Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

ASC-US la testul Papanicolau, HPV 51 si 16

Adună
X
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • ASC-US la testul Papanicolau, HPV 51 si 16

    Buna seara! Am primit rezultatul de la pap test si medicul meu este in concediu.Sunt cam îngrijorată. Va rog daca puteti sa ma lămuriți si pe mine ca nu prea mai am răbdare. Frotiu cervical ce contine celule scuamiose si intermediare cu nuclei mariti neregulati, usor hipercromi pe fond inflamate nespecific.ASC.US. Hpv pozitiv 51.Anul trecut am fost pozitivă la 16, Acum vad ca s.a modificat.cat de grav este? Mentionez ca am făcut tratament an

  • #2
    Mentionez ca am facut tratament Anul trecut cu aciclovir.Am 29 de ani.

    Comentariu


    • #3
      Buna Miranda , ASC-US sunt modificari minore, nimic de speriat, dar nu trebuie ignorate.
      Poti atasa toate rezultatele (papanicolau si hpv) dupa ce acoperi detaliile personale?
      Pentru ce ai urmat tratament cu aciclovir?
      Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

      Comentariu


      • #4
        B Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20180224_143928.png 
Afișări:	0 
Mărime:	257,6 KB 
ID:	17113Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20180224_143928.png 
Afișări:	0 
Mărime:	257,6 KB 
ID:	17115Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20180224_144100.png 
Afișări:	0 
Mărime:	89,5 KB 
ID:	17114Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20180224_144100.png 
Afișări:	0 
Mărime:	89,5 KB 
ID:	17116 ]una seara ! Pentru hpv 16 am făcut tratamentul cu aciclovir.anul trecut

        Comentariu


        • #5
          Va multumesc anticipat

          Comentariu


          • #6
            Miranda , pentru ca ai HPV de risc inalt, ASC-US trebuie investigat mai departe cu o colposcopie. E foarte probabil ca la colposcopie sa fie totul normal si sa revii la testari Papanicolau regulate fara a fi nevoie de o alta interventie.

            Aciclovir nu are nici un rol pentru colul uterin sau infectiile cu HPV. E util doar pentru herpes, varicela, zona zoster.
            Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

            Comentariu


            • #7
              Buna ziua,
              anul trecut am facut pentru prima data pap si mi a iesit Ascus si inflamatie si Candida. Am lut tratament si dupa 6 luni am refacut testul si a iesit doar inflamatie, ascus ul nu. Doamna doctor a zis sa refac testul dupa 6 luni. Am fost acum din nou si am facut testul si iar mi a iesit Ascus dar nu mai apare altceva, nici inflamatie nici Candida. Doamna doctor mi a recomandat sa fac HPV. Dumneavoastra ce parere aveti? Sa il fac acum sau sa mai astept 6 luni sa refac testul? Poate fi ceva grav?
              va multumesc

              Comentariu


              • #8
                Buna Dlsk , testul HPV va da informatii referitoare la o eventuala infectie cu HPV, virusul care poate produce modificari pre-canceroase. Daca testul HPV e negativ poti sta linistita si sa repeti Papanicolau anual (nu era nevoie la 6 luni ultima data). Daca testul HPV vine cu rezultat pozitiv pentru o tulpina HPV cu risc inalt trebuie sa faci colposcopie.
                Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

                Comentariu


                • #9
                  Am inteles. Multumesc

                  Comentariu


                  • #10
                    Va multumesc frumos! Eu sincer sunt îngrijorată pentru modificarea hpv.ul. 2 ani am fost pozitivă pentru tulpina 16, acum sunt pentru 51. Se poate modifica de la una la alta, asta era intrebarea mea? Va multumesc pentru timpul acordat.

                    Comentariu


                    • #11
                      Nu Miranda , sunt 2 infectii diferite, ai scapat de prima (16) si ai una noua (51). HPV 16 e complet diferit de HPV 51, sunt 2 virusuri diferite din aceeasi familie.
                      Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

                      Comentariu


                      • #12
                        Va multumesc frumos pentru răspunsuri!

                        Comentariu


                        • #13
                          Buna ziua....am 29 ani,și pap făcut regulat la an din 2013
                          rezultate fara modificari până acum....
                          Mi a ieșit ascus cu hpv pozitiv tulpina 18!!!
                          Ce sa fac,cat e de grav?ce tratament ar trebui sa urmez?
                          Va multumesc

                          Comentariu


                          • #14
                            Bună ziua!
                            sunt însărcinată în 15 săptămâni și tocmai ce am primit rezultatul la testul Babeș Papanicolau: pozitiv la ASC-US.
                            Imi afectează cu ceva sarcina? Cât de grav este?
                            In decurs de o luna am programare la medicul ginecolog și sunt foarte neliniștită.
                            Mă puteți ajuta cu o lămurire?
                            Multumesc anticipat!

                            Comentariu


                            • #15
                              Acesta este rezultatul.
                              Fișiere atașate

                              Comentariu

                              Procesare...
                              X