Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Avort prin chiuretaj

Adună
X
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Avort prin chiuretaj

Buna ziua. Am și eu o problema. Ideea este ca am făcut chiuretaj acum 3 saptamani jumatate. Am avut sângerări prima săptămâna, după s-a oprit pentru câteva zile, apoi a început din nou mai puțin.acum câteva zile, aproape se oprise, când m am trezit dimineata cu mai mult, și apoi și mai mult. Sa fie oare menstruație? Iar dacă nu, sa ma îngrijorez? Am fost la control după prima săptămâna, totul era foarte bine. Sarcina mea avea 4aaptamani, deci totul a decurs repede. Sa ma astept la complicații? Cum îmi dau seama? Sunt speriata. Astept părerea voastră !

Buna Simona G , 2 probleme trebuie excluse:

1. avort incomplet, care presupune sa fi ramas tesut de sarcina ne-eliminat. Pentru asta trebuie sa faci test de sarcina si daca e negativ inseamna ca e ok. Daca e pozitiv inseamna ca a ramas tesut in uter care intretine sangerarea.

2. infectie / endometrita - daca e sange negru, ca pacura, care se intinde si nu e simplu lichid, daca exista miros neplacut, durere si secretii de culori anormale (verde etc) atunci trebuie sa te vada medicul tau pentru a lua o proba din secretie / tratament antibiotic.
    Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

Comentariu

Offfff...am făcut un test. A ieșit pozitiv, desi au trecut 3 săptămâni. Ce este de făcut? Este grav?

Comentariu

Simona G , nu este grav, trebuie sa faci o ecografie pentru a vedea cat tesut a ramas in uter, iar in functie de asta poti decide daca e nevoie sa faci tratament sau sunt sanse sa se elimine de la sine. Cu cat sta mai mult in uter cu atat creste riscul de infectie, deci nu amana prea mult consultul ginecologic.
        Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

Comentariu

Procesare...
        X