Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Sangerare dupa menstruatie

Adună
X
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Sangerare dupa menstruatie

    Buna, am 20 de ani , prima zi de menstruatie am avut o luna aceasta pe 7 ..s a terminat pe 12,pe 13 am avut contact sexual , a ejaculat in mine, in maxim 15 h am luat pilula de a 2 a zi . Dupa 3 zile am inceput sa am sangerari . In prima seara doar ceva roz , apoi in urmatoarele zile din ce in ce mai mult sange . Am fost la medic astazi ,mi a facut ecogrfie si mi a zis ca e posibil sa fie un mic chist si din cauza aceasta am sangerari . Am facut 2 teste de sarcina si totul a iesit negativ. V-am explicat totul deoarece simt ca doctorul m a mintit in legatura o o posibila sarcina . E posibil sa fi ramas insarcinata ..va rog sa mi spuneți.

  • #2
    Buna seara,

    Nu stiu daca postez unde trebuie insa sunt noua pe acest site, im cer scuze daca gresesc. In data de 13 nov, am facut o operatie de indepartare de chist ovarian eclatat la ovarul drept, destul de maricel, care mi-a provocat o hemoragie interna. M-am recperat destul de usor dupa operatie pentru ca a fost laparoscopica, timp de 1 luna de zile am respectat recomandarile medicului de a face repaus fizic si sexual. Dupa aproape o luna am fost la control, unde la transvaginala, doctorul a observat ca acum si ovarul stang este polichistic. La 5 sapt dupa operatie, mi-a venit ciclul si din prima zi am inceput sa iau anticonceptionale Karissa. Primele 3 zile au fost abundente, apoi in urmatoarele 4 doar scurgeri maronii. La a 8a zi, imediat dupa un contact sexual, am observat 3 picaturi de sange care parea proaspat scurgerile maronii persistand si astazi. Nu-mi amintesc sa fii simtit vreo durere in timpul actului.
    (au trecut 11 zile de la prima zi de ciclu). Mentionez ca uneori in partea stanga in jurul ovarului, simt un mic disconfort. Poate fi spotting de la contraceptive? Totusi ma deranjeaza cele 3 picaturi de sange dupa sex.

    Comentariu


    • #3
      testele de sarcina sunt sigure
      posibil sa ai o dereglare dupa pilula
      tre sa consulti medicul

      Comentariu


      • #4
        Buna Iacob iuliana , din ce ai descris nu au trecut 3 saptamani de la contact in momentul in care ai facut testul de sarcina, deci a fost prea devreme, va trebui sa-l repeti. Nu e neobisnuit sa existe sangerare diferita dupa ce iei contraceptie de urgenta, nu e de ingrijorat.

        camelia007 , sangerarile neregulate in primele 3 luni de administrare a contraceptivelor sunt comune, iar daca nu sunt prea deranjante continua in speranta ca se vor rezolva de la sine. Esti la zi cu testele Papanicolau?
        Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

        Comentariu


        • camelia007
          camelia007 comentat
          Editarea unui comentariu
          Buna seara!

          Mumtumesc pentru raspuns. Ultimul Papanicolau l-am facut in 2014 iar pe urmatorul il voi face marti. Stiu ca regula pt femeile sub 30 de ani este sa-l faca odata la 2-3 ani. Am depasit putin timpul...
      Procesare...
      X