Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Menstruatie intarziata si ovare polichistice

Adună
X
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Menstruatie intarziata si ovare polichistice

    Bună ziua, am și eu o nelămurire.. Am menstruația undeva la 32-34 de zile în mod normal.. Doar ca luna aceasta.. Nu am avut deloc.. După calculele mele trebuia sa fi venit pe data de 20-21 luna aceasta. Doar ca au trecut 11 zile deja și nu da semne sa apară. Pe data de 11 am avut durere de stomac insuportabila. Cu scaune moi foarte multe și voma. Și o secreție ca la menstruație care a durat puțin. Contacte neprotejate nu am avut Luna aceasta. Mi s. A întâmplat prima data în luna mai anul trecut sa nu îmi vina toată luna și a venit după 22 de zile de la data la care trebuia sa vina. Menționez ca am ovare polichistice și anul trecut în iarna am aflat ca am un chist mic. De ce poate întârzia?

  • #2
    Buna Antonia Madalina , ovarele polichistice asociaza uneori cicluri neregulate. Faptul ca din cand in cand ai un ciclu lung, mai lung de 35 de zile, sugereaza ca in ciclul respectiv nu ai ovulat.
    Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

    Comentariu


    • #3
      Buna, am 17 ani, nu mi-a venit menstruatia luna aceasta, trebuia sa vina pe 22, mi-a intarziat 10 zile, mi-am inceput viata sexuala acum jumatate de an, si inca am o relatie sexuala si folosim doar prezervativ, ca precautie isi da drumul si afara.Am facut si doua teste de sarcina, ambele dimineata la un interval de 48 de ore si au iesit negative.Ce este de facut?Sa merg la doctor sau sa mai astept?

      Comentariu


      • #4
        Buna Adriana123 , intarzierea menstruatiei nu e o urgenta. Atata timp cat testul de sarcina e negativ poti sa mai astepti 2-3 saptamani. Cel mai adesea se rezolva de la sine. Nu e neobisnuit sa intarzie uneori, dar daca persista va trebui sa te vada un ginecolog.
        Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

        Comentariu


        • #5
          Laurentiu Craciunas Eu il am regulat si din aceasta cauza sunt panicata...daca au fost facute corect si au iesit negativ si ne-am projeat de fiecare data sa ne gandim ca ar fi posibila o sarcina?

          Comentariu


          • #6
            Adriana123 , sarcina e foarte improbabila din ce ai descris.
            Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

            Comentariu


            • #7
              Laurentiu Craciunas am inteles, dar nu mi s-a intamplat niciodata pana acum, daca merg la doctor poate sa isi de-a seama pe loc despre ce este vorba? Daca este sarcina, dereglare hormonala sau sarcina?..

              Comentariu


              • #8
                Adriana123 , de cele mai multe cazuri nu se identifica o cauza. Pentru dereglarile hormonale trebuie analize de sange, iar rezultatul nu e disponibil instant. Cu ate cuvinte, e posibil sa nu afli nimic in ziua consultatiei.
                Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

                Comentariu


                • #9
                  Laurentiu Craciunas Daca mai fac inca un test de sarcina la o saptamana diferenta si tot negativ este sa imi mai fac griji?Si daca inca am relatii sexuale protejate si fac testul acela peste o saptamana, poate sa influenteze testul?

                  Comentariu


                  • #10
                    Adriana123 , testul de sarcina poate exclude doar sarcina, nimic altceva. daca ai facut deja un test la mai mult de 1 saptamana de intarziere si a fost negativ inseamna ca nu esti insarcinata. daca il repeti va avea acelasi rezultat. Sexul nu afecteaza testul de sarcina (decat daca ramai insarcinata in urma lui, bineinteles).
                    Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

                    Comentariu


                    • #11
                      Laurentiu Craciunas testele au fost facute la o saptamana intarziere si intre ele 48 de ore diferenta si teste diferite.Este normala o dereglare?Si cam cat tine o dereglare in general?

                      Comentariu


                      • #12
                        Adriana123 , cum ar putea fi normala o dereglare? Tocmai de asta se numeste dereglare, pentru ca nu e normala...
                        Depinde despre ce e vorba, 'dereglare' nu e un diagnostic, trebuie investigat concret.
                        Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

                        Comentariu


                        • #13
                          Laurentiu Craciunas am revenit cu detalii, mi-a venit pana la urma menstruatia si a tinut normal ca si datile trecute.Sa imi mai fac griji de sarcina? Sa mai fac test?

                          Comentariu


                          • #14
                            Adriana123 , nu mai e nevoie de test de sarcina.
                            Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

                            Comentariu


                            • #15
                              Laurentiu Craciunas iar daca data trecuta mi a venit pe 22 si mi a intarziat 15 zile si mi a venit pe 6, urmatoarea menstruatie ar trebui sa vina pe 22 sau pe data de 6? oare mi s a schimbat data?

                              Comentariu

                              Procesare...
                              X