Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Infectii vaginale dupa contact sexual

Adună
X
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Infectii vaginale dupa contact sexual

Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu o informatie. Sunt cu iubitul meu de 7 luni si dupa fiecare contact sexual (se produce o data pe luna) ma aleg cu o infectie vaginala, care se manifesta prin disconfort, scurgeri, mancarime. De fiecare data le-am tratat cu ovule, dar reapare problema dupa contact. El nu are nicio infectie, nu are simptome, dar stiu ca poate fi purtator de anumite bacterii. Ce analize trebuie sa faca el pentru a depista de la ce se produce toata treaba? Multumesc mult

Buna dianarosca, prima data va trebui sa faci tu analiza si cultura din secretia vaginala cand ai simptomele pentru a vedea daca e o infectie reala sau doar un dezechilibru al florei vaginale ca o consecinta a sexului. Daca se confirma ca ai o infectie, in functie de ce infectie e va trebui sa ia si el tratament.

Intre timp folositi prezervative.
    Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

Comentariu

multumesc. el ce analize ar trebui sa faca?

Comentariu

dianarosca , daca nu are simptome nu trebuie sa faca neaparat. Analizele pentru barbati se fac din uretra si multe au rezultate fals negative.

Comentariu

Multumesc pentru raspunsuri. Ideea e ca nu stiu ce sa fac, dupa fiecare contact imi apar probleme datorate dezechilibrului florei vaginale. Ce solutie se poate gasi?

Comentariu

dianarosca , foloseste prezervativ sa vezi ce se intampla.

Comentariu

Aceiasi problema am avut-o si eu de-alungul multor ani cu analizele de secretie normale. Cel mai interesant este prin octombrie noiembrie am inceput sa administrez Gynophilus SR cateva pastile doar. In decembrie am ramas insarcinata(din pacate nu am putut pastra sarcina din cauza administrarii de Clorzoxazone nestiind de sarcina). Cert este acel moment nu am mai avut probleme cu acele simptome deranjante. Nu stiu daca sa pun pe seama Gynophilus (care a ajutat la refacerea florei) sau al sarcinii.

Comentariu

Procesare...
              X