Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Menstruație 2 zile

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Menstruație 2 zile

Începând cu luna Octombrie, la prescripția doctoriței ginecolog am început sa iau acid folic, pentru ca ne dorim un bebelus. Menstruația mea ținea de obicei 5 zile, iar prima zi aveam dureri destul de mari. Însă, chiar din prima luna de când am început sa iau acid folic, menstruația a durat doar 2 zile, și cu dureri ușoare. In prima luna, chiar am crezut ca este posibil sa fiu însărcinată, și am făcut beta hcg pentru confirmare. Din păcate nu a fost vorba despre o sarcina. De atunci, am mai avut încă doua menstruații, tot de 2 zile. Întrebarea mea este: e posibil ca administrarea zilnică a acidului folic sa ducă la o menstruație de doar doua zile? Oare a ‘reglat’ ceva in organismul meu? Sau e cazul sa îmi fac griji și sa ma prezint la medic? Am 33 de ani, și am avut o sarcina extrauterina tratată laparoscopic cu eliminarea trompei stângi. Ma mai frământa încă o întrebare: de când mi-a venit prima data menstruația (in jurul vârstei de 14 ani), am avut dureri la menstruație doar pe partea stanga, absolut niciodată pe partea dreapta. Culmea tot pe aceeași parte am avut și sarcina extrauterina. E posibil ca ovarul stâng sa aibă probleme (deși la ecografie nu s-a văzut niciodată nimic), sau e posibil sa ovulez numai pe partea stanga? Mulțumesc anticipat pentru răspunsuri și un an nou fericit!
    Ultima editare de adriana57; 31.dec.2017, 12:04.

adriana57 , acidul folic nu are legatura cu menstruatia, a fost doar o coincidenta. Daca ai cicluri regulate nu conteaza ca menstruatia e de 2 zile.

Daca nu se vede nimic pe ovar la ecografie nu e nevoie sa-ti faci griji, iar ovulatia are loc alternativ de pe ambele ovare.
    Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

Comentariu

Multumesc frumos pentru raspuns, domnule doctor. Da, menstruatia este regulata, si nici pe ovare nu se vede nimic. Ma linisteste raspunsul dumneavoastra. O zi buna in continuare.

Comentariu

Buna ziua , am 42 ani și mereu am avut ciclu menstrual la 28 zile cu durata de 5/7 zile cu sângerare cantitativ mare cu cheaguri , in Noiembrie 2017 am avut ciclu normal iar din Decembrie inclusiv luna aceasta am redus cantitativ și 4 zile , mi-am făcut test in Decembrie și este negativ , ultimul contact fiind in 9 Noiembrie iar in Noiembrie am avut ciclu normal . Mulțumesc anticipat

Comentariu

Buna Lorena42 , care e intrebarea?
          Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

Comentariu

Procesare...
          X