zi de la terminarea menstruatiei, sau poate fi ceva grav?Repet,s-a intamplat la o jum de ora de la contactul sexual. Alte simptome nu am, si nici nu am mai intampinat problema asta pana acum. Va multumesc din suflet Dle Doctor!
    Ultima editare de Larisa90; 29.oct.2017, 08:48.

Buna Larisa90 , toate explicatiile pe care le-ai mentionat sunt posibile. Ce e important de lamurit cand ai sangerare la contactul sexual e daca ai facut test Papanicolau in ultimul an si ce rezultat ai avut? Restul explicatiilor tind sa se rezolve de la sine si nu necesita consult acum.
    Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

Comentariu

Buna ziua, multumesc pentru raspuns, testul papanicolau, nu l-am mai facut de ceva vreme, dar intentionez sa il fac in scurt timp. va multumesc inca o data, si multa sanatate va doresc!

Comentariu

As mai avea o nelamurire, eu si iubitul, folosim prezervative la fiecare contact sexual,le folosim de vreo 2 ani jumate, deoarece nu pot sa iau anticonceptionale. Am citit ceva pe un site legat de prezervative si m-am cam speriat. Si anume ca folosirea acestora pe o perioada lunga de timp, poate duce la infertilitate. Este adevarat? prezervativele folosite de mai mult de 2 ani, pot duce la infertilitate in timp, la mine, sau la el, ne pot crea probleme de sanatate unuia dintre noi,avand in vedere ca le folosim de atat de mult timp ? Va multumesc respectuos !

Comentariu

Larisa90 , prezervativele nu cauzeaza infertilitate, te protejeaza doar cand le folosesti.
          Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

Comentariu

Ma speriasem cand citisem articolul acela,cu toate ca nu prea imi venea sa cred. Va multumesc mult, numai bine va doresc!

Comentariu

Buna ziua. As dori si eu un răspuns la următoarea întrebare: iau anticoncepționale yasmin de 1 an,acum sunt în pauza de 7 zile și vreau sa încep un tratament cu augmentin ..as vrea sa stiu daca augmentin reduce efectul yasmin sau dacă sa ma protejez suplimentar pe durata tratamentului cu augmentin?! Aștept un răspuns.multumesc anticipat!

Comentariu

Procesare...
              X