Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Punctie pe ciclu natural sau FIV

Adună
X
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Punctie pe ciclu natural sau FIV

Buna ziua,
    am 40 de ani si m-am gandit sa apelez la tehnicile de reproducere umana pentru a vedea daca pot avea un copil.

Doctorii insista pe FIV in conditiile in care, pana acum, AMH-ul este 2,01, nu exista dereglari hormonale majore de progesteron, estradiol (nu mai enumar toti hormonii), s-au incurcat putin (mai mult) la interpretarea HSG (in acest sent, exista o postare pe acest forum, in care cer si parerea dvs. si va multumesc, inca o data, pentru raspuns), ovarele au spus ca sunt bune: au mereu cam 7-8 foliculi. Am facut histeroscopie, colposcopie, deci este clar pentru mine ca stiinta moderna nu a ajuns foarte departe cu domeniul reproducerii umane, pentru ca, din punctul meu de vedere nu se poate sa ai o boala cu origini necunoscute, ci doar nedescoperite pana in acest moment.

Cautand in hatisul de informatii FIV, mi-a atras atentia si punctia pe ciclu natural, pentru ca am gandit ca, macar vedem daca ovulele sunt de buna calitate si daca se mai merita sa fac FIV-ul sau, din cauza calitatii proaste a ovulelor, deja ar trebui sa apelez la o donatoare. Cu toate, acestea vad un entuziasm foarte scazut al doctoritei de a face o punctie pe ciclu natural si ma intreb:

- este doar o chestiune financiara: doctorita prefera o procedura mai scumpa decat una mai ieftina. Am facut o singura inseminare, mi s-a dat un ovitrelle aproape de ovulatie, asta a fost tot protocolul. Mi s-a parut ca doctorul doreste sa demonstreze neaparat ca nu pot ramane insarcinata sau ca merge pe o sansa la 10.000 cu o asemenea procedura. Daca si punctia pe ciclu natural este tot o demonstratie ca nu fac copil si trebuie FIV, as dori sa o evit.
    - este inutil sa mai faci punctie pe ciclu natural din varii alte motive medicale (pe care nu le-am descoperit si nici nu mi s-au explicat).

Sunt si nedumerita un privinta unui aspect: se insista foarte mult pe calitatea proasta a ovocitelor la 40 de ani. Este suficient ca un singur FIV, in care nu ai obtinut ovocite bune, sa te determine sa iei decizii radicale, de genul apelul la o donatoare de ovocite? Exista statistici concrete care sa imparta calitatea ovocitelor- laboratorul - doctorul, in grupe de "succes" in cazurile FIV?

Mentionez ca, si eu, ca si majoritatea pacinetilor, ne-am ipotecat case pe la banci ca sa luam bani cu imprumut, de aceea este important sa facem un bilant mai amplu costuri-beneficii, practic sa ne investim banii in ceva util.

Multumesc, anticipat, pentru orice lamurire.
    Ultima editare de Patris; 14.dec.2017, 23:02.

Buna Patris, la 40 de ani e normal sa ai o rezerva ovariana scazuta, face parte din procesul natural, deci valoarea AMH-ului nu e surprinzatoare.

Punctia pe ciclu natural nu a castigat multa popularitate pentru ca are rezultate relativ slabe fiind folosita pe un grup de pacienti cu potential slab. Cand se face punctie pe ciclu natural se spera la obtinerea unui ovul, de multe ori nici acela, pentru ca doar atat poate produce corpul tau intr-un singur ciclu fara stimulare.

Din cauza asta rata de abandonare a tratamentului e foarte mare, undeva peste 50%, pentru ca nu se obtine un ovul, iar daca se obtine va fi dificil sa se ajunga la stadiul de a transfera un embrion. Principiul pe care functioneaza FIV e sa obtii cat mai mult (ovule, embrioni) pentru ca la sfarsit (cand ajungi la transfer) sa ai macar 1-2 de calitate buna.

Punctia pe ciclu natural poate fi incercata cand numarul folicililor e 1-2 si nu te astepti ca ovarele respective sa produca mai multi chiar daca ar fi stimulate. Atunci are sens sa urmaresti dezvoltarea normala ptr ca ulterior sa faci punctia in speranta ca obtii ovulul.

Rata de succes e in jur de 12% la punctia pe ciclu natural, daca se obtine ovulul si se ajunge la transfer.

Tinand cont ca ai 7-8 foliculi cred ca e rezonabil sa se incerce un protocol de stimulare in urma caruia ai sanse sa obtii mai multe ovule.

Si punctia pe ciclu natural plus tratamentul aferent e tot FIV. Ovulul trebuie fecundat, embrionul cultivat si ulterior transferat. Singurele costuri in plus la FIV sunt injectiile cu hormoni.
    Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

Comentariu

Procesare...
    X