Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

ASC-H/ASC-US la testul Papanicolau

Adună
X
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • ASC-H/ASC-US la testul Papanicolau

    Buna seara domnul doctor. O sa scriu pe scurt istoricul meu ginecologic pt a avea o privire de ansamblu asupra problemei. Am 30 de ani, in 2014 am avut o cauterizare pt o rana veche pe col. Testul pap facut inaintea cauterizarii a fost NILM cu inflamatie, iar testul pt Hpv negativ. Urmatorul test l-an facut in martie 2015, cu acelasi rezultat: NILM CU INFLAMATIE. Dupa 3 luni am ramas insarcinata. Am nascut in aprilie 2016, natural, fara complicatii. La controlul de dupa nastere a fost totul in regula. Apoi am avut o perioada, cam la la 4-5 luni dupa nastere, cu dureri de burta si spate, asemanatoare cu cele mentruale, insa mentra mi-a revenit abia dupa un an, cand am incheiat cu alaptatul. Tot in acea perioada am avut si o mica sangerare dupa contact sexual, dar nu i-am dat importanta pt ca ma gandeam ca urmeaza sa imi vina menstruatia (nu a fost asa). Acum incep problemele...in ianuarie 2018 am facut control si testul pap, la cerere..rezultatul ASCH. Cand am mers cu rezultatul la.medic (dupa 10 zile de la recoltarea primului test) mi-a recoltat din nou, pt un alt laborator...rezultat -NILM CU inflamatie. Am facut colposcopie (2 la nr) - fara leziuni displazice ale colului, doar inflamatie. Intre timp au fost reevaluate lamele pe care a iesit ASCH, si de data aceasta a fost incadrat ASCUS (descrierea, in mare e aceeasi din ce am vazut eu). Acum, eu am din cand in cand o scurgere apoasa fff abundenta, in sensul ca mi se uda lenjeria si trece chiar si la.pantaloni (nu e constanta aceasta scurgere si pana acum euam asociat-o cu ovulatia, desi inainte de sarcina nu am avut-o niciodata), tot cam in perioada ovulatiei am si o durere f puterni a de burta, in special cand merg sau cand ma.asez pe scaun. Un alt simptom care ma chinuie, e o durere/junghi/jena vaginala, care nu a trecut nici dupa tratament cu ovule si atibiotic (pt un streptococ care a iesit la bacteriologie); iar in ultimele luni, in special luna trecuta, menstruatia a fost cu flix foarte scazut, am eliminat mai mult cheaguri cand mergeam la toaleta, f putin sange. A ramas sa merg la spital pt o biopsie etajata, are aceasta biopsie riscuri (mama zice ca pot sa starnesc ceva rau -daca nu e deja, dar medicul zice ca sunt mituri). Va atasez testele pap si colposcopia. Va rog mult sa ma ajutati cu o parere. Multumesc.!!!

  • #2
    Din pacate nu pot incarca pozele

    Comentariu


    • #3
      Buna Mariaionela , inainte de a mai face orice interventie pe col cere si o a doua parere. Daca la Papanicolau a fost NILM (2014) de ce ai face cauterizare mai ales in absenta HPV?

      Odata ce ai avut un rezultat ASCH (2018) trebuia direct colposcopie, repetarea testului Papanicolau a fost inutila. Practic tot la colposcopie ai ajuns chiar daca al 2-lea rezultat a fost normal, deci nu a facut nici o diferenta.

      Nu am inteles exact ce fel de biopsie urmeaza sa faci?

      Cine se ocupa de tine? Nu pare a fi o abordare corecta si ar fi pacat sa mai faci interventii inutile.
      Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

      Comentariu


      • #4
        Biopsie etajata (col-prin ciupire, si chiuretaj biopsic pt endocol, uter, endometru), asa am inteles eu.

        Comentariu


        • #5
          Poate aceasta biopsie sa imi dauneze in vreun fel? Am facut si un sumar urina unde mi-au iesit rare hematii si frecvente celule epiteliale si gandul meu s-a dus direct la neoplasm col cu afectare a vezicii. Sunt in continuare extrem de stresata.

          Comentariu


          • #6
            Mariaionela , orice procedura chirurgicala asociaza riscuri si e indicat sa le faci doar daca exista un motiv clar. In cazul tau, din ce ai descris mai sus, nu e nevoie de nimic din toate astea.

            Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

            Comentariu

            Procesare...
            X