Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Asc-us,hpv tulpina 53

Adună
X
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Asc-us,hpv tulpina 53

Bună seara
    Am atașat rezultatele la papanicolau si hpv! Urmează săptămâna viitoare colposcopie si imi este foarte frica de rezultate ! As dori sa știu ar trebui sa intreup alaptatul pot sa m ai astept si apoi sa fac un tratament? acest virus se poate transmite la bebe prin alaptat? Nu as dori sa alaptez si situația sa se agraveze m ai tare.am 28 de ani si de câțiva ani am făcut testul nu am avut probleme pana acu! Am nascut acu 9 l.Va mulțumesc pentru disponibilitate !
    Fișiere atașate

Buna Buzdugan , nu trebuie intrerupt alaptatul. Colposcopia va spune daca e ceva suspicios sau nu, iar daca e se va preleva o biopsie sau ti se va recomanda o excizie. Din pacate nu exista tratament medicamentos eficient impotriva HPV sau a modificarilor produse de virus. HPV nu se transmite prin alaptat. Alaptatul nu influenteaza evolutia infectiei cu HPV.
    Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

Comentariu

Buna ziua.am facut 2 teste papanicolau si rezultatele au fost asc-us si aspect inflamatie flora bacilara.astazi am facut iar un test papanicolau si am deacoperit o rana pe uter.sunt speriata si nu am inteles cauza.pana la rezultate trebuie sa astept.imi eate frica de rezultat.

Comentariu

Buna Madalina. , revino te rog cu mai multe detalii: varsta, datele si ordinea cand au fost facute, fiecare rezultat individual etc. Ataseaza orice rezultate relevante ai dupa ce acoperi datele personale.

Comentariu

Am 24 de ani.primul test este facut pe 03.04.2017 si al doilea pe data de 21.08.2017.
          Fișiere atașate

Comentariu

Madalina, la testul initial au fost unele modificari minore (ASC-US) care s-au rezolvat si au disparut pana la al doilea test Papanicolau. Faptul ca exista semne de inflamatie e normal pentru femeile active sexual, nu ai nici un motiv de ingrijorare. Daca ai simptome de infectie vaginala cu usturime, secretii si miros neplacut atunci poti face un examen si cultura din secretia vaginala, dar altfel totul e ok.

Comentariu

Procesare...
            X