Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Endometrioza operata si nu am reusit sa raman insarcinata ..

Adună
X
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Endometrioza operata si nu am reusit sa raman insarcinata ..

Buna seara. Va rog sa ma ajutati cu un raspuns. Am 31 de ani am fost operata laparoscopic in urma cu un an ( chist de 5 cm si cateva insulite in abdomen), s-a refacut inapoi in 7 luni, am facut tratament 4 luni cu visanne, a ajuns la 1,8 mm si nu am reusit sa raman insarcinata. La 2 luni dupa tratament am luat duphaston 10 zile din z 15-25. Apoi 2 luni pauza si acum mi s-a facut un chist hipoecogen de 5 cm pe celalalt ovar, ce inseamna asta? Mi s-a recomandat iar din z 13-27 duphaston 2x1 si selezin. Ce parere aveti? pot ramane insarcinata? Mentionez ca incercam de un an deja si inca nimic...Astept cu mare interes raspunsul dvs si un sfat. Multumesc.

Buna Dya , din pacate operatia nu e un tratament definitiv pentru endometrioza si poate recidiva, iar de cele mai multe ori o face.

Sunt multiple cauze care te pot impiedica sa ramai insarcinata (absenta ovulatiei, trompe blocate, spermograma suboptima etc) deci va trebui sa faci investigatiile necesare pentru a incerca sa gasesti cauza, urmand sa o corectezi ulterior.

Un medic ginecolog cu interes in fertilitate e cel mai in masura sa te ajute.
    Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

Comentariu

Multumesc ca mi-ati raspuns. Acum vin cu alta problema. Sotul a fost diagnosticat cu astenozoospermie si as vrea sa stiu la valorile acestea ce sanse am avea la IA sau trebuie sa trecem direct la FIV+ICSI.
      Nr spermatozizi/ml: 35, 3 mil
      Motilitate la 1h: 9% totala din care 1% progresiva
      Spermatozoizi cu morfologie normala: 12%
      Nr spermatozoizi motili/ml: 3,2mil
      Nr spermatozoizi cu motilitate progresiva/ml: 0,4mil
      Viteza medie/sec: 4 micrometri
      Nr spermatozoizi ejaculat: 81,2 mil
      Nr spermatozoizi motili/ejaculat: 7,4 mil
      Nr spermatozoizi cu motilitate progresiva/ejaculat: 1mil
      Nr spermatozoizi cu morfologie normala/ejaculat: 9,7 mil

Concluzia a fost astenozoospermie.
      A inceput sa ia minerale cum ar selezin, secom vit c 1g si zinc 15 mg cate 1 pe zi din fiecare si sa repetam spermograma peste o luna sa vedem daca sunt imbunatatiri. Saptamana axceasta o sa mergem si la un medic urolog sa vedem ce parere are.
      Ma gandesc ca este destul de grav la aceste valori, va rog sa imi raspundeti si de data aceasta. Dr mea ginecolog momentan este in CO si nu o pot contacta sa vedem ce pasi trebuiesc urmati, pana atunci nu pot sta din cauza stresului, astept raspunsul dvs. sa vedem de am avea vreo sansa cu IA. Multumesc

Comentariu

Trompele nu imi sunt blocate si ovulatie am, am uitat sa specific.

Comentariu

Daca ati putea sa imi mai explicati va rog ce inseamna aglutinare absenta? Este grav acest diagnostic? Multumesc.

Comentariu

Dya , singura optiune viabila e fertilizare in vitro cu ICSI. Aglutinarea se refera la ghemotoace de spermatozoizi, e bine ca e absenta, dar rezultatul spermogramei tot e rau.
            Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

Comentariu

Procesare...
            X