Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Intarziere menstruatie 8 zile

Adună
X
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Intarziere menstruatie 8 zile

Bună!
    Eu si sotul ne dorim foarte mult un copilaș și din luna februarie 'ne am pus pe treaba' . Am 26 de ani, 1,60 și 51 de kg. Pe data de 27 Ianuarie am avut ultima data menstruație. Menționez ca am ciclu regulat la 28 de zile, cu o durata de 3 zile. În a 8 zi de întârziere a ciclului am avut inițial o scurgere roz, apoi maronie si a doua zi dimineata, dupa 8 zile de intarziere am avut ceea ce am crezut a fi menstruație, deoarece a fost o cantitate normala de sânge pentru prima zi , asa cum am avut pana sa mi întârzie. Am avut dureri de spate și burta cum am de altfel la fiecare menstruatie Dar m a tinut doar o zi.. Ceea ce nu mi s a mai întâmplat pana acum. Urmatoarea zi după sângerare am avut doar scurgere maronie, redusă cantitativ, asemănătoare cu scurgerea din ultima zi de menstruatie
    Am făcut 3 teste de sarcina, primul in ziua în care trebuia să-mi vina menstruația al doilea la 4 zile intarziere și ultimul la 8 zile intarziere, toate fiind negative.
    Intrebarea mea este: poate fi menstruație peste sarcină? Sunt șanse sa fiu însărcinată? Dacă da, la ce perioape as putea face încă un test de sarcina??
    In cazul în care raspunsul este nu, de ce a întârziat menstruația atât de mult si a tinut doar o zi?
    Mentionez ca nu am luat niciodata anticonceptionale.
    ​​​​​
    Mulțumesc anticipat pentru răspuns!!
    Ultima editare de Floricica; 06.mar.2018, 04:06.

Buna Floricica , daca testul de sarcina a fost negativ dupa 8 zile de intarziere inseamna ca nu esti insarcinata.

Cel mai adesea intarzierile similare nu au o cauza identificabila. Confirma doar ca organismul uman nu functioneaza ca un robot, iar intarzierile ocazionale nu sunt ingrijoratoare.
    Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

Comentariu

In cazul aceasta, ziua de ovulație e a 14 a, a 15 a zi sau se dereglează ? Pana acum mi am calculat perioada fertila in funcție de distanta dintre menstruații(28zile)
      Va mulțumesc pentru răspuns !

Comentariu

Buna ziua!! Eu aveam menstruatie de la 5-7 zile,pe 4 martie mi-a venit,in prima zi normal,iar in a doua zi o secretie maronie,seara deja nu am mai avut menstruatie pana ieri dupa-amiaza cand mi-a curs cateva picaturi de sange..iar de aseara vad ca iar mi-a trecut...oare sa fi ramas insarcinata?am avut dureri de menstruatie dar foarte putin in comparatie cu alte luni in care nu suportam durerile, vreau sa precizez ca eu si sotul meu ne dorim un copil si nu ne protejam.Ma puteti ajuta va rog?

Comentariu

Floricica , din nou, asta confirma ca nu esti robot si nu poti sti exact cand ovulezi. Daca doresti sa obtii o sarcina va trebui sa faci sex regulat, de 3 ori pe saptamana pentru a acoperi ovulatia indiferent de cand are loc. Daca doresti sa eviti o sarcina va trebui sa folosesti o metoda contraceptiva eficienta.

negoidaniela , nu e neobisnuit sa ai cate o menstruatie diferita uneori, nu inseamna ca esti insarcinata, dar nici nu exclude posibilitatea. Doar un test de sarcina iti va da un raspuns concret.

Comentariu

Am facut chiar astazi un test de sarcina si a iesit negativ...dar nu inteleg de ce sanii ma inteapa,burta ma doare ,iar stari de voma am mai mereu...aceste dureri si simptome de ce sa le am oare?....

Comentariu

negoidaniela , simptomele pe care le descrii nu sunt specifice unei afectiuni anume, nu as putea sa-ti spun care e si in primul rand daca exista o problema fara consult.

Comentariu

Bună ziua din nou!
                Revin la dumneavoastră cu încă o problema.
                Din luna februarie de când încercăm sa avem un copilaș mi s a dereglat ciclul menstrual. Eu îl aveam regulat la 28 de zile. Acum e dat peste cap complet.
                Luna aceasta mi a venit la 34 de zile(culoare maronie, nu rosu aprins cum era în general și a fost scurgere abundenta) însă doar pentru aproximativ 4 ore, din care o ora a fost groaznică.. Dureri de burtă și spate, vărsături, greață, transpirație abundenta. După toate aceste dureri am avut durere de cap și febră pentru scurta vreme.
                Având în vedere ca nu pot ajunge la medic prea curând, va întreb pe dumneavoastră : este posibil sa fie vorba de o sarcina extrauterina? Am citit pe internet despre o astfel de sarcina și sunt destul de îngrijorată!
                ​​​​​​​Va mulțumesc mult pentru răspuns!

Comentariu

Bună ziua ași dori un raspuns am făcut un tratament cu Profecund 3 luni si acum mia întârziat ciclul cu 8zile este posibil sa fiu gravidă!!? Multumesc!

Comentariu

Buna dimineata, am o problema asemanatoare si sunt foarte stresata in ultimul timp din aceasta cauza
                    Am 24 de ani 1.50 si 40 kg si un ciclu regulat, insa, luna aceasta nu mi-a venit menstruatia a intarziat chiar 8 zile, am facut 2 teste pana acum unul la 3 zile dupa intarziere si unul la 7 zile( precizez ca nu le-am facut dimineata) si ambele au iesit negative. Am avut dureri premenstruale insa acum nu le mai am decat sani sensibili dar foarte putin sensibili la atingere. Nu stiu ce sa cred mi-ar fi de mare ajutor un sfat sau o parere va multumesc

Comentariu

Bună trebuia sa îmi vina menstruația pe 14 și nu mia venit am 8 zile de întârziere am fac un test și îmi arata ca nu sunt însărcinată de la ce ar putea fi o întârziere de opt zile am avut o. Zi mai nașpa nu ma simțeam bn aveam amețeli doar at acum îmi fac griji mulțumesc

Comentariu

Buna ,am si eu o problema dar nu stiu cum să o explic
                        am 24 ani ,dar nu m-i sa ma-i intamplat nici o data asa
                        Am avut o întârziere de 7 zile luna asta ,a 8 zi mi-a venit ciclu doar o zi , cu o culoare diferita fata de ce imi vene ,am facut test de sarcina si a iesit negativ ,nu stiu ce sa fac sa fie vorba de o sarcina ?
                        ciclu nu il am regulat! Multumesc

Comentariu

Buna ziua. Am si eu o mică problema zic eu, am 25 de ani, si mi-a intarziat menstruatia,astazi e a 8 zi, am facut doua teste de sarcina la diferenta 2 zile unul de altul ambele au iesit negative. Ultima menstruatie a fost pe 20 Decembrie, urmatoarea trebuia sa fîe pe 20 Ianuarie, tin sa precizez ca nu am avut niciodata CM regulat. Nu am nici un fel de simptome de asta am si exclus o posibila sarcina. Anul trecut tot in luna ianuarie am avut tot asa o intarziere dar parca nu asa de mult. MA POATE AJUTA CINEVA CU UN RASPUNS.
                          MULTUMESC.

Comentariu

Procesare...
                          X