Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Interpretare papanicolau ASC-US

Adună
X
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Interpretare papanicolau ASC-US

    Bună ziua! Am făcut un papanicolau și nu prea înteleg dacă e de speriat sau nu rezultatul
    Descriere citologica: frontiul examinat prezintă fond relativ curat fiind constituit din celule epiteliale superficiale și intermediare, celule endocervicale dispuse în plaje și izolat , celule metaplazice imatur in microfocare ; se remarcă rare celule metaplazice mature de tip superficial , izolate cu aspect ușor atipic (nucleu măriți de volum de 2-2.5 ori mai mari decât nucleul unei celule intermediare normale, modificare ușoară a raportului nucleu/citoplasma , uneori hipercromazie nucleară alteori cromatina granulara , membrana nucleară cu neregularitati minune, o celulă prezentând și aspect pseudokoilocitar) , flora bacilara.
    recomandare : testare HPV urmarire îndeaproape
    CONCLUZIE: ASC-US
    Mi s-a recomandat tratament timp de 3 luni cu cervugid ovule , iar ă patra luna să repet papanicolau si sa fac testarea HPV .

  • #2
    Buna Cojocaru Raluca , ovulele nu au un rol acum, trebuie sa faci testare HPV. Daca nu ai HPV poti continua cu teste Papanicolau regulat, iar daca ai HPV va trebui sa faci colposcopie.
    Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

    Comentariu


    • #3
      Și ar trebui să merg să fac acum HPV? Este grav rezultatul de la papanicolau ? Medicul meu ginecolog nu mi-a dat prea multe detalii , și sunt un pic îngrijorată. Nu știu cum să procedez

      Comentariu


      • #4
        Nu este grav Cojocaru Raluca , dar nu poti sa il ignori. Poti citi mai multe in articolul despre rezultatul testului Papanicolau. Da, trebuie sa faci testul HPV acum.
        Primeste raspuns RAPID la intrebarea ta despre ginecologie aici: link.

        Comentariu


        • #5
          Mulțumesc! O să vorbesc luni cu medicul să văd ce spune

          Comentariu

          Procesare...
          X