Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

IUI sau nu?

Adună
X
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• IUI sau nu?

Buna ziua! De trei ani incercam sa facem un bebe. Precizez ca eu am 30 ani iar sotul 34. Spermograma sotului este ok, HSG-ul a iesit bine, insa ultima analiza a fost Testul Huhner, care a iesit negativ, doar 2 spermatozoizi slab mobili au fost gasiti. In urma acestui test ni s-a recomandat IUI deoarece PH-ul glerei cervicale este < 6.4 (limita normala intre 7 si 8,5). Mentionez ca am ciclu regulat 26-28 zile, am ovulatie (simt cand sunt la ovulatie, ma doare ovarul care ovuleaza). Doamna Doctor nu ne-a mai recomandat alte analize sau tratament, doar IUI.
    Intrebarea mea este sa fac IUI sau mai exista vreo solutie in a concepe un bebe pe care naturala?
    Multumesc!

Buna Turcitu Monica , testul postcoital nu mai are relevanta practica, nu se foloseste pentru ca nu e util. Nu sunt convins ca IUI va face vreo diferenta, dar poti sa incerci. Fertilizarea in vitro va fi pasul urmator.
    Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

Comentariu

• Turcitu Monica
      Turcitu Monica comentat
      Editarea unui comentariu
      Adica este posibil ca IUI sa nu aiba rezultat? Din cauza Glerei cervicale? Stiam ca se ajunge la FIV in cazuri mai complicate, unde sunt probleme mai grave la unul dintre parteneri.
      Multumesc!

• Adica este posibil ca IUI sa nu aiba rezultat? Din cauza Glerei cervicale? Stiam ca se ajunge la FIV in cazuri mai complicate, unde sunt probleme mai grave la unul dintre parteneri.
    • Multumesc!

Comentariu

Procesare...
    X