Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Intarziere menstruatie si teste de sarcina negative

Adună
X
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Intarziere menstruatie si teste de sarcina negative

    Buna ziua! Am si eu o intrebare, pe data de 29 ianuarie am avut ultimul ciclu menstrual, iar de atunci nu mi a mai venit, am facut 6 teste de sarcina toate cu rezultat negativ, exista totusi posibilitatea unei sarcina?

  • #2
    Buna Loredana122 , daca ai facut test de sarcina la mai mult de 1 saptamana de intarziere si a fost negativ inseamna ca nu esti insarcinata.
    Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

    Comentariu


    • #3
      Buna Laurentiu Craciunas am si eu niste intrebari (17 ani), am avut o menstruatie pe data de 24 decembrie care a intarziat apoi pana pe 7 februarie(am facut 2 teste de sarcina si au iesit negative). Iar acum suntem in martie si nu a venit pe 7 ce sa fac? Am o relatie sexuala activa dar doar protejata, mereu protejata. Este posibil sa imi vina iar pe 24? Cand sa fac testul de sarcina?

      Comentariu


      • #4
        Buna Adriana123 , uneori ciclurile menstruale devin neregulate si pot sa isi revina daca e o cauza temporara. Va trebui sa tii un calendar cu datele menstruatiilor in urmatoarea perioada sa vezi ce tipar urmeaza. Testul de sarcina trebuie facut la 3 saptamani de la ultimul contact sexual sau la 1 saptamana de la data cand asteptai menstruatia.
        Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

        Comentariu


        • #5
          Laurentiu Craciunas pai daca ultima oara a fost pe 7, deja a intarziat o saptamana, sa il fac? Sau sa astept pana pe 24 poate si-a revenit? Si este adevarat ca viata activa sexual iti poate deregla menstruatia?

          Comentariu


          • #6
            Nu Adriana123 , viata sexuala activa nu deregleaza menstruatia. Poti sa faci testul de sarcina.
            Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

            Comentariu


            • #7
              Buna ziua domnule doctor,

              In primul rand imi cer scuze pentru faptul ca scriu aici si ma bag peste postarea doamnei de mai sus, insa chiar nu am reusit sa identific cum sa creez un topic nou.
              Situatia mea este urmatoarea: Am 28 de ani si doresc sa raman insarcinata. Incercarile au inceput in urma cu 3 luni momentan fara rezultate.
              Intre timp am facut toate analizele de sange , papanicolau si hpv care mi-au iesit foarte bune, avand aprobarea domnului doctor pentru concepere.
              Iau acid folic de 3 luni. Toate bune si frumoase mai putin partea cu menstruatia care in ultimele 4 luni s-a dereglat foarte mult.Pana acum 4 luni imi venea cam la 30 de zile, dar in ultima perioada imi vine la 35,37 iar cel mai mult la 43 de zile . Concret am avut menstruatie pe 27.01 si pana pe 16.03 nici urma de scurgere, nici macar albicioasa sau de alta natura. Recunosc ca speram la o sarcina, insa testele de sarcina mi-au distrus visurile. Ideea este ca menstruatia venita pe 16.03 a fost mai redusa cantitativ , si m-a tinut doar 2 zile in loc de 4 insa , in urmatoarele zile am avut o scurgere maronie redusa cantitativ, mai mult ca niste pete . Intrebarea mea este daca exista totusi posibilitatea sa fiu insarcinata si sa nu imi fi aparut la teste, poate este prea mica sarcina sau este o dereglare hormonala?. Am uitat sa specific faptul ca am facut si teste de ovulatie iar contatele sexuale au fost destul de dese incat sa acoperim orice perioada.

              O zi placuta!

              Comentariu


              • #8
                Buna Elenamagureanu , daca ciclurile menstruale sunt neregulate si unele mai lungi inseamna ca nu ovulezi de fiecare data. Asta poate fi un motiv de intarziere a aparitiei unei sarcini, dar nu e motiv de infertilitate. In mod normal 85% din cupluri obtin o sarcina in primul an de incercari, 3 luni e prea putin si trebuie sa perseverezi. Vezi si articolul despre cum obtii o sarcina.
                Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

                Comentariu


                • #9
                  Imi pare rau ca intervin, dar am o mare problema!!!!! Aseara am incercat sa fac sex anal cu iubita mea ( tin sa mentionez ca e virgina ) , dar nu am introdus penisul deloc , e posibil din cauza lichidului preejeculator sa ramana insarcinata ? Rog foarte multa seriozitate va rog.
                  Ultima editare de Marianalin; 25.mar.2018, 14:35.

                  Comentariu


                  • #10
                    Va multumesc foarte mult pentru raspuns.

                    O zi placuta!

                    Comentariu


                    • #11
                      Buna ziua domnule doctor,

                      Revin la dumneavoastra cu rugamintea de a ma ajuta cu interpretarea unei ecografii tranvaginale:

                      UTER AVF
                      Dimensiuni, longitudinal 5,02/3,47 anteroposterior
                      -miometru omogen
                      -endometru 9,1 mm
                      -col uterin aspect normal
                      mica imagine anecogenica perete posterior posibil focar de adenomioza incipienta
                      OVAR DREPT
                      -aspect de ovar functional, micropilichistic 4,69/2,37 cm
                      -Fund de sac Douglas liber
                      Concluzii
                      Suspiciune de ovar micropilichistic
                      Se recomanda consult endocrinologic

                      DIN 24 APRILIE AM INCEPUT SA IAU PROFECUND, DACA SUNTETI AMABILI SA IMI SPUNETI PAREREA DUMNEAVOASTRA VIS A VIS DE ACEST SUPLIMENT.

                      O zi placuta!

                      Comentariu


                      • #12
                        Buna ziua,

                        Am citit despre adenomioza si nu am nici menstruatie abundenta si nici dureroasa. Asa cum va spuneam mai sus menstruatia este cam neregulata. Ultima menstruatie a fost pe 24 Aprilie iar in Martie a fost pe 16.
                        Pot spera ca acea imagine micuta sa fie un inceput de sarcina? Daca conceptia ar fi avult loc in jur de 09 Mai, acum ar trebui sa am 1 saptamana de la conceptie. Dimensiunile imaginii sunt de 0,45/0,41 cm.
                        Astept parerea dumneavoastra.

                        O zi placuta!

                        Comentariu


                        • #13
                          Buna ziua domnule doctor,

                          Revin cu un update la ce am scris mai sus.
                          Luna aceasta mi-a venit menstruatia pe 27 Mai, deci intarzierea a fost mult mai scurta fata de celelalte luni. In a treia zi de menstruatie am facut cateva analize hormonale. Va las rezultatele mai jos. Vreau sa va intreb daca este bine ce fac in sensul ca de 35 de zile iau Profecund iar de 5 zile am inceput sa iau extract de mladite de zmeur. Este bine daca le combin, credeti ca au afectat cumva rezultatele analizelor?
                          Estradiol:29,7
                          fsh-6,14
                          lh-9,57
                          progesteron:1,33
                          prolactina:234
                          testosteron:1,45
                          Hormon anti-mullerian:10,4- acesta este ingrosat, semn ca nu este tocmai in regula, maximum ar fi trebuit sa fie de 9,05

                          Comentariu


                          • #14
                            Buna Elenamagureanu , ti-am raspuns dincolo.
                            Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

                            Comentariu


                            • #15
                              Bună am 17 ani, mi-a întârziat ciclu am avut pe data de 20 octombrie, am făcut sex neprotejat însă nu a ejacuat în mine, după o săptămână de Ciclu, am făcută test de sarcina și e negativ, țin sa menționez ca nu am un ciclu regulat, a fost când nu a venit nici 2 luni, va rog ajutor!

                              Comentariu

                              Procesare...
                              X