Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Sarcină cu ovare polichistice

Adună
X
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Sarcină cu ovare polichistice

Bună ziua! Mi-a luat ceva până m-am convins să scriu aici pentru a afla și o altă părere, chiar și așa, transmisă prin scris. Am 22 de ani și de doi ani am fost diagnosticată cu sindromul ovarelor polichistice, iar menstruația îmi venea la 30-33 de zile. Am urmat un tratament cu anticoncepționale (Bellusha) date după o serie de analize de sange. Am luat anticoncepționale aproximativ 2 ani, le-am întrerupt acum o lună pentru că îmi doresc să rămân însărcinată. La ultimul control medicul mi-a recomandat să iau Myo sun 2 pliculețe pe zi pentru a-mi stimula ovulația și pentru a-mi lua aportul necesar de folati. Menționez că am 168 de cm înălțime și 53 de kg, o alimentație potrivită, nu sunt fumătoare și nu consum alcool, soțul este sănătos, face foarte mult sport. Este posibil să rămân însărcinată atât de repede? După calculele mele și după starea corpului meu, ovulația a fost 19-20. Zilele acestea am avut dureri în partea inferioară a abdomenului și am sesizat faptul că mameloanele mi-au devenit foarte sensibile și dureroase la atingere. Menstruația ar trebui sa îmi vină după data de 6 ianuarie.

Vă mulțumesc anticipat pentru timpul acordat și pentru răspunsuri.
    Cu stimă

Buna GMS , daca 100 de femei incearca sa obtina o sarcina, vor fi unele la care sarcina se instaleaza din prima luna. Sansa sa ramai insarcinata intr-un ciclu anume daca faci sex exact in jurul ovulatiei e 20%. Doar un test de sarcina iti poate spune diagnosticul.
    Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

Comentariu

Procesare...
    X